zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Mity o pracy w IT

wtorek, 21-08-2012 (00:00:00) | komentarze (9)


W powszechnym mniemaniu studenci i absolwenci wydziałów informatycznych to wybrańcy losu. Czeka na nich praca w bodaj najbardziej rozwojowej spośród branż i zarobki wyższe niż te, na które może liczyć zdecydowana większość ich kolegów. Takie wyobrażenia nie są dalekie od prawdy, ale nie każda miejska legenda o branży IT odzwierciedla rzeczywistość. Błędne przekonania na temat branżowych realiów podzielają zresztą nie tylko laicy, ale i przyszli pracownicy firm z tego sektora. Jakie mity o branży IT krążą wśród studentów i absolwentów wydziałów informatycznych? Oto trzy z nich.

Mit 1. – absolwent to alfa i omega

Mistrzostwo Świata w programowaniu zespołowym z Beverly Hills i Tokio, wicemistrzostwo z San Antonio. To tylko nieliczne przykłady sukcesów, jakie młodzi polscy programiści odnosili na arenie międzynarodowej w ostatnich latach. Kolejne osiągnięcia studentów przyniosły splendor rodzimym uczelniom, które, choć nie brylują w światowych rankingach, są bacznie obserwowane przez decydentów z takich ośrodków jak Mountain View czy Redmond.

Renoma uczelni to jedno, praktyczne zastosowanie wiedzy zdobytej w salach wykładowych to już jednak zupełnie inne wyzwanie. Nie zawsze wiedzą o tym studenci i absolwenci wydziałów informatycznych. – Początkujący pracownik często nie zdaje sobie sprawy z tego, że tak naprawdę jest dopiero na początku drogi i więcej jest wiedzy, którą jeszcze powinien zdobyć niż tej, którą już posiada – przekonuje Rafał, programista Java w jednej z krakowskich firm. – Dyplom informatyki to jeszcze nie gwarancja dobrych zarobków. Warto pamiętać, że te najczęściej przychodzą z kolejnymi kursami i szkoleniami. Z mojego doświadczenia wynika też, że w cenie są również certyfikaty. Dla rekruterów, z którymi rozmawiałem ważniejsze było zazwyczaj to, że mogę się pochwalić certyfikatem Sun Certified Java  Programmer, niż to, z jakiej uczelni wyszedłem – przyznaje. 

Mit 2. – liczą się tylko kompetencje techniczne

Techniczne umiejętności pracownika w branży IT to zazwyczaj jego najważniejsze atuty. Myli się jednak ten, kto sądzi, że na tym wymogi wobec programistów, testerów czy projektantów się kończą. Poprawne napisanie kodu, wykrycie błędów w tym już istniejącym czy odpowiednie zaprojektowanie hurtowni danych to tylko część zadań realizowanych przez pracowników. Do realizacji pozostałych konieczne są także inne niż techniczne kompetencje. Dlatego świeżo upieczony absolwent powinien dbać choćby o swoją znajomość języków. – Angielski w branży IT jest nieodzowny, to język wykorzystywany na każdym kroku. I choć mogłoby się wydawać, że osoby z tego środowiska bez problemów posługują się angielskim, wcale tak nie jest – przekonuje Agnieszka Kołodziejczyk, dyrektor Centrum Językowego ProLearning z Wrocławia, w którym od początku roku prowadzone są kursy języka angielskiego w IT. – W środowisku IT coraz więcej osób dostrzega potrzebę doskonalenia kadr pod kątem językowym.

W codziennej pracy bardzo ważne, a często niedoceniane przez młodych aplikantów są także  kompetencje komunikacyjne. – Praca w IT to teraz sport zespołowy – mówi Aleksandra Pietras, Recruitment Manager w EPAM Systems, firmie zajmującej się outsourcingiem usług informatycznych. – Realizacja skomplikowanych projektów wymaga ścisłej współpracy programistów, kierowników zespołów i project managerów. Właściwa komunikacja jest w takich sytuacjach nieodzowna, dlatego warto nie tylko doskonalić się w zakresie własnej specjalizacji, ale też umiejętności nawiązywania i utrzymywania relacji z drugim człowiekiem – przekonuje.

Mit. 3. – nieznajomość realiów nie szkodzi

W warunkach panującego kryzysu branża IT słusznie cieszy się opinią najbardziej stabilnej. O dobrej kondycji branży może świadczyć to, że większość przedsiębiorców zamierza zwiększyć zatrudnienie w najbliższym czasie. Pracy dla programistów, testerów czy projektantów oprogramowania nie powinno zatem zabraknąć.

Okazuje się jednak, że poszczególne stanowiska cieszą się różną popularnością wśród poszukujących pracy, co z kolei przekłada się na warunki zatrudnienia. – Powszechnie uważa się, że rynek pracy IT to tzw. rynek pracownika i to pracodawca dostosowuje się do oczekiwań kandydatów. Faktem jest, że na tle innych branż, IT wyróżnia się pod tym względem, ale to tylko część prawdy – zaznacza Aleksandra Pietras. – Najlepszą sytuację w procesie rekrutacji mają ci aplikanci, których kwalifikacje są rzadko spotykane, a istotne z punktu widzenia pracodawców. Widać to na przykładzie takich stanowisk jak Quality Assurance czy Database Developer. Specjalistów z odpowiednim doświadczeniem nie ma wielu, dlatego są w stanie wynegocjować lepsze warunki – przyznaje.

W negocjowaniu warunków pomocna będzie znajomość zarobków oferowanych na konkretnych stanowiskach. – Różnice w zarobkach w branży IT są dość duże. O ile starszy tester może liczyć na średnią pensję w granicach 5300 zł brutto, o tyle starszy programista Java zarobi przeciętnie o 2200 zł więcej – informuje Dorota Grzegorczyk, Project Manager w Advisory Group TEST HR. – Znajomość takich uśrednionych wartości może przydać się osobie aplikującej w procesie rekrutacji. Pomoże ocenić, na ile atrakcyjne są warunki finansowe oferowane przez pracodawcę – zauważa.

Szklanka do połowy pełna

Konfrontacja oczekiwań z realiami niemal zawsze owocuje zaskoczeniem po stronie młodego pracownika. Absolwenci wydziałów informatycznych nie stanowią pod tym względem wyjątku. Okazuje się bowiem, że wbrew ich mniemaniu dyplom nie wystarcza do podboju świata, praca w IT przestała być zajęciem indywidualnym, a nieznajomość trendów na rynku pracy może utrudnić znalezienie satysfakcjonującego zajęcia nawet w tak rozwojowej branży. Aplikanci powinni takie mity znać, by u progu kariery uniknąć niepotrzebnych rozczarowań –  zwłaszcza, że w porównaniu do swoich kolegów z innych branż nie bardzo mają na co narzekać. Ich szklanki jeszcze długo będą do połowy pełne.

Tomasz Biegański

Komentarze, opinie, wypowiedzi (9)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
 • Programista PHP [0]

  Polecam pracę dla programistów PHP http://www.netcreate.pl/kariera/ Zarobki od 3000 do 6000 netto !

  Michal, 2015-10-21, 13:23:20
 • tylko Asseco! [0]

  a ja polecam pracę w Asseco, zdecydowanie najlepsza firma. ja pracuję tu już 3 lata, asseco daje duże możliwości rozwoju, oferuje ciekawe szkolenia, sporo dodatkowych benefitów, no i wynagrodzenie zawsze na czas.

  Asia, 2015-04-14, 09:47:11
 • doświadczenie, a nie absolwent [0]

  papierek to nie wszystko, a zwłaszcza biorąc pod uwagę aktualne realia na rynku, nie jestem absolwentem żadnej uczelni o kierunku informatycznym i pracuję w Atos, jestem samoukiem i daje sobie radę dwa ray lepiej niż przeciętny kowalski

  patryk, 2015-02-24, 14:57:17
 • staż? praca? ..tylko Atos [0]

  fajni, komunikatywni ludzie, a przede wszystkim doświadczeni specjaliści; pracodawca, który inwestuje w rozwój pracowników; socjal to pewniak; zdobywca nagrody najlepszy pracodawca; i można by tak długo wymieniać lecz brakuje miejsca i czasu...jeśli szukasz konkretnego miejsca na odbycie stażu czy pracy z perspektywą rozwoju to śmiało polecam Atos, a więcej znajdziecie na www.atos.net

  Ole81, 2015-02-02, 15:07:45
 • wielkie plus dla Atos [0]

  popieram, w Atos warunki są mega korzystne, od samego początku masz duży komfort jak i wynagrodzenie. W dość krótkim odstępie czasu również możesz ubiegać się o awans, nie pamiętam przypadku w którym podwyżka nie została by rozpatrzona pozytywnie. Dla mnie najważniejsze jest to, że firma zdobyła ogromne uznanie wśród klientów i obszerny zasięg projektów

  narcyza, 2014-12-15, 10:22:10
 • praca w IT - tylko w Atos [0]

  a ja zdecydowanie polecam Atos - firma globalna, operuje projektami na skale światową, a do tego w krótkim odstępie czasu możliwy awans. Rzecz jasna, że im większe doświadczenie tym większe wynagrodzenie na dzień dobry ale spokojnie. Firma gwarantuje bardzo dobre warunki. Good luck :]

  netfreak, 2014-12-08, 11:07:38
 • A propos pracy [0]

  To prawda, że liczy się głównie doświadczenie, więc na pewno dobrym rozwiązaniem jest praca w czasie studiów, jakieś pozalekcyjne projekty. Jesli ktoś ze studentów, absolwentów chce znaleźć dobrą ofertę (nawet z niewielkim jeszcze doświadczeniem), polecam firmę Seargin. Oferty można znaleźć tutaj: IT Contract Job offers: http://bit.ly/ITcontractJobs IT Permanent Job offers: http://bit.ly/ITpermanentjobs

  Wika, 2014-10-10, 11:07:50
 • Programista PHP [0]

  Pensja programisty PHP w Bydgoszczy to max 2200 netto

  MArek, 2014-08-04, 13:27:41
REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama