zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak zdobyć certyfikat PRINCE2®?

środa, 05-05-2021 (00:00:00) | komentarze (0)


PRINCE2® (z j.ang. „PRojects IN Controlled Environments) to metodyka zarządzania projektami, którą stosuje się od 1989 roku.

certyfikat PRINCE2Na jej podstawie pracują firmy na całym świecie. Pozwala na wprowadzenie ścisłych standardów do projektów, szczególnie tych o złożonym charakterze. Metodyka ta umożliwia skorzystanie z gotowych rozwiązań, bez konieczności tracenia czasu na wymyślanie nowych pomysłów. Jej stosowanie pozwala kontrolować przebieg projektu na każdym etapie jego realizacji, dzięki czemu jest skuteczna.

Dlaczego warto posiadać certyfikat PRINCE2®?

Każdy, kto zawodowo związany jest z projektami (a w szczególności przyszły Kierownik Projektów), powinien znać PRINCE2® i podejść do egzaminów certyfikujących: PRINCE2® Foundation 6th edition oraz PRINCE2® Practitioner 6th edition. Egzaminy z tego zakresu prowadzi PeopleCert, a właścicielem szkoleń jest AXELOS.

Pozytywne wyniki z egzaminów skutkują otrzymaniem międzynarodowych certyfikatów, które poświadczają znajomość metodyki i zagadnień z nią związanych. Są one bardzo cenione i pożądane na rynku pracy – często stanowią wymóg formalny niezbędny do wzięcia udziału w projekcie.
Zdecyduj: PRINCE2® Foundation czy również Practitioner

Drogę do zdobycia certyfikatów należy rozpocząć od podejścia do egzaminu na poziomie Foundation. Sprawdza on, czy egzaminowany rozumie stosowaną terminologię i metodykę. Nie trzeba spełniać specjalnych wymogów, a otrzymany certyfikat jest ważny bezterminowo.

Jak przebiega egzamin PRINCE2® 6th edition Foundation?

 • test jednokrotnego wyboru (A,B,C,D)
 • 60 pytań,
 • 60 minut,
 • próg zdawalności 55% (33 punkty),
 • nie można korzystać z żadnych pomocy dydaktycznych (podręczniki, notatki, materiały szkoleniowe)

Z kolei osoby, które chcą podejść do egzaminu na poziomie zaawansowanym, czyli Practitioner, muszą posiadać certyfikat na poziomie Foundation.

Jeśli zamiast niego kandydat ma jeden z certyfikatów: Project Management Qualification (PMQ), Project Professional Qualification (PPQ), Project Management Professional (PMP), Project Management Professional (PMP)®, Certified Associate in Project Management (CAPM), IPMA Level A® (Certified Projects Director), IPMA Level B® (Certified Senior Project Manager), IPMA Level C® (Certified Project Manager), IPMA Level D® (Certified Project Management Associate) i czuje się na siłach również może podejść do egzaminu na poziomie Practitioner.

Jak przebiega egzamin PRINCE2® 6th edition Practitioner?

 • test wyboru,
 • 68 pytań oraz scenariusz i informacje dodatkowe,
 • 2 godz. 30 min.
 • próg zdawalności 38 punktów,
 • można korzystać jedynie z oficjalnego podręcznika „PRINCE2 Skuteczne zarządzanie projektami”,
 • certyfikat jest ważny przez 3 lata, po ich upływie należy ponownie zdać egzamin.
egzamin PRINCE2

Weź udział w akredytowanym szkoleniu

Przed podejściem do egzaminów warto wziąć udział w szkoleniach, najlepiej na obu poziomach, czyli: PRINCE2® Foundation i Practitioner. Co istotne, powinny być to szkolenia akredytowane czyli takie, które przeszły restrykcyjne wymogi Akredytorów i uprawniają firmę szkoleniową do przeprowadzania zarówno akredytowanych szkoleń, jak i międzynarodowych egzaminów.

Szkolenia pokrywają w pełni zakres wymagany sylabusem, przekazywana jest cała wymagana na egzaminie wiedza. Kursy uzupełniane są licznymi ćwiczeniami (m.in. na podstawie scenariusza na szkoleniu Practitioner), które jeszcze lepiej pomagają zrozumieć metodykę.

Podczas szkolenia poza wiedzą merytoryczną uczestnicy otrzymują praktyczne wskazówki od trenerów. Prowadzący w czasie szkoleń dzielą się swoimi doświadczeniami i pokazują, jak w praktyce realizowane są projekty. Dodatkowo trener zwraca uwagę na zagadnienia, które mogą pojawić się na egzaminie, co może być przydatne w czasie nauki. Na bieżąco można wyjaśnić wątpliwości, a realizacja zgodnie z programami szkoleń pozwoli uporządkować wiedzę.

Gdzie podejść do egzaminu PRINCE2?

Egzamin PRINCE2 Foundation lub PRINCE2 Practitioner można zdawać:

 • w Akredytowanej Organizacji Szkoleniowej (ATO) lub Akredytowanej Jednostce (Organizacji) Egzaminacyjnej (AEO). Takie statusy posiada np. Inprogress.
 • online na stronie Akredytora – PeopleCert.

Zdobycie certyfikatów z metodyki PRINCE2® rozszerzy wiedzę z zakresu zarządzania projektami i pozwoli na zdobycie nowych kwalifikacji w tym obszarze.  Więcej o tym, czym jest metodyka PRINCE2® można dowiedzieć się na stronie https://inprogress.pl/szkolenia/zarzadzanie-projektami-programami-i-portfelem/prince2/.

PRINCE2® jest zarejestrowanym znakiem handlowym należącym do AXELOS Limited i używanym za jej zgodą. Wszelkie prawa zastrzeżone.
"PMQ and PPQ" are registered marks of the Association for Project Management,  "PMQ" is a registered mark of the Association for Project Management, PMP and CAPM' are registered marks of the Project Management Institute, Inc. "IPMA Level A/B/C/D" are registered trademarks of the International Project Management Association., APM, PMI and IPMA are not affiliated with AXELOS, nor do they endorse any AXELOS qualifications.

Artykuł Partnera

fot. stock.adobe.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama