zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak znaleźć pracę dodatkową zgodną z kierunkiem studiów?

piątek, 27-05-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Rynek pracy w naszym kraju zmienia się w dynamicznym tempie. Kandydaci na poszczególne stanowiska muszą więc zachować elastyczność i refleks, aby znaleźć odpowiednie dla siebie zajęcie. Mowa tutaj nie tylko o pracy etatowej, ale również tej wykonywanej dodatkowo, szczególnie jeśli ma być ona zbieżna z kierunkiem studiów. Jak i gdzie szukać takiego zatrudnienia, a także na co zwrócić uwagę przy aplikowaniu o miejsce pracy? Sprawdźmy to!

praca po studiach Po pandemii sytuacja na rynku pracy powoli wraca do normy, choć potrzeba jeszcze trochę czasu, aby w pełni się ustabilizowała. Wiele profesji zyskało na znaczeniu, inne natomiast straciły na atrakcyjności. Wciąż wiele osób, które na co dzień pracują na etacie lub studiują, poszukuje dodatkowego zajęcia. Dla jednych jest to sposób na większe zarobki, w wielu przypadkach jednak chodzi przede wszystkim o podniesienie swoich kwalifikacji oraz umiejętności, a także nabycie cennego w obecnych czasach doświadczenia. Sytuacja ta dotyczy niemal każdej branży, dlatego warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób można znaleźć dodatkową pracę i to zbieżną z naszymi preferencjami, a często także kierunkiem studiów.

Rynek pracy w Polsce - co warto wiedzieć?

Zdobycie wymarzonej pracy, niezależnie od jej charakteru, to skomplikowane wyzwanie, z którym poradzą sobie tylko najbardziej wytrwałe osoby. W tej chwili na jedno atrakcyjne miejsce pracy przypada wielu kandydatów, a pokonanie konkurencji nie zawsze jest takie proste, jak się może wydawać. Ogromne znaczenie ma w dzisiejszych już nie tylko posiadane wykształcenie, ale przede wszystkim doświadczenie zawodowe, praktyczne umiejętności i szeroka wiedza w obszarze, którym dana osoba ma się zająć. Mimo iż wykształcenie zeszło nieco na dalszy plan, wciąż jest istotnym elementem przy aplikowaniu o pracę. Co jednak w sytuacji, gdy dodatkowego zatrudnienia szuka studentka lub student, który nie zdobył jeszcze dyplomu wyższej uczelni?

Gdzie szukać zatrudnienia?

W takich okolicznościach konieczne jest zaakcentowanie innych atutów, którymi można przekonać potencjalnego pracodawcę. Wielu studentów lub nowych absolwentów zastanawia się, gdzie i jak szukać zatrudnienia. Jednym z oczywistych rozwiązań są wszelkiego rodzaju portale ogłoszeniowe, których zaletą jest szeroki wybór ofert, a sporym minusem ogromna konkurencja na jedno miejsce pracy. Jeśli zależy nam na znalezieniu zatrudnienia w swoim mieście, najlepszym wyjściem będzie śledzenie na bieżąco lokalnych portali informacyjnych, a także tematycznych grup w mediach społecznościowych. Niezastąpiona może okazać się także tzw. poczta pantoflowa, a więc po prostu polecenia ze strony znajomych. Bardzo często pracodawcy poszukują pracowników na uczelniach. W tym celu organizowane są liczne spotkania z kandydatami, targi pracy itp.

Praca dodatkowa - na co zwrócić uwagę?

Jeśli zależy nam na zdobyciu doświadczenia w konkretnej firmie, warto zgłosić się do niej bezpośrednio z pytaniem, czy nie poszukują pracowników lub współpracowników. W przypadku pracy dodatkowej, szczególnie podczas studiów, kluczowe jest to, aby określić konkretnie rodzaj umowy. Wielu sytuacjach stosunek pracy będzie niemożliwy ze względu na siatkę godzin na uczelni oraz inne zobowiązania. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy studiuje się w trybie wieczorowym lub jedynie w niektóre weekendy.

Praca a kierunek studiów

Studenci lub osoby, które dopiero co zdobyły dyplom to dla wielu pracodawców świetni kandydaci do pracy. Mimo braku doświadczenia i ogólnego obycia zawodowego, posiadają zapał do pracy, są kreatywni, a także chcą zaistnieć na rynku. Wszystko to sprawia, że wnoszą do firmy wyjątkową wartość. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak poszukiwanie zatrudnienia w obszarze, który jest zbieżny z kierunkiem studiów, a szczególnie specjalizacją, w której się kształcimy. W przeciwnym razie można stracić sporo cennego czasu na wykonywanie pracy, która nie zaprocentuje w przyszłości. Jeśli nie jest pewnym tego, w którą stronę warto pójść, dobrym sposobem na rozwianie wątpliwości będzie np. kontakt z doradcą zawodowym. Określi on nasze kompetencje, predyspozycje, a także wskaże możliwe opcje.

Jak starać się o pracę?

Jeśli chodzi o samą procedurę ubiegania się o pracę, warto trzymać się standardowych rozwiązań i postępować zgodnie z tymi zasadami. Większość pracodawców wymaga od kandydata przesłania listu motywacyjnego oraz CV, czyli życiorysu zawodowego. Na dalszym etapie konieczne może okazać się dostarczenie innej dokumentacji, w tym posiadanych certyfikatów, zaświadczeń, dyplomów itp. Wszystko po to, aby zatrudniający miał pewność co do posiadanych przez kandydata kompetencji i umiejętności. Kluczem do sukcesu może okazać się rozmowa kwalifikacyjna, która jest kolejnym etapem w procesie rekrutacyjnym. Jeśli wszystkie przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami kandydata, jest on na prostej drodze do zatrudnienia.

CV - dlaczego jest tak ważne?

Dla jednych CV jest zbędną formalnością, dla innych jednak niezwykle istotnym dokumentem, który może zarówno umożliwić zdobycie pracy, jak i zmniejszyć szansę kandydata. CV jest swoistą wizytówką osoby ubiegającej się o pracę, dlatego tak istotne jest to, aby zrobiło jak najlepsze wrażenie. W CV powinny znaleźć się wszelkie informacje, które mogą sprawić, że przekonamy do siebie rekrutera. Wśród nich nie może zabraknąć tych dotyczących posiadanego doświadczenia, wykształcenia czy dodatkowych atutów takich jak certyfikaty językowe, ukończone kursy itp. Swój życiorys zawodowy warto więc zacząć budować już na wczesnym etapie, na przykład na studiach, które dają w tym zakresie spore możliwości.

Jak napisać skuteczne CV - najważniejsze informacje

Stworzenie dobrego i przede wszystkim skutecznego CV nie jest tak prostym zadaniem, jak się może wydawać. Przede wszystkim CV musi być możliwie jak najbardziej zwięzłe i konkretne, a także estetyczne oraz przejrzyste pod kątem graficznym. Powinno zająć maksymalnie dwie strony, a najlepiej, aby zmieściło się na jednej. Należy skupić się na najważniejszych atutach, które sprawiają, że nadajemy się właśnie na dane stanowisku. Świetnym rozwiązaniem jest przygotowanie różnych wersji życiorysu zawodowego, każda z myślą o konkretnej ofercie pracy. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby napisać CV samodzielnie, nic straconego. Z pomocą przychodzą bowiem narzędzia online lub przykładowe wzory CV (https://www.cv-maker.pl/szablony), dzięki którym każdy poradzi sobie z tym wyzwaniem.

Artykuł Partnera

fot. freepik.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama