zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

wtorek, 11-01-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Zdobycie tej jedynej, wymarzonej pracy na którą mieliśmy oko od dłuższego czasu to marzenie wielu z nas. Niestety - czasem nasza świadomość tego, że jesteśmy idealnymi kandydatami na dane stanowisko nie jest wystarczająca, a kluczem do sukcesu okazuje się przekonanie naszego pracodawcy, że to właśnie my będziemy w stanie zapewnić rozwój i zauważalne zyski jego firmie. Na naszą korzyść działa fakt, że przy dokładnym researchu na temat pożądanego przez nas zawodu a także odpowiednim nastawianiu do rozmowy kwalifikacyjnej udowodnienie, że nikt inny w tej branży nas nie zastąpi, nie powinno stanowić dla nas żadnej trudności.

rozmowa kwalifikacyjnaOdpowiednie nastawienie jest kluczem do sukcesu

Rzeczą ludzką jest stresowanie się rzeczami na których najbardziej nam zależy. Ku naszemu nieszczęściu ten mechanizm, który w teorii ma nam pomagać, sprawiając, że będziemy bardziej uważać na potencjalne błędy, a nasze zmysły wyostrzą się tak, by nawet najmniejsze szczegóły nie uciekły naszej uwadze w praktyce powoduje, że możemy zacząć się gubić się w tym, co miało być sednem naszej wypowiedzi, zacząć przesadnie zamartwiać się nieistotnymi elementami jak chociażby tym, czy w ogóle wyglądamy odpowiednio poważnie na to stanowisko? Czy nasz przyszły przełożony nie ocenia nas właśnie negatywnie bo zbyt często lub zbyt rzadko się uśmiechamy? Czy może już tylko czeka, aby skończyć tą rozmowę i już nigdy więcej się z nami nie skontaktować?

Dlatego właśnie opanowanie stresu jest tak ważnym, o ile nie najważniejszym elementem naszego nastawienia przed rozmową. Kluczowym będzie tutaj zrozumienie, że praca na której nam zależy najprawdopodobniej nie jest jedyną, która spełniałaby nasze oczekiwania i pozwoliła rozwinąć się zawodowo. Świadomość tego, że nawet jeśli nie dostaniemy danego stanowiska, nasze życie się nie zawali, a nasze kompetencje pozostanę takie same jest zasadnicza w budowaniu naszego podejścia do procesu kwalifikacji.

Pod koniec dnia - to czy zostaliśmy wybrani czy nie - nie jest najistotniejsze, bo o ile mamy pewność, że daliśmy z siebie wszystko i jesteśmy przekonani co do swoich umiejętności, to prędzej czy później pracę i tak dostaniemy - jeśli nie w tej, to w następnej firmie. Ciekawym rozwiązaniem stosowanym przez przedsiębiorstwa jest aplikacja czas pracy na Inewi. Zapoznaj się z nią, być może i o znajomość prawa pracy będziemy przepytwani podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Spokój, spokój i jeszcze raz spokój

Emocje, które czujemy, są w stanie wsiąknąć w ludzi dookoła nas jak w gąbkę. Dlatego tak często spada nam energia po spotkaniu z przyjacielem w ciężkiej sytuacji finansowej, po burzliwym dniu na uczelni czy po kłótni z szefem - naturalnie czujemy emocje innych ludzi i nie są one nam obojętne. W przypadku rozmowy o pracę nie jest inaczej - nasze wzburzenie, nerwowość lub przygnębienie mogą sprawić, że pracodawca zacznie postrzegać nas jako człowieka, na którego w przyszłości nie będzie mógł liczyć przez nasze łatwe wahania nastrojów. Dlatego też tak kluczowym jest zrelaksowanie się na dzień przed rozmową - odcięcie się od toksycznych znajomych, przeczytanie ulubionej książki, afirmację i wiara w swoje możliwości to najlepsze co będziemy mogli dla siebie zrobić.

spokój wewnętrznyPsychiczne nastawienie to jednak nie wszystko - jeśli znamy siebie na tyle dobrze, by wiedzieć, że pomimo szczerych chęci i pewności siebie, fizjologia jest w stanie nas pokonać to warto rozważyć przyjęcie leków uspokajających, aby powstrzymać trzęsienie się rąk i obecność nerwowych tików. Wypicie uspokajającej melisy i poranna medytacja, ćwiczenia fizyczne lub chwila wyciszenia również mogą mieć zbawienny wpływ zarówno na nasz umysł, jak i ciało.

Wygląd to nie wszystko? A może jednak więcej niż nam się może wydawać

Mówiąc już o naszym ciele - nigdy nie powinniśmy ignorować tego jak ważna jest nasza mowa ciała, postawa oraz odpowiedni ubiór - jako ludzie jesteśmy wzrokowcami i to jak prezentuje się osoba, z którą rozmawiamy często mocno wpływa na nasze świadome, jak i podświadome odczucia wobec owej osoby. Dodatkowo my sami prezentując się dobrze podświadomie myślimy o sobie lepiej, dokonujemy lepszych decyzji i generalnie nasze samopoczucie wzrasta. Na dodatek badania wykazały, że otwarta mowa ciała, wyprostowane plecy i szczery uśmiech powodują, że ludzie są bardziej skłonni nam zaufać i uznawać nasze słowa za bardziej wiarygodne.

Słowem końcowym - warto jest pamiętać, że nie taka rozmowa straszna jak się nam wydaje - w większości wypadków pracodawca chce nas po prostu lepiej poznać i dowiedzieć się, czy będziemy dobrym dodatkiem do jego firmy - czy może jednak szukają kogoś innego.

Jeśli połączymy nasze doświadczenie, osobowość, umiejętności i kluczowe zasady do przygotowania się perfekcyjnej rozmowy kwalifikacyjnej, to pracę mamy już praktycznie w kieszeni - teraz wystarczy już tylko zastosować to w praktyce. Powodzenia!

Artykuł Partnera

fot. Envato Elements

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama