zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Kredyt studencki. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby go dostać?

piątek, 23-04-2021 (00:00:00) | komentarze (0)


Nie każdy student może liczyć na finansowe wsparcie od rodziców. Część z nas podejmuje się dodatkowej pracy. Jednakże są kierunki, które wymagają pełnego zaangażowania ze strony studenta. Co zrobić w sytuacji, gdy potrzebujemy dodatkowych funduszy, jakich nasi najbliżsi nie są w stanie nam zapewnić? W takich okolicznościach warto rozważyć wzięcie kredytu studenckiego.

Zobacz też: Zapomoga od uczelni, jak ją otrzymać?

Podpisanie umowy kredytowej

W skrócie:

 • Kredyt studencki to forma długoterminowego zobowiązania finansowego.
 • Udziela się go studentom lub osobom rozpoczynającym studia: licencjackie, inżynierskie i magisterskie oraz doktoranckie.
 • Oprócz wąskiej grupy odbiorców kredyt studencki wyróżnia przede wszystkim: czas spłaty i stopa oprocentowania.
 • Kredyt studencki można otrzymać po okazaniu niezbędnych dokumentów. Są to m. in.: oświadczenie o dochodach, oświadczenie poręczycielstwa oraz dokument potwierdzający status studenta (np. ważna legitymacja).

Czym jest kredyt studencki i kto go może otrzymać?

Kredyt studencki to oferta skierowana do studentów studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich, a także doktoranckich. Sam wniosek mogą złożyć również ci, którzy dopiero co zostali przyjęci na studia, lecz pieniądze zostaną im wypłacone dopiero po rozpoczęciu roku akademickiego. Oznacza to, że kredyt jest wypłacany wyłącznie studentom (do 30 roku życia) i doktorantom (do 35 roku życia).

Drugim istotnym czynnikiem, od którego zależy otrzymanie kredytu studenckiego, jest kryterium dochodowe. W roku akademickim 2020/2021 o kredyt studencki mogły się ubiegać osoby pochodzące z rodzin, w których wysokość miesięcznego dochodu na jedną osobę nie przekroczyła 3000 zł.

Dlaczego warto rozważyć zaciągnięcie kredytu studenckiego?

 • Kredyt studencki jest skierowany przede wszystkim do wcześniej wspomnianej grupy odbiorców.
 • Od 2019 r. nie ma określonego terminu składania podań o jego uzyskanie.
 • Otrzymuje się go przez cały okres studiów, w trakcie roku akademickiego.
 • Są 4 rodzaje transz, o które można się ubiegać: 400 zł, 600 zł, 800 zł oraz 1000 zł.
 • Otrzymane pieniądze można wykorzystać na dowolny cel.
 • Jeżeli dojdzie do zakończenia studiów lub przerwania nauki to następuje wstrzymanie wypłacania kwoty.
 • Rozpoczęcie spłaty kredytu następuje dopiero 2 lata po zakończeniu studiów, w dwukrotnym czasie jego pobierania. Rata spłaty kredytu jest połową wypłacanej transzy. Oznacza to, że jeśli przez 3 lata pobieraliśmy 1000 złotych miesięcznie, to spłacać kredyt będziemy przez 6 lat w ratach 500 zł (plus odsetki).
 • Odsetki do spłaty wynoszą połowę stopy redyskontowej weksli NBP.
 • Istnieje możliwość umorzenia nawet 50% kredytu, jeżeli student znajdzie się w gronie najlepszych 10% lub znajdzie się w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej.
 • Zazwyczaj raz w semestrze należy potwierdzić w banku ważność legitymacji studenckiej. Jest to warunek kontynuacji wypłacania kredytu.

W jaki sposób otrzymać kredyt studencki?

2021 r. kredytu studenckiego udzielały 4 banki PKO Bank Polski SA, Bank PEKAO SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA, oraz SGB-Bank SA. Należy przejrzeć oferty każdego z podmiotów (ich ilość może ulec zmianie), a po wybraniu najkorzystniejszej złożyć wszystkie niezbędne dokumenty. Warto pamiętać, że o kredyt studencki można się ubiegać przez cały roki, a decyzja o jego przyznaniu powinna zostać podjęta przez bank w ciągu 30 dni. Wniosek o kredyt składa się jednorazowo, a student będzie otrzymywał transze w równej wysokości do końca studiów.

Zobacz też: Kredyt dla studentów medycyny.

Karolina Kwiatek

fot. Andrea Piacquadio z Pexels

źródło: gov.pl/web/edukacja-i-nauka/kredyty-studenckie

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama