zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jaka praca dla studenta? Studenckie zawody od A do Z

piątek, 15-11-2013 (00:00:00) | komentarze (2)


Marzą o pracy w dużej korporacji, własnej firmie czy urzędzie ale w czasie studiów chwytają się każdego zajęcia: stoją za barem, sprzątają biura, są fordanserkami, korepetytorami i… rozbieraczami. W ten sposób studenci potrafią dorobić do stypendium nawet 2 000 zł. Z badania przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak wynika, że na umowę zlecenie lub dzieło pracuje już ponad połowa polskich studentów.

Zobacz listę najpopularniejszych studenckich prac>>

Studenci swoją przygodę z pierwszą pracą zazwyczaj zaczynają od roznoszenia ulotek. Ofert tego typu w serwisach ogłoszeniowych takich jak Tablica.pl jest najwięcej, jest to jednak najmniej opłacalne zajęcie: w Warszawie za 4 godziny pracy można zarobić 50 zł, ale już w miejscowościach takich jak Bydgoszcz czy Lublin, zaledwie 20 zł. To niewiele w porównaniu ze stawkami w branży gastronomicznej.

- Obsługa barów bistro zarabia średnio 12 zł na godzinę, podobne stawki obowiązują barmanów. Ci mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci napiwków, nawet do 200 zł za noc. W ten sposób kwotę 2 000 zł są w stanie zarobić w trakcie dziesięciu takich dyżurów – mówi Marcin Sienkowski z serwisu Tablica.pl, na którym znajdują się oferty pracy skierowane w dużej mierze do studentów. – Dobre stawki i atmosfera pracy sprawiają, że kluby muzyczne i bary są w czołówce najchętniej wybieranych miejsc pracy. I chociaż nie wszyscy trafiają za bar, to studenci nie gardzą też stanowiskiem szatniarza, selekcjonera na bramce czy promotora. W najlepszej sytuacji są dziewczyny, którym płacą za… taniec. Fordanserki to osoby, które w zamian za kilkaset złotych od zlecenia,  „rozkręcają” zabawę na parkiecie – dodaje.

Studenci nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu, przez co stanowią łakomy kąsek także dla innych pracodawców, np. dużych sieci handlowych. Dorywcza praca dotyczyć może m.in. wykładania towarów (stawki od 8 do 12 zł za godzinę), inwentaryzacji (10-12 zł), pracy na magazynie na stanowisku operatora wózka widłowego (nawet 20 zł za godzinę pracy).

Z kolei osoby, które na prace mogą poświęcić tylko kilka godzin tygodniowo, wybierają sprzątanie biur (do 500 zł na miesiąc), opiekę nad dziećmi (10 do 15 zł za godzinę) lub korepetycje. Na tych ostatnich, w zależności od wykładanego przedmiotu, mogą zarobić od 20 do 60 zł za godzinę lekcyjną.

Student żadnej pracy się nie boi

Przeglądając oferty pracy w serwisach ogłoszeniowych, można natknąć się na dość nietypowe zajęcia np. tester gier, rozbieracz czy chłopczyca do programu telewizyjnego. Statystycznego Polaka takie ogłoszenia mogą odstraszać, ale nie studenta. Wprost wymarzonym zajęciem wydaje się praca dla bywalca imprez. Osoba na tym stanowisku nie tylko na imprezach bywa, ale przede wszystkim opisuje je w jednym z serwisów internetowych. Studenci sprawdzają się też jako kierowcy rowerów reklamowych, petsitterzy, merchandiserzy i animatorzy.

Zobacz listę najpopularniejszych studenckich prac>>

MAS/ip

Fot. Michal Antoniewicz

Zobacz oferty pracy dla studentów

GALERIA ZDJĘĆ: Studenckie zawody od A do Z(13)
 • Ankieter
 • Barman
 • Bywalec imprez
 • Fordanserka
 • Hostessa/Promotor

Komentarze, opinie, wypowiedzi (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
 • polecam [0]

  bardzo polecam ten artykuł https://www.gazeta-mosina.pl/2017/poszukiwani-opiekunowie-medyczni-dla-chorych-na-alzheimera/ fajna praca dla młodych ludzi

  sadfil, 2017-08-04, 09:45:32
 • praca w wakacje [0]

  Co roku wyjeżdżam za granicę do pracy tymczasowej w okresie letnim. Dla mnie to bardzo dobra forma zarobku, dodatkowo możliwość podszkolenia języka, poznania nowych ludzi, miejsc. Od 2 lat jeżdżę z MG solutions. Dobrzy i sprawdzeni. Jak dla mnie taka praca jest najlepszym rozwiązaniem, bo w czasie roku wolę się skupić na nauce, egzaminach.

  Jacek, 2017-05-30, 15:53:33

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama