zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Mobbing w pracy - czym jest i jak reagować?

wtorek, 22-11-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Długotrwałe i uporczywe nękanie lub zastraszanie pracownika nazywa się mobbingiem. Niezależnie od okoliczności takich zachowań i działań jest to stosowanie przemocy psychicznej wobec drugiej osoby. Czym dokładnie jest mobbing, co ma na celu i jak powinniśmy reagować?

Zobacz też: Czego lepiej nie mówić szefowi, czyli jakich zwrotów unikać w pracy?

Mobbing w pracy - czym jest i jak reagować?Mobbing - co to jest?

O tym zjawisku możemy mówić, gdy do przejawu takich zachowań dochodzi w następujących warunkach:

  • zamknięte środowisko,
  • zależności władzy,
  • hierarchiczna struktura.

Mamy do czynienia z mobbingiem, jeśli od dawna czujemy, że przełożony traktuje nas wyraźnie gorzej niż innych pracowników. To może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie i samoocenę oraz zdolności do pracy. Międzynarodowa Organizacja Pracy podaje definicję mobbingu jako:

obraźliwe zachowanie poprzez mściwe, okrutne, złośliwe lub upokarzające usiłowanie zaszkodzenia jednostce, lub grupie pracowników.

W Kodeksie Pracy mowa o tym w art. 94.:

Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Za takie zachowania w pracy odpowiedzialny jest zarówno pracodawca, którego obowiązkiem jest przeciwdziałanie mobbingowi, jak i sam mobber.

Gdzie zgłosić mobbing?

Prawem pracownika jest otrzymanie odszkodowania za mobbing w miejscu pracy. Można zgłosić to przede wszystkim do Państwowej Inspekcji Pracy. Istnieje możliwość złożenia zawiadomienia również anonimowo. Pozew o mobbing można również złożyć bezpośrednio do Sądu Pracy.

Jak bronić się przed mobbingiem w miejscu pracy?

Przede wszystkim na takie zachowania ze strony mobbera należy reagować. Najlepiej jest to zgłosić innym współpracownikom. Wypełniaj obowiązki, które przypisane są do twojego stanowiska i są możliwe do wykonania w danym czasie. Nie należy ignorować ani ukrywać żadnych przejawów mobbingu, choć za tym może kryć się strach o utratę pracy bądź angażowania w konflikty. Warto zbierać dowody, które potwierdzą mobbing. Są to np. konwersacje na komunikatorach - prywatne i służbowe. Pomocne mogą okazać się też bilingi telefoniczne.

KD

fot. https://www.pexels.com/pl-pl/@yankrukov/

Źródło: interviewme.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama