zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak skutecznie szukać pracy za granicą?

poniedziałek, 13-05-2013 (00:00:00) | komentarze (1)


Już za dwa miesiące rozpoczną się wakacje, a większa ilość wolnego czasu sprzyja podejmowaniu różnych aktywności, na które na co dzień brakuje nam czasu. Wielu z nas, studentów, zastanawia się nad podjęciem pracy za granicą. Jak się do tego zabrać? Na co trzeba uważać, żeby nasza przygoda była bezpieczna?
    
Od 2004 roku czyli przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i otwarcia dla Polaków europejskich rynków pracy liczba osób wyjeżdżających za granicę w celach zarobkowych znacznie wzrosła. Praktycznie wszyscy mamy w swoim otoczeniu kogoś, kto ma jakieś doświadczenie związane z pracą poza Polską. Może nasi znajomi/ rodzina/ sąsiedzi są w stanie polecić nam jakieś sprawdzone biura pracy czy wręcz pomóc nam bezpośrednio skontaktować się z naszym potencjalnym pracodawcą? Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze!
    
Jeśli natomiast chcemy skorzystać z ogłoszenia bezpośredniego czy z oferty biura pracy, przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić firmę w której chcemy podjąć pracę. Eksperci radzą, aby w pierwszej kolejności sprawdzić, czy pracodawca lub pośrednik posiada siedzibę, którą można zlokalizować i czy zarejestrował działalność gospodarczą. To potwierdza jego wiarygodność.
    
Unikaj pracy na czarno. Choć w pierwszej chwili może to wydawać się bardzo dobrym pomysłem ze względu na wyższe warunki finansowe niż w pracy legalnej, warto wziąć pod uwagę także inne argumenty. Jeśli nie podpisałaś umowy, Twój pracodawca nie ma obowiązku zapłacić Ci za pracę- może zwyczajnie wyprzeć się tego, że u niego pracowałaś albo wręcz zniknąć z pieniędzmi. Po drugie, gdy zachorujesz nie będziesz mogła skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej ani nie dostaniesz wypłaty za okres choroby. Jeśli dojdzie do jakiegoś wypadku, również Ty sama będziesz musiała zapłacić za leczenie, które może wynieść od kilku nawet do kilkunastu tysięcy złotych.
    
Szukając pracy, zwłaszcza za granicą, bierz pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze. I pamiętaj - nie zawsze oferta lepiej płatnej pracy jest ofertą najlepszą.

Kinga Grabowska

Komentarze, opinie, wypowiedzi (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
  • Wartoo [0]

    Jak już znajdziemy pracę bezpieczną a po niej wrócimy zarobieni do kraju, warto ubiegać się o zwrot podatku z zagranicy, ja korzystam z firmy z wrocławia, jak by ktoś potrzebował nazywają się tax-pol i warto z nich korzystać, są uczciwi i tani w usłudze

    investor, 2013-06-07, 11:20:43

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama