zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak założyć działalność gospodarczą?

poniedziałek, 10-02-2014 (00:00:00) | komentarze (3)


Założenie firmy wydaje się proste. Wystarczy dobry pomysł, biznesplan, rozpoznanie rynku. No i trochę odwagi. Jednak zanim rozpocznie się działalność, trzeba podjąć kilka decyzji księgowych i wypełnić szereg dokumentów. A później zaistnieć na rynku, na którym działa już konkurencja.

Decyzja o założeniu działalności gospodarczej powinna być przemyślana. Musimy się zastanowić, czy chcemy świadczyć usługi, handlować towarami lub wytwarzać coś zupełnie nowego. Świetnie, jeśli mamy dobry pomysł. Lecz na pomyśle się nie kończy. Kreatywność to rzecz istotna, jednak dalej musimy twardo stąpać po ziemi i podjąć wiele decyzji.

Księgowość to podstawa

Warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej firmy księgowej, która pomoże nam w kwestiach podatkowych. Jeszcze przed rejestracją działalności dobry księgowy doradzi, co jest najkorzystniejsze dla naszej firmy, a potem pozwoli skupić się tylko na zarządzaniu naszym przedsiębiorstwem i osiąganiu maksymalnych zysków. - Jeżeli osoba zakłada działalność gospodarczą po raz pierwszy, nie zawsze orientuje się w kwestiach rozliczeniowych i podatkowych – mówi Anna Flaga z fundacji wspierania przedsiębiorczości „Twoja Inicjatywa”. Księgowy może doradzić, jaka forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza. Przy prowadzeniu działalności mamy wybór pomiędzy: podatkiem progresywnym, podatkiem liniowym, ryczałtem lub kartą podatkową.  - Od tego, w jaki sposób opodatkujemy nasz przychód, zależeć będzie forma ewidencji księgowej, którą będziemy prowadzić – podkreśla.  

Wpis do ewidencji

Kolejnym etapem jest wypełnienie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Znajdziemy go w Internecie pod adresem: www.ceidg.gov.pl. Gotowy, wydrukowany wniosek zanosimy do Urzędu Miasta/Gminy, gdzie go podpisujemy. Można go wysłać z załączonym podpisem elektronicznym. Trzeba jednak pamiętać, że ważność takiego wniosku to tylko 7 dni. W tym czasie musi on dotrzeć do Urzędu. Przy uzyskaniu wpisu nadawany jest numer NIP i REGON. Określamy też datę, od kiedy nasza firma wystartuje. Jeżeli zmienią się nasze dane, możemy złożyć wniosek aktualizacyjny, który wypełniamy podobnie, jak wniosek o wpis. Informacja do Urzędu Skarbowego i ZUS (o tym, że nasza firma powstała) zostaje przekazana automatycznie. Rodzi to oczywisty obowiązek rozliczania się z Urzędem Skarbowym i ubezpieczenia się w ZUS. - Mimo, że informacja o rozpoczętej działalności dociera z urzędu do ZUS, to właśnie na  przedsiębiorcy ciąży obowiązek zgłoszenia się do ubezpieczeń i złożenia odpowiedniego dokumentu – podkreśla Anna Flaga-Ber.

Z VAT-em lub bez

Jednym z podatków, które mogą wystąpić przy prowadzeniu działalności gospodarczej, jest podatek VAT. Zazwyczaj jednak nie trzeba się na niego decydować od razu. Warto natomiast sprawdzić, czy zakres naszej działalności nie rodzi obowiązku takiej rejestracji od momentu pierwszej sprzedaży. Nawet jeśli nie musimy zostać płatnikiem VAT, możemy się na to zdecydować dobrowolnie. W takim przypadku udajemy się do Urzędu Skarbowego (właściwego dla siedziby naszej działalności) i składamy druk VAT-R. Wiąże się to z jednorazową opłatą w wysokości 170 zł. By uniknąć niepotrzebnych kontroli skarbowych warto też założyć rachunek firmowy, który pozwoli oddzielić finanse osobiste od działalności. Większość banków daje możliwość prowadzenia go praktycznie za darmo.

Warto się szkolić

- Sam pomysł na produkt lub usługę to nie wszystko. Warto poszerzyć swoją wiedzę na tematy księgowe, finansowe, czy te związane z promocją lub Public Relations – podkreśla Anna Flaga, Prezes Fundacji Twoja Inicjatywa – Dlatego już po raz kolejny organizujemy warsztaty dla młodych biznesmenów, które tym razem odbędą się 27 lutego w katowickim hotelu Novotel i potrwają od rana do popołudnia (10:00 – 17:00). W trakcie krótkich praktycznych wykładów będziemy mówić o założeniu własnej działalności gospodarczej, sprzedaży i komunikacji. Powiemy o networkingu, czyli budowaniu sieci kontaktów oraz pozyskiwaniu kontrahentów. Ważnym tematem będzie marketing, public relations oraz szeroko pojęta promocja firmy, także poprzez działania w Internecie. 

Zaproszeni goście to praktycy z dziedziny finansów, księgowości, sprzedaży, PR i marketingu. Podzielą się własnymi doświadczeniami i zdradzą tajniki skutecznego działania w biznesie. Zapisy na warsztaty są obowiązkowe. Formularz znajduje się na stronie http://www.twoja-inicjatywa.pl/index.php?zm=6.

ip

Komentarze, opinie, wypowiedzi (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
 • POMOC BIAŁYSTOK [0]

  Witam wszystkich, jeśli jesteś z Białegostoku lub z okolic i nie wiesz jak ugryźć te wszystkie sprawy z przyjemności Ci pomogę. I wiesz co jest najfajniejsze? Zrobię to kompletnie za darmo :) kontakt do mnie 785-933-304

  Daniel, 2015-07-28, 15:48:30
 • Klastry [0]

  Jakiś czas temu czytałam o klastrach biznesowych, które niezwykle pomagają w działaniach. Promowanie idei tworzenia powiązań kooperacyjnych opartych na współpracy, a nie na konkurencji :) "Proinnowacyjny Klaster Biznesu jest instytucją opartą na transferze wiedzy i doświadczenia, która wypracowywać będzie innowacyjne rozwiązania organizacyjne i technologiczne w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem zmierzające do optymalizacji procesów biznesowych zarówno członków klastra, jak i podmiotów zewnętrznych" ciekawe..

  Krystyna, 2015-03-20, 12:35:10
 • ostrożnie... [0]

  Wszystko wydaje się łatwe i proste, ale mało kto wspomina o zakładaniu działalności przez małżonka. A tymczasem warto o zgodę żony czy męża zapytać, zwłaszcza jeśli chcemy zaciągać firmowe długi i inne zobowiązania. Mój kolega naciął się na taką sytuację, jego żonka na boku otwarła studio makijażu czy takie coś, a potem on świecił oczami przed providentem ;) polecam lekturkę: http://www.eporady24.pl/otwarcie_dzialalnosci_gospodarczej_bez_zgody_malzonka,pytania,9,32,6953.html

  Kajak, 2014-06-27, 12:57:29
REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama