zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jakie cechy powinien mieć dobry lider?

środa, 09-11-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Nadzorowanie pracy innych ludzi z pewnością nie należy do najłatwiejszych zadań. Często to właśnie od nastawienia i zaangażowania lidera zależą funkcjonowanie oraz wyniki całego zespołu. Jakie cechy powinien posiadać dobry i skuteczny przywódca?

Zobacz też: Mało znane zawody, w których można dobrze zarobić

Jakie cechy powinien mieć dobry lider

Czym charakteryzuje się dobry przywódca?

Lider jest swego rodzaju autorytetem, który może zarówno nadzorować pojedynczy projekt, jak i kierować całym zespołem i wykonywanymi przez niego zadaniami. O skuteczności danego przywódcy decydują przede wszystkim określone cechy, takie jak umiejętność wyznaczania priorytetów oraz organizowania codziennej pracy. W tym celu musi on dobrze poznać swoich pracowników, aby wiedzieć, w czym poszczególne osoby radzą sobie najlepiej, a następnie zachęcać je do dalszego rozwoju. Nie bez znaczenia pozostają również pewność siebie, opanowanie czy posiadanie zdrowego rozsądku. Czasami mogą bowiem pojawić się sytuacje kryzysowe, w których dobry lider będzie musiał wykazać się odpowiedzialnością i zdolnością do podejmowania racjonalnych decyzji. Jednocześnie nie może on zamykać się na sugestie i rady ze strony innych ludzi. Przyjmowanie konstruktywnej krytyki to niestety coraz rzadziej spotykana umiejętność. Tymczasem jest ona niezwykle potrzebna, ponieważ pozwala liderowi dostrzec popełniane błędy i natychmiast je poprawić, a także wpływa na odczucia pracowników, którzy w miejscu pracy powinni czuć się szanowani i słuchani.

Jak być dobrym liderem?

Istnieje wiele sprzecznych opinii na temat tego, jak być dobrym liderem. Część osób uważa, że z cechami przywódczymi trzeba się urodzić, a inni z kolei są zdania, że można się ich nauczyć wraz z upływem czasu. Niepodważalny jest natomiast fakt, że będąc przewodniczącym — podobnie zresztą jak w przypadku innych stanowisk — należy nieustannie podnosić swoje kwalifikacje i umiejętności. Do sprawnego kierowania zespołem potrzebna jest bowiem określona wiedza, która pozwoli dobrze zaplanować pracę nad projektami. Poza tym świat nieustannie się rozwija, dlatego tak ważnie jest, aby regularnie aktualizować nabytą wiedzę, uczestnicząc przykładowo w specjalistycznych szkoleniach i warsztatach.

Zły lider — jakich cech należy się wystrzegać?

Podejmując się roli lidera, warto wystrzegać się określonego zachowania, ponieważ może ono negatywnie wpłynąć na pracę całego zespołu. Z pewnością dobrej opinii nie zapewnią przywódcy podejrzliwość i brak zaufania do pracowników, którzy mogą czuć się wówczas bardzo niekomfortowo. Prawdopodobnie efekt odwrotny do zamierzonego spowoduje też nieustanne stosowanie wobec podwładnych ostrej krytyki, często niekonstruktywnej. Istnieje szansa, że w rezultacie stracą oni całkowicie motywację do pracy i zaczną niedokładnie wykonywać swoje obowiązki. A chaos i dezorganizacja z pewnością nie sprzyjają rozwojowi oraz osiąganiu sukcesów.

WG

fot. pexels

Źródło: money.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama