zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak zostać testerem oprogramowania?

czwartek, 25-05-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Z roku na rok w branży IT zwiększa się zapotrzebowanie na testerów oprogramowania. Zarobki na tym stanowisku zaczynają się od około 4-5 tysięcy zł/mc, przy czym nie trzeba mieć skończonych studiów informatycznych ani posiadać doświadczenia w tym sektorze, aby zdobyć taką pracę. Tutaj liczy się wiedza, zaangażowanie, a także umiejętności miękkie. Czym zajmuje się tester oprogramowania oraz jak można nim zostać?

Zobacz również: Kursy i szkolenia zawodowe - które cieszą się największą popularnością?

tester oprogramowania

Czym zajmuje się tester oprogramowania?

Każda strona internetowa, aplikacja czy innego rodzaju oprogramowanie (np. do inteligentnych lodówek) musi być najpierw skrupulatnie sprawdzona pod względem funkcjonalności i błędów w działaniu. W tym miejscu wkracza tester oprogramowania, którego rolą jest zweryfikowanie, czy dany system działa poprawnie oraz czy odpowiada wymaganiom postawionym przed firmę zamawiającą go. Osoba taka przeprowadza testy funkcjonalności, wyszukuje słabe strony oraz nieprawidłowości, które mogłyby utrudnić lub uniemożliwić korzystanie z badanych narzędzi. Zebrane dane są następnie raportowane developerom. 

Tester oprogramowania powinien być zatem dokładny, skrupulatny i cierpliwy. Cechy te są bardzo ważne na tym stanowisku, ponieważ pominięcie jakiegokolwiek błędu może zaważyć na działaniu całego badanego systemu. Zwłaszcza że odpowiada się wtedy również za zabezpieczenie przed atakami hakerskimi

Tester manualny a automatyzujący

Testowanie oprogramowania może odbywać się na dwa sposoby: manualnie (ręcznie) lub zautomatyzowanie. Ręczne jest bardziej żmudne i polega na "przeklikiwaniu" się przez kolejne elementy strony czy aplikacji. Zabiera ono więcej czasu i występuje większe ryzyko niewykrycia nieprawidłowości. Automatyczne wymaga większej wiedzy na temat narzędzi z branży IT, w tym kodowaniu. Polega na przygotowywaniu skryptów, które dzięki jednemu kliknięciu uruchamiają testy nakierowane na konkretny cel. 

Jak zostać testerem oprogramowania?

Aby zostać testerem manualnym nie potrzeba dużych umiejętności informatycznych i wiedzy na temat oprogramowania, ponieważ wykonuje się go ręcznie. Ten sposób jest jednak dość rzadko używany przez firmy ze względu na czasochłonność i większe prawdopodobieństwo pomyłek. 

Testerowi automatyzującymi potrzebna jest podstawowa wiedza na temat programowania i kodowania, np. systemów Java, JavaScript, Python czy PHP. Aby przygotować się do pracy na tym stanowisku nie trzeba mieć skończonych studiów informatycznych ani posiadać doświaczenia - wystarczy kurs wprowadzający w podstawowe zadania specjalistów ds. jakości oprogramowania. Program takiego szkolenia, który najczęściej odbywa się online, obejmuje zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i praktykę pod przewodnictwem mentora. Tygodniowo należy poświęcić około 15-20 godzin na naukę. Często podczas takich zajęć przygotowuje się swój pierwszy projekt testerski, który można pokazać już na swojej pierwszej rozmowie o pracę.

MS

fot. Pexels

źródła: otwiz.pl, kodilla.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama