zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Międzynarodowe certyfikaty skrótem do kariery

piątek, 27-09-2013 (00:00:00) | komentarze (4)


Bycie człowiekiem renesansu to wielka zaleta, niemałe wyzwanie i powód do dumy. Jednak w kwestiach zawodowych dużo bardziej opłaca się – przede wszystkim finansowo - zawęzić krąg zainteresowań i wyspecjalizować się w jasno określonej dziedzinie a zdobyte kompetencje potwierdzić certyfikatem. Najlepiej takim, którego prestiż będzie dodatkowym atutem w czasie rozmowy kwalifikacyjnej i gwarancją pensji wyższej nawet o 70 proc.

Współczesny rynek pracy stawia na specjalistów. Ludzi, których wiedza i kompetencje są jasno określone i gwarantują wysoką jakość świadczonej pracy. Status eksperta w określonej dziedzinie to większe prawdopodobieństwo dobrej posady i jasno określonej ścieżki rozwoju zawodowego. Jednak aby w pełni wykorzystać atut, jakim jest wiedza i doświadczenie zawodowe, warto pomyśleć o potwierdzeniu posiadanych kompetencji certyfikatami zawodowymi. Tym bardziej, że dla coraz większej grupy pracodawców ich nazwy to nie tajemniczo brzmiące skróty, ale czytelna informacja o tym, co naprawdę potrafi kandydat na dane stanowisko. Nic więc dziwnego, fakt posiadania renomowanego certyfikatu już dawno przestał uchodzić za fanaberię czy przejaw zawodowej ekstrawagancji, ale stał się dowodem poważnego podejścia do zawodu i sposobem na realne wyróżnienie się na rynku pracy.

Posiadać certyfikat warto nie tylko ze względu na związany z tym prestiż i przewagę nad potencjalnymi konkurentami ale również, a może przede wszystkim ze względu na wymierne korzyści finansowe. Jak wynika z raportu „Goldman Recruitment Salary Survey 2013”, dotyczącego wynagrodzenia w polskiej branży finansowej i doradczej, pensje osób posiadających międzynarodowe certyfikaty, w stosunku do osób dopiero je zdobywających różniła się nawet o kilkadziesiąt procent (brutto) – oczywiście na korzyść tych z odpowiednimi dyplomami. W praktyce, osoba posiadająca certyfikat ACCA mogła liczyć na zarobki w wysokości 20,2 tys. zł brutto, czyli o 76 proc. więcej niż osoba będąca w trakcie zdobywania certyfikatu, której średnia pensja wynosi 11,5 tys. zł brutto.  Posiadacze innego certyfikatu - CIMA  zarabiali 19,4 tys. zł brutto w stosunku do 10,9 tys. zł brutto, które otrzymywały osoby będące w trakcie zdobywania certyfikatu – czyli o 78 procent więcej.

Wśród certyfikatów gwarantujących dużo wyższą niż przeciętnie pensję nie sposób nie wymienić  certyfikatów takich jak: CFA, Chartered Financial Analyst  czy wspomniany już ACCA - Association of Chartered Certified Accountants. Pierwszy z nich potwierdza najwyższy zakres wiedzy w obszarze  analizy finansowej oraz zarządzania inwestycjami. Drugi, to nazwa międzynarodowej organizacji zrzeszającej specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości, której dyplom jest cenionym dokumentem uznawanym przez pracodawców na całym świecie.

Wśród renomowanych certyfikatów znajdziemy także CIMA - The Chartered Institute of Management Accountants dedykowany specjalistom z zakresu zarządzania przedsiębiorstwami i rachunkowości zarządczej oraz  CIA - Certified Internal Auditor - dokument potwierdzający kwalifikacje z zakresu audytu wewnętrznego. W zakresie zarządzania szeroko pojętymi projektami dużym zainteresowaniem cieszy się certyfikat o nazwie Project Management Professional – PMP, natomiast wiedzę z obszaru zarządzania ryzykiem udokumentować można poprzez certyfikat PRM – Professional Risk Manager (PRM).

„Międzynarodowe certyfikaty z pewnością gwarantują bardzo dobre warunki zatrudnienia i prestiż, ale nie można zapominać, że zdobycie ich to wyzwanie równie duże, jak odnoszone dzięki nim korzyści. Rozpoczęcie procesu certyfikacyjnego jest jednoznaczne z akceptacją wysokich wymagań, koniecznością stałego potwierdzania zdobytych kompetencji i przede wszystkim poświęceniem znacznej części czasu do tej pory przeznaczonego na relaks lub dla rodziny na naukę i wypełnianie zadań przybliżających do celu” – zauważa Grzegorz Kwiatkowski, współtwórca platformy social learningowej Stux, stworzonej z myślą o osobach przygotowujących się do egzaminów certyfikacyjnych. – „Obserwując proces nauki do jednego z egzaminów certyfikacyjnych osoby z mojego otoczenia zauważyłem jak bardzo czasochłonne i kosztochłonne jest to przedsięwzięcie. Stux powstał po to, aby skrócić czas i koszty nauki poprzez zapewnienie dostępu do bazy wiedzy tworzonej przez osoby posiadające certyfikaty lub będące w trakcie nauki do egzaminów. Zaletą platformy jest także zastosowanie technologii i rozwiązań umożliwiających prowadzenie nauki w sposób praktyczny – w oparciu o symulacje egzaminów, z uwzględnieniem konieczności powtórek i możliwością monitorowania postępów w nauce” – dodaje Grzegorz Kwiatkowski. – „Mam nadzieję, że dzięki naszej platformie social learningowej, zdobycie  międzynarodowego certyfikatu lub zdanie innego egzaminu  wymagającego przyswojenia znacznej części materiału będzie zadaniem wciąż rozwijającym, ale wymagającym nieco mniejszego nakładu chociażby finansowego” – podsumowuje współtwórca Stuxa.

Renomowane certyfikaty, mimo iż w Polsce cieszą się coraz większą popularnością, są stosunkowo nowym sposobem na potwierdzenie kwalifikacji zawodowych. Dla wielu osób podstawowym dokumentem określającym poziom wykształcenia jest tytuł magistra. Biorąc jednak pod uwagę liczbę osób mogących pochwalić się skrótem mgr przed nazwiskiem w stosunku do liczby osób posiadających certyfikaty, nie można zaprzeczyć faktowi, iż dokument opatrzony logiem ACCA czy PRM stanowi istotną przewagę nad konkurentami w drodze do wymarzonej pracy. Tym bardziej że w naszym kraju, inaczej niż na Zachodzie, certyfikaty traktuje się raczej jako uzupełnienie kwalifikacji zawodowych, a nie ich główny wyznacznik. Warto więc zdecydować się na wzbogacenie CV o sprawdzony i wartościowy certyfikat. Im szybciej, tym lepiej – zanim to co jeszcze do niedawna było synonimem wyjątkowej jakości stanie się dokumentem jednym z wielu.

ip

Komentarze, opinie, wypowiedzi (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
 • rynek pracy platforma [0]

  Posiadając różne certyfikaty tym bardziej językowe o wiele ułatwią możliwość znalezienia lepszej pracy tym bardziej na międzynarodowy rynek pracy platforma preply http://przywodztwo.businesstimes.pl/jak-zdobyc-miedzynarodowe-kontakty-czyli-tzw-international-networking

  sara, 2016-03-13, 07:55:13
 • w trakcie podejmowania decyzji [0]

  Sam zastanawiam się nad zrobieniem CIMA. Po studiach wciąż mam niedosyt umiejętności praktycznych, a na te ponoć kładą w CIMA największy nacisk. Ktoś może studiuje już CIMA i może polecić?

  absolwent, 2014-08-29, 14:17:38
 • Zgadzam się w pełni [0]

  certyfikat CIMA to bardzo skuteczne narzędzie w pozycjonowaniu się na rynku pracy

  Greenhorn, 2013-10-04, 16:54:26
REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama