zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak nie popełniać błędów w czasie szukania pracy?

piątek, 01-03-2013 (00:00:00) | komentarze (1)


Masz wszystkie potrzebne kwalifikacje, a jednak nie zdobyłeś upragnionej pracy. Spełniłeś wszystkie wymagania stawiane przez potencjalnego pracodawcę, jednak stanowisko zostało przyznane komuś innemu. Czy wiesz, jakie błędy popełniłeś w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?

Włodzimierz Rosiński, koordynator szkoleń w ramach platformy edukacyjnej NetAkademia.pl przekonuje, że wykształcenie i doświadczenie nie są dziś głównymi determinantami wyboru idealnego kandydata na pracownika. W wysoce konkurencyjnych czasach, liczy się coś więcej – umiejętność zaprezentowania własnej kandydatury, wskazania na indywidualne zalety, wyróżniające naszą osobę wśród innych i to wszystko w oryginalnej i niepowtarzalnej otoczce, która sprawi, że zapadniemy w pamięci osoby rekrutującej na dane stanowisko. Oczywiście – zostaniemy zapamiętani pozytywnie, ze względu na swoje atuty, a nie - popełnione błędy.

Aby nie dopuścić do pomyłek, należy je najpierw zdiagnozować. Dlatego przedstawiamy krótki poradnik, wiedzę w przysłowiowej „pigułce”, dzięki czemu dowiesz się, jakie błędy zdarzają się kandydatom na pracowników i co zrobić, by ich uniknąć.

 1. Brak planu. Zanim kandydat zacznie szukać nowego pracodawcy, powinien poważnie zastanowić się, jakie są jego oczekiwania i jaką pracę chciałby wykonywać.
 2. Bezmyślne wysyłanie CV do wszystkich firm, bez względu na to czy spełnia się zakładane kryteria (bo może się uda?), to równie częsty błąd, popełniany przez osoby poszukujące pracę. To strata czasu zarówno dla kandydata, jak i osoby odbierającej jego CV.
 3. Zapomnijmy o korzystaniu z szablonów życiorysów oraz listów motywacyjnych zamieszczonych w Internecie. Lepiej nie wysyłaj listu motywacyjnego, jeśli sam go nie pisałeś!
 4. Przekonanie, że nie ma się wpływu na przebieg rozmowy rekrutacyjnej to równie poważny błąd. To właśnie od ciebie zależy jak i w którym kierunku potoczy się rozmowa kwalifikacyjna.
 5. Nie powinno postrzegać się rozmowy o pracę jako castingu, na którym wybiera tylko jedna strona. Zminimalizujmy ryzyko „przesłuchania”, wykonując trzy kroki: zbierając informacje o firmie, przygotowując jeden pomysł na usprawnienie jej działania dzięki twojej kandydaturze oraz listę pytań, które zadasz pod koniec rozmowy.
 6. Błędem jest także przeświadczenie, że podczas rozmowy rekrutacyjnej jakieś pytania są niewinne i nie mają charakteru weryfikującego. Pamiętaj, że jesteś poddawany ocenie w całym procesie rekrutacji!
 7. Pytania w czasie rozmowy kwalifikacyjnej będą dotyczyły wyłącznie pracy. Nic bardziej mylnego! Nastaw się, że mogą zostać poruszone kwestie osobiste i jeszcze przed rozmową zdecyduj, czy będziesz na nie odpowiadać.
 8. Bądź przygotowany na pytanie o oczekiwania finansowe. Musisz znać kwotę, którą podasz, najlepiej w wersji brutto i netto.

ip

Komentarze, opinie, wypowiedzi (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
 • by zdobyć [0]

  Najtrudniej jest zaraz po studiach mamy tylko dyplom zero doświadczenia nie chcę być w takie sytuacji dlatego biorę udział w konkursie http://www.accenture.com/pl-pl/landing-pages/Pages/konkurs.aspx gdzie można wygrać wyjazd do Mediolanu do parku technologicznego.

  Paweł, 2013-05-16, 09:08:34

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama