zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak napisać dobre CV?

środa, 20-04-2016 (00:00:00) | komentarze (0)


Jak napisać dobre CV?

Curriculum Vitae to najważniejszy dokument, który jest niezbędny w trakcie poszukiwania pracy. Stanowi podsumowanie doświadczenia, edukacji, kwalifikacji i umiejętności kandydata. Rekruter poświęca zaledwie kilka sekund na każde otrzymane CV, trzeba zatem poświęcić odpowiedni czas, aby w ich trakcie padła decyzja o zaproszeniu cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Życiorys szyty na miarę

Zabierając się do przygotowywania swojego CV miej na uwadze, że zawsze będzie stanowiło ono bazę do tego, które następnie wyślesz do potencjalnego pracodawcy. Patrząc na kilka ofert pracy dotyczących tego samego stanowiska, ale od innych pracodawców, szybko zauważysz, że różnią się one od siebie. Tym samym twój dokument aplikacyjny również musi się różnić, aby dokładnie pokazywać to, czego szuka w nim specjalista ds. rekrutacji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy chcesz wysłać swoją aplikację, musisz koniecznie dostosować swoje CV. Nie można ukrywać, że może się to okazać żmudnym zadaniem, ale dla dobrej pracy, trzeba je wykonać.

Najważniejsze punkty życiorysu

Podsumowanie zawodowe – nagłówek – Przygotuj bardzo krótkie podsumowanie tego, kim jesteś i dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem, którego poszukuje pracodawca. Pokaż rekruterowi, czyje dokumenty ma właśnie przed sobą.

Cel zawodowy – jeśli chcesz podkreślić to, czego dokładnie szukasz, możesz to zawrzeć w tym miejscu. Tutaj również pamiętaj, aby było to jak najbardziej zwięzłe – jedno zdanie z pewnością wystarczy.

Doświadczenie zawodowe – zachowując chronologiczny porządek, przedstaw swoje dotychczasowe osiągnięcia zawodowe. Zadbaj o to, aby były przejrzyste. Z lewej strony zamieść daty, a z prawej nazwę pracodawcy, czy projektu, w którym brałeś udział. Poniżej wskaż swoje stanowisko oraz najważniejsze obowiązki – zastanów się, które z nich są najistotniejsze z punktu widzenia stanowiska, na które aplikujesz i dokonaj właściwej selekcji.
Uważasz, że nie masz jeszcze żadnego doświadczenia, którym możesz się pochwalić? Pomyśl, czy brałeś udział w jakichś inicjatywach w szkole, na uczelni? Być możesz udzielałeś się aktywnie jako wolontariusz w organizacji pozarządowej lub firmie? Jaką rolę wtedy pełniłeś, czym się zajmowałeś? Bądź pewny, że pracodawcy zawsze doceniają dodatkowe zajęcia, które pokazują im, jakie doświadczenie praktyczne zdobyłeś do tej pory i które ze swoich umiejętności miałeś już okazję wykorzystać.

Wykształcenie – zachowując schemat podobny, jak w przypadku doświadczenia zawodowego, przygotuj podsumowanie swojej ścieżki edukacyjnej. Pamiętaj jednak, aby nie wpisywać szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego, gdy np. skończyłeś już studia. Przedstaw to, co jest najważniejsze z punktu widzenia twojej obecnej sytuacji i pracy, o którą się ubiegasz. Jeśli ukończyłeś szkolenia, czy warsztaty, które są istotne w danym procesie rekrutacyjnym, nie zapomnij ich tutaj dodać.

Kwalifikacje zawodowe – czy posiadasz certyfikaty, licencje, bądź uprawnienia, które mogą się przydać na stanowisku, o które się ubiegasz? Możesz przedstawić dokumenty, które je potwierdzają, gdy zostaniesz o to poproszony? Jeśli tak, to jest właśnie miejsce, aby się nimi pochwalić.

Umiejętności - zastanów się raz jeszcze nad pracą, o którą się ubiegasz? Jakie umiejętności są w niej wymagane? Które z nich posiadasz? Pamiętaj również, że są pewne uniwersalne umiejętności, które zawsze są ważne, jak np. dobre umiejętności interpersonalne, czy pracy zespołowej. Najlepiej przygotuj sobie w osobnym dokumencie całą listę umiejętności, które posiadasz, a następnie wybieraj z niej te, które są najbardziej odpowiedne w danej sytuacji.

Zainteresowania – Pozwól rekruterowi poznać cię jeszcze bardziej. Czym się wyróżniasz spośród innych kandydatów w czasie wolnym? Pamiętaj jednak, że jeśli napiszesz, że lubisz chodzić do teatru, warto abyś był w stanie podać kilka ostatnich sztuk, na których byłeś. Jeśli lubisz czytać książki psychologiczne, to również powinieneś być w stanie podać kilka tytułów, oraz zagadnienia, które były w  nich poruszone. Co najważniejsze – pisz prawdę i nigdy nie próbuj przedstawiać się jako osoba, którą nie jesteś.

W jakim formacie wysłać swoje CV

Dzisiaj najpopularniejszym i zarazem najbezpieczniejszym formatem do wysyłania plików jest PDF. Firmy używają różnych edytorów tekstu, które czasami mogą całkowicie zniszczyć wygląd twojego dokumentu. Wysyłając go w nieedytowalnym formacie PDF, możesz tego uniknąć.

Źródło: pl.jobsora.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama