zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Korzyści z wpisania wolontariatu w CV. Dowiedz się, dlaczego warto się nim pochwalić!

wtorek, 22-12-2020 (00:00:00) | komentarze (0)


Podczas szukania pracy, często spotykamy się z poglądem, że najważniejsze dla pracodawców jest doświadczenie. Nie da się ukryć, że jest to kluczowa część CV. Nie każdy jednak może pochwalić się długim stażem pracy, zwłaszcza na początku kariery. Tutaj pojawia się pytanie, jak zdobyć doświadczenie, skoro do pracy nas bez niego nie przyjmą? Odpowiedzią może być wolontariat.

Zobacz też: Lepsze kwalifikacje bez wychodzenia z domu [PORADNIK].

Grupa młodych ludzi, wolontariusze

W skrócie:

  • Uczestnictwo w wolontariacie może pokazać pracodawcy, że jesteśmy osobą odpowiedzialną i potrafimy wykonywać powierzone nam obowiązki.
  • Podczas wolontariatu rozwijamy umiejętności miękkie, takie jak praca w zespole czy komunikacja międzyludzka.
  • Zostać wolontariuszem jest stosunkowo łatwo, dlatego, jeżeli mamy trudność ze zdobyciem doświadczenia w inny sposób, może to być dobry, pierwszy krok.

Co to jest wolontariat i na czym polega?

W dosyć krzywdzącym skrócie - wolontariat to praca za darmo. Może to nie brzmieć szczególnie atrakcyjnie, ale jego zalety leżą gdzie indziej. Przede wszystkim, wolontariuszem z założenia nie zostaje się w celach zarobkowych. Tutaj chodzi przede wszystkim o pomoc innym. Wolontariuszy mogą potrzebować m.in domy dziecka, schroniska dla zwierząt, ale też np. różnego rodzaju eventy kulturowe i sportowe.

Praca podczas wolontariatu jest różna i zależeć będzie od potrzeb inicjatywy, do której się zgłosimy. Czasami będzie to bezpośredni kontakt z ludźmi np. przy okazji zbiórek pieniędzy i żywności, czy pomocy uczestnikom różnych wydarzeń i np. oprowadzanie ich po wystawie. Innym razem, można pomóc w organizacji działań zespołu wolontariuszy, kiedy nabierzemy już nieco więcej doświadczenia czy też wykorzystać jakiekolwiek inne swoje talenty.

Zobacz też: Sposoby na zdobycie doświadczenia w trakcie studiów.

Czy wolontariat można wpisać w CV?

Bycie wolontariuszem jak najbardziej można zawrzeć w swoim życiorysie. Jest to szczególnie istotne, jeżeli wcześniej nie udało nam się zdobyć doświadczenia w pracy, lub nie posiadamy go zbyt wiele.

Warto to zrobić, ponieważ uczestnictwo w wolontariatach pokaże rekruterowi, że mimo braku wcześniejszego zatrudnienia, mieliśmy już okazję wywiązywać się ze zleconych nam zadań oraz musieliśmy wykazać się pewną dozą sumienności i dojrzałości i np. regularnie pojawiać się "w pracy", z czym niektórzy, młodzi ludzie, niemający wcześniej okazji się sprawdzić, mogą mieć problem.

Korzyści z bycia wolontariuszem

Może nie wydawać się to w pierwszej chwili takie oczywiste, ale podczas wolontariatu można się bardzo wiele nauczyć. Na pierwszy plan wychodzi tutaj szlifowanie umiejętności miękkich. Podczas wolontariatu będziemy mogli doświadczyć pracy w zespole, a kontakt z innymi ludźmi pozwoli nam nauczyć się w praktyce lepiej komunikować, również na płaszczyźnie zawodowej, a nie tylko międzyludzkiej.

Najpewniej niejednokrotnie przyjdzie nam się też spotkać z sytuacją, gdzie trzeba będzie samodzielnie rozwiązać jakiś problem. Jest to coś, o czym można powiedzieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej, co nie tylko pokaże nas jako osobę zaradną, ale też umiejącą pracować pod presją i radzącą sobie ze stresowymi sytuacjami. Wolontariat podczas rekrutacji może być też naszym asem w rękawie, kiedy pracodawca będzie miał do wyboru dwie osoby o podobnym wykształceniu i umiejętnościach, ale jedną bez dorobku dobroczynnego, a drugą, która go posiada.

Wolontariat to też oczywiście sporo satysfakcji dla samego siebie i nowi znajomi, tutaj jednak skupiliśmy się na zaletach czysto zawodowych. Pamiętajmy, że z racji braku wynagrodzenia w formie pieniężnej, łatwiej będzie zostać wolontariuszem, niż znaleźć pracę. Nie oznacza to jednak, że wolontariat jest łatwy. To cały czas jest duża odpowiedzialność i obowiązki, z których musimy się wywiązać.

Zobacz też: Absolutorium w CV. Czy jest się czym chwalić?

Gdzie wpisać wolontariat w CV?

Jeżeli wolontariat to nasze jedyne doświadczenie, nic nie stoi na przeszkodzie, by pochwalić się nim właśnie w tej kategorii. W przypadku, w którym jednak mieliśmy już okazję gdzieś pracować, i to właśnie pracę zawodową chcemy wyróżnić, pamiętajmy, by jednak nie pomijać bycia wolontariuszem. W takiej sytuacji może dopisać sobie takie doświadczenie w kategorii "innych" osiągnięć lub streścić w ogólnym podpunkcie "Wolontariat", gdzie wyszczególnimy konkretne okazje, przy których mieliśmy okazję pomagać.

KSK

fot. fauxels z Pexels

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama