zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jaki powinien być dobry szef?

środa, 15-01-2014 (00:00:00) | komentarze (0)


Praca jest niezmiernie istotnym aspektem życia każdego dorosłego człowieka. Co więcej, jest ona bardzo częstym tematem rozmów, mających miejsce nawet w nieformalnych okolicznościach, które prędzej lub później sprowadzają się do osoby szefa. Nie ulega wątpliwości, że większość pracodawców pragnie być jak najlepiej postrzeganych przez swoich pracowników, a tym samym cieszyć się mianem dobrego szefa.

Czy bycia dobrym szefem można się nauczyć?

Cechy charakteru człowieka determinują jego zachowanie nie tylko w sferze prywatnej, ale również na płaszczyźnie zawodowej. Co wyjątkowo istotne, zazwyczaj wraz ze wzrostem rangi pełnionej funkcji, nabierają one szczególnego znaczenia. Okazuje się bowiem, że nie każdy z nas jest predysponowany do zajmowania niektórych stanowisk, znajdujących się na poszczególnych szczeblach kariery.

Zgodnie z powszechną opinią, dobry szef powinien przede wszystkim okazywać szacunek swoim pracownikom, wyróżniać się wysokimi kompetencjami,  osobowością przywódcy, umiejętnością pracy z ludźmi, łatwością komunikacji oraz znakomitą organizacją pracy własnej i zespołu. W tym momencie całkowicie uzasadnione wydaje się być pytanie, czy tych zaledwie kilka wymienionych cech stereotypowego dobrego szefa należy rozpatrywać jako nabyte czy wrodzone zdolności?

Mocne strony asem w rękawie

Dla wielu osób zaskoczeniem może być fakt, że każdy z nas posiada dominujące cechy charakteru, które wpływają na nasze codziennie zachowanie i podejmowane decyzje z różnym natężeniem. W związku z tym z pełną odpowiedzialnością można pokusić się o stwierdzenie, że nawet podobne pod względem charakterologicznym osoby, są w rzeczywistości jedyne w swoim rodzaju.

Znając własne dominujące cechy charakteru możemy skupić się na ich rozwijaniu i zadbać o owocny rozwój osobisty. Podążając tym tropem, z łatwością dojdziemy do wniosku, że dobry szef niekoniecznie musi posiadać konkretny zestaw cech, jednak powinien wiedzieć, jak wykorzystywać swoje mocne strony, nie bez powodu określane również mianem talentów, by odpowiednio zarządzać podlegającym mu zespołem.

Jak poznać własne mocne strony?

Aby przekonać się, jakie cechy są w naszym przypadku tymi dominującymi, warto wykonać opracowany przez specjalistów Strengths Expert test osobowości. Szczegółowy i spersonalizowany raport otrzymany po badaniu zawiera opis pięciu wrodzonych zdolności i talentów wraz z sugestiami dotyczącymi ich rozwoju oraz zastosowania nie tylko w życiu prywatnym, ale też zawodowym. Ponadto, oferowany przez firmę coaching pomoże wzmocnić wewnętrzną motywację, podnieść skuteczność, usystematyzować naszą pracę i poznać techniki efektywnego zarządzania zespołem.

Dobry szef jest gwarancją zadowolenia pracowników, a jednocześnie sukcesu firmy. Należy bowiem pamiętać, że prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa bardzo często uzależnione jest od odpowiedniej współpracy tworzącego je zespołu, która z kolei musi być właściwie koordynowana przez przełożonego. A zatem, chcąc pokrótce scharakteryzować dobrego szefa, oprócz szacunku do podwładnych i wysokich kompetencji, powinien on wyróżniać się znajomością swoich mocnych stron i talentów oraz umiejętnością rozwijania ich w kierunku pozwalającym realizować misję firmy.

ip

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama