zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jober.pl podpowiada, co warto wiedzieć o pracy w Niemczech, Holandii i Belgii?

środa, 13-07-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Wyjazd do pracy za granicą kusił już dekady temu i kusi nadal – i to zarówno osoby młode, jak i te mające już pewne doświadczenie zawodowe w różnych branżach. Przyczyny od lat bywają podobne, co kiedyś – zwykle chodzi o możliwość uzyskania wyższych zarobków, czy to sezonowo, aby „odsapnąć finansowo”, czy bardziej długoterminowo. Czasem bywają i inne, na przykład związane z połączeniem kilkumiesięcznego szlifowania języków obcych i pracy, czy z przymiarkami do trwałej emigracji. Gdzie Polacy szukają pracy i przy jakich zajęciach?

praca w Niemczech, Holandii i Belgii

Kierunki migracji zarobkowej

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych i na początku lat zerowych bardzo popularnymi kierunkami była Wielka Brytania i Irlandia. Dużo się jednak w międzyczasie zmieniło, a trendy w tym zakresie ulegały wahaniom. Obecnie częstymi kierunkami są Niemcy i Holandia, choć nie brak sytuacji, w których ktoś jedzie na przykład do Belgii, czy w kierunku państw skandynawskich. Wielka Brytania nadal się w tym zestawieniu zdarza – i pomimo jej wyjścia z Unii Europejskiej jest trzecim najpopularniejszym kierunkiem (po Niemczech i Holandii). Warto też wspomnieć rzadsze, ale też zauważalne pod tym kątem Austrię, Stany Zjednoczone i Francję.

Biorąc pod uwagę różnicę zarobków i poziomu życia w tych regionach względem Polski, wiele prac fizycznych może być bardzo atrakcyjna pod kątem prac tymczasowych – a często zmienia się w dłuższy pobyt na miejscu.

Praca w Niemczech

Niemcy pod kątem wyjazdów zarobkowych kuszą na wiele sposobów. Przede wszystkim to kierunek wybierany nie tylko przez osoby poszukujące pracy fizycznej – to państwo przyciąga również specjalistów, którzy chcieliby się rozwijać zawodowo w lepszych warunkach finansowych. Jednocześnie sąsiedztwo z Polską jest tu dodatkowym atutem, ponieważ znacząco ułatwia odwiedzanie rodzinnych stron.

Jeśli do tego dodać fakt, że Niemcy mają bardzo dobry system opieki zdrowotnej i mocne wsparcie dla rodzin z dziećmi, migracja zarobkowa w tym kierunku może być bardzo kusząca zwłaszcza dla osób, które myślą właśnie o wyjeździe na stałe.

Wśród potencjalnych zajęć, w obrębie których istnieje zapotrzebowanie na nowych pracowników, można wspomnieć o kierowcach (m.in. Kurierach i w spedycji), elektrykach, czy osobach zajmujących się opieką nad seniorami. Do tego oczywiście niezmiennie istnieją miejsca pracy „na produkcji”, na budowie, czy w gastronomii.

Warto przy tym wszystkim zauważyć, iż choć liczba pracujących w Niemczech migrantów zarobkowych pochodzących z Europy Środkowej w ostatnich latach rosła, nadal istnieje zapotrzebowanie na kolejnych pracowników przyjezdnych. I owszem, choć język jest przydatny, istnieje wiele wakatów także dla osób nieznających języka niemieckiego.

Przydatne informacje dla osób szukających pracy w Niemczech znajdziesz tutaj: https://www.jober.pl/articles/praca-niemcy-przydatne-informacje-8

Praca w Holandii

Holandia jest ciekawym kierunkiem wyjazdu zarobkowego – i to z bardzo wielu powodów. Z jednej strony zarobki są atrakcyjne pod kątem odłożenia oszczędności i korzystania z nich po powrocie do Polski. Z drugiej strony miejsce to przyciąga wszystkich, którzy chcą równolegle z pracą zagraniczną poznać ciekawe miejsca.

Fakt, że mieszkańcy tego kraju są bardzo otwarci na osoby pochodzące z różnych zakątków świata bardzo sprzyja integracji, zarówno w miejscach pracy, jak i w życiu codziennym – co siłą rzeczy jest bardzo korzystne także dla ludzi, którzy planują emigrację na stałe. W połączeniu z tym, ze Holendrzy zwykle dobrze znają język angielski, kierunek wydaje się bardzo dobry choć trzeba mieć na względzie, ze w przypadku, gdy komuś zależy na karierze, a nie tylko po prostu znalezieniu stałej pracy, trzeba się liczyć z koniecznością nauki języka niderlandzkiego, a i inne języki mogą się okazać istotnymi atutami.

Wśród prac możliwych do zdobycia w Holandii wymienić należy przede wszystkim wakaty na produkcji, czy w logistyce. Do tego oczywiście jest tez mnóstwo miejsc pracy związanych ze zbieraniem i pakowaniem kwiatów (branża bardzo charakterystyczna dla Holandii), czy w magazynach i w gastronomii. Zwłaszcza pierwsze trzy z wymienionych dziedzin są przyjazne dla osób, które szukają zatrudnienia nie znając języka.

Wracając jednak do ewentualnego stopniowego wychodzenia poza prace fizyczne – rynek pracy w Holandii jest o tyle ciekawy, że dość często zdarzają się tu sytuacje częściowego zatrudnienia w różnych miejscach, co może sprzyjać osobom, które chciałyby np. pracować na 4/5 etatu, aby część czasu poświęcić nauce języka.

Wiele ciekawych informacji: https://www.jober.pl/articles/holandia-przydatne-informacje-5

Praca w Belgii

Belgia to kolejny ciekawy kierunek – nie tylko ze względu na atrakcyjne zarobki, lecz również dlatego, że często ten rynek jest chwalony za dobre traktowanie pracowników.

Wśród prac, jakie często są podejmowane przez pracowników sezonowych, można wymienić budownictwo, produkcję, ale tez prace rolne i zbieranie cykorii. Warto przy tym zauważyć, iż miejscowe przepisy precyzują liczbę dni w roku, jakie można przepracować w „sezonowo” (z pewnymi różnicami waśnie dla ostatnich dwóch spośród wymienionych).

Jednocześnie jednak Belgia kładzie bardzo mocny akcent na to, aby stopniowo pozyskiwać coraz więcej pracowników migracyjnych, co w perspektywie długofalowej może być bardzo istotne dla osób, które chcą osiąść tu na stałe.

Co ciekawe – Belgowie są znani z tego, ze istotna dla nich jest równowaga pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym, a to również może być istotnym atutem dla ludzi, którzy chcieliby z czasem zacząć tu karierę.

Artykuł Partnera

fot. stock.adobe.com/alexlmx

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama