zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

środa, 05-08-2015 (00:00:00) | komentarze (0)


Zdobywaniem doświadczenia warto zainteresować się już podczas studiów. W ten sposób uzyskane profity zaowocują w przyszłości bogatym CV oraz przełożą się na posiadanie wielu ciekawych i przydatnych umiejętności. Jak pogodzić zdobywanie doświadczenia z nauką?

Dodatkowe umiejętności w CV

W czasie studiów warto brać udział w inicjatywach organizowanych przez uczelnię i uaktywniać się w rozmaitych przedsięwzięciach - koła naukowe, wolontariat, staże i praktyki. To dobry czas, aby przekonać się co tak naprawdę nas interesuje i w jakiej dziedzinie chcemy się realizować. Opcji do wyboru jest naprawdę wiele. Działalność w kołach naukowych da ci szansę poznania wielu nowych, interesujących ludzi. Dzięki temu zyskasz umiejętności interpersonalne. Udział w różnych organizacjach pozwoli rozwijać twoje pasje. Wiele inicjatyw podejmują uczelnie, które oprócz kół naukowych organizują też kursy, szkolenia, konkursy, wyjazdy i wymiany studenckie. Warto orientować się w organizowanych działalnościach i wybrać przydatne, ale też mające związek z zainteresowaniami.

Pomocny wolontariat

Wolontariat i praktyki to działalności, które nie są sankcjonowane finansowo, lecz może płynąć z nich wiele innych korzyści. Zyskasz cenne doświadczenie, poparte referencjami, które na pewno przydadzą się w przyszłości. Studenci, biorący udział w wolontariacie często otrzymują też wejściówki i bilety na różne wydarzenia kulturalne, imprezy i koncerty. Jest to dobra okazja, aby bez własnego wkładu finansowego przyjemnie spędzić czas. Miej na uwadze, że bezpłatne praktyki w zawodzie, który chciałbyś wykonywać w przyszłości, pozwolą ci sprawdzić się w codziennych sytuacjach oraz poznać ludzi z branży i poszerzyć swój kapitał społeczny. Pamiętaj, że staż ma pomóc rozwinąć ci Twoje umiejętności. Zastanów się czego chcesz nauczyć się w miejscu praktyk i dobierz ofertę, która umożliwi ci wszystkie interesujące aspekty. Po odbyciu praktyk pamiętaj o listach referencyjnych, dokumentach potwierdzających Twój udział, doświadczenie i zaangażowanie w daną działalność, te dokumenty powinieneś dołączyć do CV.

Erasmus+ i wymiany studenckie

Udział w programie Erasmus+ to okazja do nauki języka obcego, poznania nowych ludzi i miejsc, zwiedzania i odkrywania, ale przede wszystkim do poszerzania i zdobywania wiedzy. Program dopasowany jest do toku nauki w Polsce tak, by nie tracić roku. Taki wyjazd jest współfinansowany przez uczelnię, która pokrywa część kosztów. Doświadczenie związane z udziałem w Erasmusie+ zawsze jest dobrze widziane w CV. Dla pracodawcy jest to znak, że jesteś samodzielny,  odważny – nie boisz się świata i ludzi, a znajomość języka obcego jest u ciebie na poziomie komunikatywnym.

Pomoc biura karier i agencji pośrednictwa pracy

Przyszłą ścieżkę pracy zawodowej pomoże obrać biuro karier, działające przy uczelniach. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy i udać się na rozmowę z doradcą. Podczas rozmowy będziesz mógł skonsultować swoje dokumenty aplikacyjne, zapoznać się  technikami poszukiwania pracy i specyfiką rozmów rekrutacyjnych. To szansa na omówienie perspektyw rozwoju zawodowego i planowania kariery. Ponadto biura karier zajmują się prowadzeniem grupowych zajęć warsztatowych dla studentów i absolwentów. Współorganizują też warsztaty i szkolenia prowadzone przez pracodawców i trenerów zewnętrznych. Dobrym pomysłem jest też pomoc agencji pośrednictwa pracy stałej i tymczasowej. Podobnie jak w biurze karier znajduje się tam wiele ofert zatrudnienia.

Realizuj swoje pasje, rób to co lubisz, a może okaże się, że twoje pasje przełożą się na cenne doświadczenie, które możesz wykorzystać w przyszłej pracy. Pamiętaj, że pracodawcy zwracają uwagę na działalność i zaangażowanie podczas studiów.

Magdalena Kaczyńska

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama