zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak rozmawiać z pracodawcą o podwyżce?

środa, 30-11-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Otrzymanie podwyżki to marzenie wielu pracowników. W końcu każdy lubi być doceniany za swoją ciężką pracę. Niektórzy jednak z różnych powodów boją się porozmawiać z szefem na temat zwiększenia wynagrodzenia. Jak należy przeprowadzić tego rodzaju rozmowę, aby zwiększyć szansę na podniesienie płacy?

Zobacz też: Dwie podwyżki płacy minimalnej w 2023 roku

Jak rozmawiać z pracodawcą o podwyżcePowody rozmowy o podwyżce

Przed udaniem się na spotkanie z przełożonym warto uważnie zastanowić się nad powodami ubiegania się o podwyżkę. Jeżeli jedynym argumentem przemawiającym za zwiększeniem wynagrodzenia jest długi staż pracy, to najprawdopodobniej odpowiedź szefa będzie odmowna. W pracy liczy się bowiem zaangażowanie i osiągane wyniki. Zamiast powoływać się na lata spędzone na danym stanowisku, dobrze jest skupić się na tym, co faktycznie ma znaczenie. Przede wszystkim warto przedstawić pracodawcy zakres wykonywanych obowiązków i podkreślić własne sukcesy i atuty. Dodatkowo można wskazać konkretne sytuacje, w których udało się rozwiązać trudne problemy, a także wspomnieć o przebytych kursach i szkoleniach. W ten sposób z pewnością uda się przekonać przełożonego, że zainwestowanie dodatkowych pieniędzy w tak skutecznego pracownika jest opłacalne i przyniesie realne korzyści dla firmy.

Kiedy najlepiej rozmawiać o podwyżce?

Podczas przygotowań do rozmowy o podwyżce warto uwzględnić czas, w jakim miałaby się ona odbyć. Przede wszystkim należy ustalić z pracodawcą konkretną datę, aby uniknąć ewentualnych przesunięć i odkładania spotkania w nieskończoność. Kluczowe znaczenie ma również pora. Środek dnia oraz tygodnia wydaje się najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wtedy wszyscy są zazwyczaj pełni energii i najbardziej zaangażowani w pracę. Poza tym należy pamiętać, aby nie poruszać kwestii podniesienia płacy w momencie, gdy firma przechodzi kryzys. W takiej sytuacji szef raczej nie będzie skłonny do tego rodzaju rozmowy, a nawet może pomyśleć, że jego pracownik zupełnie nie interesuje się losami przedsiębiorstwa. Nie najlepszym pomysłem jest też ubieganie się o wyższe wynagrodzenie przed dłuższym zwolnieniem lekarskim czy urlopem macierzyńskim.

Czego unikać w rozmowie o podwyżkę?

Argumenty przemawiające za podwyżką powinny dotyczyć indywidualnych działań i zasług na rzecz firmy. Nie warto więc powoływać się na wyższe zarobki innych pracowników. Każdy pracodawca posiada inny system mierzenia wynagrodzeń i sam decyduje, jaką pensję otrzymają osoby na różnych stanowiskach. Poważnym błędem jest także przytoczenie problemów osobistych, takich jak choroba dziecka czy śmierć bliskiej osoby. Życie prywatne należy bowiem bezwzględnie oddzielać od życia zawodowego. Równie nieuzasadnione jest stosowanie szantażu. Postawienie wszystkiego na jedną kartę i groźba odejścia w przypadku nieuzyskania podwyżki jest karygodnym zachowaniem i najprawdopodobniej poskutkuje zwolnieniem.

WG

fot. pexels

Źródło: poradnikpracownika.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama