zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak zbudować ścieżkę kariery zawodowej?

wtorek, 07-03-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Z problemem budowania ścieżki kariery zawodowej zmagają się szczególnie absolwenci szkół wyższych, kiedy to muszą już zacząć pracę na pełen etat w swojej dziedzinie. Jak skutecznie pokierować swoją ścieżką kariery, aby stać się osobą na ważnym stanowisku?

Zobacz też: Wyjście prywatne w godzinach pracy i jego odpracowanie.

Jak zbudować ścieżkę kariery zawodowej?Samoświadomość to połowa drogi do sukcesu

Pierwszym, ale kluczowym elementem jest rozmowa. Chodzi tutaj o rozmowę przede wszystkim z samym sobą. Przeanalizuj swoje predyspozycje zawodowe, słabe i mocne strony oraz zainteresowania z tym, jaki tryb pracy lubisz, a w jakim się nie odnajdziesz. To zdecydowanie pomoże w planowaniu kariery zawodowej, pokaże, które drogi wybrać.

Wyznacz cele

Aby zrealizować ścieżkę swojej kariery, ważne jest zaplanowanie choć części drogi, którą chcemy zrealizować. W stawianiu celów trzeba uwzględnić zarówno te krótko, jak i długoterminowe oraz zadbać o to, by były realne do spełnienia. W ich wyznaczeniu pomoże analiza zainteresowań oraz działań, przynoszących satysfakcję. Dzięki wyznaczeniu celów, osiągnięcie wymarzonej ścieżki kariery będzie łatwiejsze.

Zadbaj o wizerunek

W wizerunku w kontekście ścieżki kariery zawodowej nie chodzi tylko o wygląd zewnętrzny. Należy zadbać o to, by zbudować własną markę, jako profesjonalista w swojej dziedzinie. W tym pomogą spotkania z ludźmi z branży, rozmowy z nimi, zawieranie nowych znajomości, a także korzystanie z mediów społecznościowych w celu "reklamowania się" w sieci.

Otwórz się na działanie

Pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem i nie musisz wiedzieć wszystkiego. Nie od razu staniesz się specjalistą w swojej dziedzinie. Warto również podkreślić, że uczymy się przez całe życie, dlatego też budowanie ścieżki kariery zawodowej jest procesem trudnym, często skomplikowanym. Bądź w swojej pracy aktywny i zaangażowany, współpracuj z ludźmi. Nie bój się pytać i otwarcie rozmawiać. Przypominaj sobie o swoich mocnych stronach i celach, które chciałbyś osiągnąć. To wszystko sprawi, że poczujesz się spełniony zawodowo.

KD

fot. pexels

Źródło: poradnipracownika.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama