zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

List motywacyjny na praktyki - co powinien zawierać

czwartek, 03-02-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Rekruterzy codziennie przerzucają stosy życiorysów zawodowych oraz listów motywacyjnych w poszukiwaniu idealnego pracownika lub praktykanta. Jak powinien wyglądać profesjonalny list motywacyjny na praktyki? Czy wystarczy jeden uniwersalny wzór? Zobaczmy jak w kilku krokach można nawiązać dialog z rekruterem i przekonać go do swojej kandydatury?

List motywacyjny na praktykiCzym jest list motywacyjny na praktyki?

List motywacyjny na praktyki to dokument, który ma przybliżyć rekruterowi motywacje osoby starającej się o przyjęcie na praktyki lub staż. Zazwyczaj jest on dodatkiem do CV (Curriculum Vitae), w którym przedstawiamy siebie jako osobę idealną na dane stanowisko.

W liście motywacyjnym nie musimy zawierać informacji o doświadczeniu zawodowym. Na tym etapie nikt tego nie oczekuje, od tego właśnie są praktyki lub staż. Należy natomiast pamiętać o tym, jaka powinna być struktura takiego dokumentu. Warto zapoznać się z gotowym wzorem takiego listu: https://www.gowork.pl/poradnik/22/rozwoj-osobisty/list-motywacyjny-na-praktyki-co-powinien-zawierac-wzor-do-pobrania-w-formacie-pdf

Do czego potrzebny jest list motywacyjny na praktyki?

List motywacyjny to bardzo często wymóg, bez niego nawet najlepsze CV kandydata może zostać odrzucone. Dzięki niemu rekruter może poznać lepiej osobę aplikującą na dane stanowisko i dowiedzieć się, jakie są jej motywacje, by podjąć praktyki właśnie w tej firmie.

List motywacyjny nie musi być długi, wystarczy jedna strona A4, by zainteresować rekrutera swoją osobą. Najważniejsze jest, żeby list był oryginalny, niesztampowy i napisany pod konkretną ofertę praktyk. Nigdy nie powinniśmy wysyłać tego samego listu motywacyjnego do różnych firm - to bardzo często błąd, na który rekruterzy są szczególnie wyczuleni. Znają oni bowiem większość darmowych szablonów, które są dostępne w sieci.

Nie powinno się powtarzać informacji z CV, należy natomiast wzmocnić przekaz, który został zawarty w Curriculum Vitae. Dobrą praktyką jest również dopasowanie treści listu motywacyjnego do konkretnej oferty pracy. Warto podkreślić swoje zalety i umiejętności, które sprawią, że rekruter dostrzeże idealnego kandydata na praktyki. Jeśli kandydat ma ciekawe hobby warto o nim wspomnieć. Bywa, że wiąże się ono z kierunkiem działania firmy, do której aplikujemy co w tym wypadku będzie dodatkowym atutem.

Struktura listu motywacyjnego na praktyki

List motywacyjny na praktyki powinien być podzielony na akapity, tak by był przejrzysty i zachęcał do zapoznania się z jego treścią.

Na początku należy wskazać stanowisko, o jakie dana osoba będzie się ubiegać oraz uzasadnić swój wybór praktyk w danej firmie. Dobrą praktyką jest również dodanie informacji o swoich aspiracjach zawodowych. Następnie należy opisać swoje wykształcenie, umiejętności twarde i miękkie. Atuty przyszłego praktykanta mogą być wyboldowane lub podkreślone, by rzucały się w oko. Po przedstawieniu siebie jako idealnego praktykanta warto wskazać, co zyska firma po zatrudnieniu takiej osoby i jak wpłynie to na jej rozwój.

Artykuł Partnera

fot. Adobe Stock/fizkes

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama