zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak z internetu korzystają młodzi ludzie?

środa, 26-09-2018 (00:00:00) | komentarze (0)


Współczesne pokolenie dzieci szybciej uczy się obsługi smartfonu, tabletu czy komputera, niż odręcznego pisania czy zawiązywania sznurowadeł. To znak naszych czasów. Coraz częściej mówi się o uzależnieniu młodych ludzi od internetu. Czy jednak jest to prawdą? Jak z sieci korzystają młodzi?

internet dla studentaMłodzież w wirtualnym świecie

Przynajmniej raz w tygodniu z internetu korzysta w Polsce 67 proc. dorosłych, jak wskazuje CBOS - Centrum Badania Opinii Społecznej w swoim komunikacie z badań z 2017 roku „Korzystanie z internetu”.  Obecność online jest wyższa w młodszych grupach wiekowych osób badanych:

wiek 18-24 lat - 100 proc. osób korzysta z internetu,
wiek 25-34 lata - 96 proc.,
wiek 35-44 lata - 87 proc.,
wiek 45-54 lata - 70 proc.,
wiek 55-64 lata - 47 proc.,
wiek 65 lat i więcej - 23 proc.

CBOS podaje przy tym, że prawdopodobieństwo korzystania z internetu zwiększa posiadanie wyższego wykształcenia. Młodzi ludzie w wieku od 18 do 24 lat średnio tygodniowo spędzają online 20,2 godzin, czyli niemal 7 godzin więcej niż przedstawiciele kolejnej grupy wiekowej: 25-34 lata.

Jak młodzi korzystają z internetu?

Do nauki czy może dla rozrywki? W jaki sposób młodzież - gimnazjaliści i studenci korzystają z sieci? Odpowiedź na te pytania przynosi analiza statystyczna Katarzyny Warzechy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pod tytułem „Aktywność wykazywana w sieci przez śląskich studentów niezagrożonych i zagrożonych uzależnieniem od internetu”. To badanie z 2015 roku, które ocenia tryb wykorzystywania sieci w życiu studentów. Analiza wykazała, że śląscy studenci najczęściej wykorzystywali internet do:

sprawdzania poczty internetowej - 99 proc. ankietowanych,
szukania informacji celem przygotowywania się do zajęć - 96 proc. ankietowanych,
przebywania na portalach społecznościowych - 89 proc. respondentów,
dokonywania zakupów online - 81 proc. odpowiedzi,
ściągania  oglądania filmów - 82 proc. odpowiedzi,
ściągania i słuchania muzyki - 86 proc. odpowiedzi.

Jaki internet dla studenta w domu rodzinnym?

Wielu studentów w czasie edukacji na uczelniach wyższych pozostaje w domu rodzinnym. Najnowsze badania pokazują, że około 68 proc. młodych Polaków, tj. osób w wieku od 15 do 29 lat, nie decyduje się na zamieszkanie poza domem na etapie nauki. Młodzież niechętnie wybiera szkoły z internatem, a żacy studiowanie poza swoim rodzinnym miastem. Pozostają w swoich domach, co pozostaje rozwiązaniem najmniej kosztownym. Dlatego młodzi ludzie często korzystają z takiego internetu, jaki zostanie im zapewniony przez rodziców. Muszą liczyć się z koniecznością dzielenia łącza z domownikami co powoduje, że racjonalnym rozwiązaniem będzie szybki internet.

Światłowód także dla młodych użytkowników

Wszyscy uczniowie i studenci mogą korzystać z internetu światłowodowego. Wbrew pozorom nie jest on drogi. Zapewnia dobry stosunek ceny do jakości usługi. Według danych z 2017 roku z internetu światłowodowego korzystało zaledwie 3,9 proc. gospodarstw domowych w Polsce. Można przypuszczać, że niewielka liczba jego użytkowników wynika z ograniczonej dostępności usługi. Światłowody w naszym kraju wciąż są rozwijane.

Ile kosztuje dostęp do internetu światłowodowego? Na przykład szybki internet w UPC kosztować może w pakiecie do 60 Mb/s zaledwie 49,99 zł miesięcznie. Realne prędkości internetu w tym przypadku wynoszą:

pobieranie danych – do 60 Mb/s (61440 kb/s),
wysyłanie danych – 6 Mb/s (6144 kb/s).

W pakiecie użytkownik otrzymuje konto na serwerze WWW i 3 konta e-mail. Z tego łącza komfortowo może korzystać kilku użytkowników jednocześnie. To oferta stworzona z myślą o tych osobach, które oczekują wysokich prędkości łącza internetowego, ale też i o tych, które zmuszone są z różnych względów dzielić łącze z innymi.

Warto dzielić internet

Studenci w studenckim mieszkaniu mogą podzielić się internetem i jego kosztami między sobą, dlatego wyjściowa cena za usługę na miesiąc może wynieść zaledwie kilkanaście złotych. W domach rodzinnych dodatkowo można skorzystać z odliczenia ulgi na internet w rozliczeniu podatkowym PIT - przez dwa lata od pierwszego wykorzystania ulgi.

Artykuł partnera

fot. shutterstock.com/GaudiLab

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama