zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Metody stosowane w rekrutacji

piątek, 29-04-2011 (00:00:00) | komentarze (0)


Metody stosowane w rekrutacji

 

Sytuacja na rynku pracy powoduje, że o jedno stanowisko często ubiega się kilkadziesiąt lub nawet kilkaset  osób. Pracodawcy coraz częściej sięgają więc po metody umożliwiające wyłonienie najlepszego kandydata do pracy. Wiedząc na czym polegają, łatwiej można się do nich przygotować.

 

Rozmowa kwalifikacyjna

Jest ona pierwszym etapem selekcji. Służy lepszemu poznaniu kandydata, jego potencjału, doświadczenia i osobowości. To najpopularniejsza i najważniejsza metoda rekrutacyjna. Warto dobrze się do niej przygotować, ponieważ odpada na niej aż 95% kandydatów. Zazwyczaj przebiega na zasadzie swobodnej rozmowy, nierzadko również po angielsku. W zależności od stanowiska rekruterzy przygotowują kilka praktycznych zadań lub tzw. próbki pracy – prosząc o wykonanie ćwiczenia symulującego rzeczywistą sytuację w pracy. Do rozmowy można przygotować się ćwicząc odpowiedzi na różne wersje pytań, obowiązkowo należy też wyprasować koszulę i zadbać o odpowiedni wygląd. Najważniejsze jednak, aby udzielać odpowiedzi zgodnych z prawdą.

Prezentacja

Jeśli przeszyliśmy pozytywnie rozmowę kwalifikacyjną możemy zostać poproszeni o przygotowanie prezentacji produktu lub usługi. Otrzymując konkretną rzecz należy ją zareklamować oraz uzasadnić swoje decyzje. Kandydaci zazwyczaj otrzymują kilka dni na przygotowanie takiej prezentacji, a następnie przedstawiają ją przed komisją. W tej sytuacji rekruterzy oceniają pomysłowość, kreatywność oraz oryginalność podejścia do tematu. Zwracają też uwagę na takie elementy jak logika argumentów, wyciągania wniosków oraz umiejętność przekonywania do swojego pomysłu. Ocenie podlegają również takie elementy jak: odporność na stres, radzenie sobie w sytuacji wystąpień publicznych, przekonywania innych do swoich racji, umiejętność autoprezentacji oraz komunikację niewerbalną.

Assessment center

Polega na zaproszeniu kilku kandydatów oraz postawieniu przed nimi problemów praktycznych. Zadania wykonywane są indywidualnie oraz w grupie. Kandydaci obserwowani są przez asesorów, którzy na podstawie ocen wyłaniają najlepszego pracownika.  Obszar zadań jest różnorodny począwszy od zadań psychologicznych, a skończywszy na logicznych i matematycznych. Assessment bada szereg cech takich jak umiejętność pracy w zespole, argumentacja, nastawienie na współpracę, kreatywność, opanowanie, reakcję na stres itp. Metoda ta pozwala sprawdzić rzeczywiste umiejętności kandydata. Nie sposób się do niej przygotować, a najlepszym sposobem na dobrą ocenę jest po prostu bycie sobą. Próba odegrania kogoś, kim w rzeczywistości nie jesteśmy z pewnością negatywnie wpłynie na naszą ocenę.

Testy psychologiczne

Nierzadko rekruterzy proszą o wypełnienie testów psychologicznych. Badają one naszą osobowość określając jakim typem człowieka jesteśmy. Zaznaczam, że nie ma czego się bać. Testy nie badają najciemniejszych tajemnic naszej osobowości, mierzą cechy, które występują u każdego z nas. Najczęściej stosowane dotyczą sposobu radzenia sobie ze stresem, komunikacji, sposobu pracy z ludźmi czy umiejętności managerskich. Również do tej metody rekrutacji trudno się przygotować. Polecam więc zaznaczać odpowiedzi zgodnie z prawdą, ponieważ kłamstwo łatwo zostanie wykryte. Zamiast słuchać mitów na temat testów lepiej po prostu uczciwie je wypełnić.

 

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama