zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak przygotować się do pracy za granicą?

czwartek, 27-10-2022 (00:00:00) | komentarze (1)


Wyjazd za granicę w celach zawodowych to poważna życiowa decyzja. Mimo to coraz więcej osób się na to decyduje. Przebywanie w obcym kraju wiąże się z szeregiem formalności, których trzeba dopilnować jeszcze przed wyjazdem. O czym należy pamiętać, jeśli decydujemy się na pracę za granicą?

Zobacz też: Czym jest książeczka sanepidowska i jak ją wyrobić?

Jak przygotować się do pracy za granicą?Zanim zdecydujesz się na wyjazd, zastanów się, gdzie będzie ci dobrze

Przed podjęciem decyzji o opuszczeniu swojego kraju, warto zastanowić się, gdzie będziemy czuli się dobrze. Świetnym pomysłem na początek jest zrobienie researchu - zapoznanie się z trybem życia w danym kraju, ofertami pracy. Warto także przeanalizować swoją perspektywę zawodową, jaką da nam wyjazd. Jeżeli masz taką możliwość, popytaj o warunki życia w danym miejscu znajomych lub rodzinę, którzy przebywają tam dłużej. Trzeba pamiętać, aby przed zmianą miejsca zamieszkania, choć w podstawowym stopniu poznać język urzędowy danego kraju. Nie wszędzie da się porozumieć po angielsku, a znajomość kilku podstawowych słówek już może ułatwić samo przybycie.

Rozpoczynając pracę za granicą, najważniejsza jest pełna dokumentacja

Trzeba pamiętać, że każde przekroczenie granicy innego kraju na dłuższy czas, wiąże się z koniecznością posiadania odpowiedniej dokumentacji. Oczywistym jest zabranie dowodu osobistego lub paszportu. Jeżeli jest to konieczne, pamiętaj o pozwoleniu na pobyt i zatrudnienie w danym kraju. Warto zabrać również wszystkie dokumenty, które potwierdzają zdobycie kwalifikacji zawodowych i doświadczenia. Przed wyjazdem trzeba zadbać oczywiście o zakwaterowanie. Pamiętaj, aby nie płacić z góry za nocleg, a dopiero po otrzymaniu kluczy. Po wjeździe do innego kraju dobrze od razu założyć zagraniczne konto w banku, ponieważ w niektórych miejscach jest to wymagane. Nie zapomnij o zapewnieniu sobie ubezpieczenia zdrowotnego w miejscu pobytu. Warto dowiedzieć się, w jakich krajach honorowane jest ubezpieczenie NFZ, a w jakich będziesz zmuszony do wykupienia osobnego zabezpieczenia w razie wypadku.

KD

fot. pexels.com/pl-pl/@jeshoots-com-147458/

Źródło: wirtualnemedia.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
  • praca [0]

    Gdy wybierałam się do Niemiec opiekować się seniorami to opanowałam podstawy języka i się zgłosiłam do laxo care. Oni mi znaleźli podopiecznego i zorganizowali transport w obie strony, więc nie musiałam się martwić niczym innym.

    Emi, 2022-11-09, 23:15:42

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama