zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej?

środa, 29-12-2010 (00:00:00) | komentarze (0)


 Jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej?

 


 

Porad udziela Paulina Kaja – kierownik działu HR firmy Contact Center z Torunia


 

 

Rozmowa kwalifikacyjna to okazja dla rektura do bezpośredniego poznania i ocenienia kandydata. Jest ona przepustką do otrzymania posady. Aby zwiększyć swoje szanse i otrzymać pracę należy dobrze się na niej zaprezentować.

 

Zacznijmy od zgromadzenia informacji na temat firmy, w której staramy się o posadę. Możemy zajrzeć na stronę internetową lub osobiście udać się do firmy po folder informacyjny. Dzięki temu dowiemy się więcej na temat kultury organizacji, dziedziny, którą się zajmuje oraz priorytetów, które sobie wyznacza. Kiedy rekruter zada nam pytanie dlaczego chcemy pracować w tej firmie, odpowiedź nie powinna stanowić dla nas problemu. Im więcej wiemy na temat firmy, tym łatwiej zaprezentować nam nasze mocne strony w kontekście funkcjonowania organizacji, a to może mieć zasadniczy wpływ na wynik rozmowy. Przed rozmową przeanalizujmy nasze mocne strony. Dzięki temu zyskamy pewności siebie, a rekruterom uświadomimy nasza wartość na rynku pracy.

 

Powinniśmy także rozważyć, które punkty w naszym dotychczasowym przebiegu kariery zawodowej mogą zaważyć na niepowodzeniu rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli rekruter zapyta dlaczego nie ukończyliśmy studiów w terminie, powinniśmy uzasadnić to w obiektywny sposób np. potrzebą zdobycia niezbędnych środków finansowych na utrzymanie. Z kolei pytanie dotyczące długiej przerwy w pracy, argumentujmy potrzebą zdobycia dodatkowych kwalifikacji (kursy, szkolenia, nauka języka obcego).

 

Pamiętajmy, że dobra argumentacja może przyczynić się do zdobycia posady. Podczas wypowiedzi należy także zwrócić uwagę w jaki sposób komunikować własne słabości. Tracą one na znaczeniu, jeśli potrafimy przeciwstawić im nasze mocne strony. Brak kwalifikacji jest pozytywnie odbierany jeśli podjęliśmy działania zmierzające do zdobycia danych umiejętności np. studia podyplomowe, z kolei zarzut podeszłego wieku możemy uargumentować wiedzą i wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Warto również zwrócić uwagę rekruterowi na to, że mamy chęci, potrafimy, uczymy się na błędach i nie powtarzamy ich.

 

Pamiętajmy również o tym, że udając się na rozmowę, powinniśmy tak zaplanować czas, aby dotrzeć na nią punktualnie. Niestety obecnie coraz częściej spotykam się z kandydatami, którzy przychodzą na spotkanie spóźnieni. Takie zachowanie dowodzi braku szacunku w stosunku do drugiej osoby, a kandydaci mają niewielkie szanse na otrzymanie posady. Należy więc pamiętać o punktualnym przybyciu na rozmowę i odpowiednio oszacować czas dojazdu.

 

Na koniec pamiętajmy o zasadach savoir vivre. Przyjdźmy ubrani na spotkanie zgodnie z etykietą biznesu, poczekajmy aż rekruter poda nam jako pierwszy rękę i wskaże miejsce, na którym mamy usiąść. Bądźmy też uśmiechnięci i pozytywnie nastawieni!

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama