zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Kobiety w branży IT i ich perspektywy na polskim rynku pracy

poniedziałek, 14-09-2020 (00:00:00) | komentarze (0)


Przez lata wiele osób kojarzyło branżę IT głównie z mężczyznami. Podobnie wyglądała sytuacja, jeśli chodzi o kierunki ścisłe na Uczelniach. Dziś jednak sytuacja wydaje się w końcu zmieniać, a obecność kobiet w tym segmencie rynku pracy jest coraz bardziej widoczna. Sprawdźmy, co sprawia, że rola kobiet w IT jest coraz większa!

Młodzi ludzie przy komputerze

Dlaczego kiedyś kobiet w IT było mniej?

Zacznijmy jednak od początku. Jak zostało wspomniane we wstępie, dosyć długo panowało przekonanie, że branża IT nie jest przeznaczona dla kobiet. Znajdowało to niestety odzwierciedlenie w wychowaniu. W zasadzie od wczesnego dzieciństwa, chłopcy bawili się w pilotów, lekarzy czy budowniczych, a dziewczynkom kupowane były zabawkowe kuchenki i lalki, którymi się trzeba było opiekować.

Ciężko jest mówić tutaj o złej woli rodziców - tak po prostu było. Skutki takiego podejścia mogły wpływać jednak na podejmowane później, przez ich dzieci, życiowej decyzje dotyczącej kariery. Dziś nowoczesne społeczeństwa stawiają na równość płci i możliwości wolnego wyboru, co znajduje odzwierciedlenie chociażby w tym, jak teraz wygląda edukacja i rynek pracy.

Kobiety a nauki ścisłe i IT w polskiej edukacji

Można więc wnioskować, że ta zmiana trendów na rynku pracy, to w rzeczywistości nie tyle zmiana, co raczej efekt bardziej sprawiedliwego podejścia i wyrównania szans.

Wyzbycie się uprzedzeń i ciężka praca kobiet, decydujących się na zdobycie wykształcenia z zakresu nauk ścisłych, otworzyło wielu ludziom oczy na możliwości, które kiedyś nie były dla wszystkich takie oczywiste.

Widać to chociażby w liczbie kobiet, jakie decydują się rozpocząć naukę na kierunkach związanych z nowoczesnymi technologiami. Według danych podanych przez polski rząd w raporcie "Kobiety na politechnikach 2020", mamy tutaj do czynienia z tendencją wzrostową - na studiach technicznych, procentowy udział kobiet wzrósł w latach 2014–2019 z 14 do 16% [1].

Te zmiany to też efekt rozwoju samej technologii. W dzisiejszych czasach, dzieci od najmłodszych lat mają z nią kontakt i dosłownie z nią dorastają. Niesie to ze sobą pewne ryzyko, ale odpowiednio stymulowany rozwój dziecka i odpowiedzialne wychowanie sprawia, że młodzi ludzie, bez względu na płeć, interesują się edukacją techniczną.

Czy studia techniczne są potrzebne do pracy w IT?

Czasami jednak decyzja podjęta przed laty, wydaje się rzutować na całe nasze życie. Niektórzy ludzie swój potencjał i pasje do IT odkrywają dopiero po ukończeniu studiów nie pokrywających się z ich prawdziwymi zainteresowaniami. Doświadczyć tego mogą m.in. kobiety, których otoczenie wpłynęło na ich decyzję, dotyczącą wyboru kierunku, w jakim poszła ich edukacja wyższa.

Piotr Dobosz ze szkoły TEB Edukacja - https://teb.pl/, który naucza na kierunku Technik informatyk, zauważa, że każdy może spróbować swoich sił w tej, wydawać by się mogło, hermetycznej dziedzinie: - To, że ktoś w danej chwili nie interesuje się grami komputerowymi, bądź nie ma możliwości zajęcia się komputerem, telefonem bliskich (bo brat, bratanek, kuzyn zrobi to lepiej) nie oznacza, że nie ma predyspozycji w informatyce. Ważne jest by zachęcać wszystkich, którzy "czują" informatykę. W związku z powyższym dobrze byłoby by każda młoda osoba, niezależnie od płci, poglądów czy pochodzenia, jeżeli tylko widzi swoje miejsce w IT, spróbowała swoich sił. Informatyka nie ma płci. Liczy się umiejętność logicznego, nieszablonowego myślenia.

Kariera w IT - od czego zacząć?

Kluczowe w poszukiwaniu pracy w branży IT, jest więc sprawny umysł i chęć do zdobywania wiedzy i dalszego rozwoju. Są to cechy niezależne od płci, co sprawia, że kobietom nic nie powinno stać na przeszkodzie, by zrobić karierę jako informatyczki. Wystarczy zrobić pierwszy krok i wytrwać w swoich staraniach - bez względu na to, co sugeruje nam otoczenie.

O ile studia często nie są wymagane, tak pracodawcy na pewno będą zwracać uwagę na nasze umiejętności i doświadczenie. Dobrym pomysłem będzie znalezienie kursu programowania, który zapewni nam odpowiedni certyfikat umiejętności, który dla wielu firm będzie wyznacznikiem wartościowego pracownika.

Naprzeciw oczekiwaniom aspirującym informatyczkom i informatykom wychodzi szkoła TEB Edukacja. Dzięki nauce na przygotowanych przez nią kierunkach zyskamy nie tylko świadectwa potwierdzające naszą wiedzę, ale też dostęp do materiałów szkoleniowych Cisco Networking Academy. Zdobycie takich kwalifikacji będzie kluczowe by zaistnieć na rynku pracy w IT i rozpocząć wymarzoną karierę, bez stereotypów.

Kierunki TEB

Oto kierunki związane z branżą IT, na które warto zwrócić uwagę:

  • Technik informatyk -  kurs obejmuje tematy: montaż i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i sieci oraz programowanie, tworzenie i administrowanie stronami internetowymi i bazami danych.
  • Programowanie i bazy danych - kurs obejmuje tematy: programowanie, tworzenie i administrowanie stronami internetowymi i bazami danych. Big data to duży potencjał także warto się w tym kierunku rozwijać.
  • Administrowanie sieci komputerowych i serwerów - kurs obejmuje tematy: montaż i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i sieci.
  • Programowanie JAVA - kurs obejmuje tematy:  przygotowywanie projektów w języku JAVA, testowanie aplikacji, programowanie w języku SQL i wykorzystywanie baz danych Hlibernate i JDBC.
  • Programowanie aplikacji internetowych i mobilnych -  kurs obejmuje tematy: wiedza z zakresu SEO i SEM, a także JAVA i systemów CMS
  • Programowanie Python z Cisco Networking Academy - kurs obejmuje tematy: narzędzia i środowiska programowania Python, wykonywanie działań z wykorzystaniem konstrukcji warunkowych oraz pętli, tworzenie obiektów i klas w kodzie programu oraz poznanie zagadnień związanych z funkcjami i listami.

Sprawdź listę kierunków TEB - https://teb.pl/oferta-edukacyjna/kierunek

Artykuł partnera

fot. materiały prasowe TEB Edukacja

[1] https://www.gov.pl/web/nauka/raport-kobiety-na-politechnikach-2020-kobiety-w-technologiach-to-przyszlosc

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama