zmień miasto
Jesteś tutaj:
  • dlaStudenta.pl
  • »
  • Kariera i Praca
  • »
  • Na edukację wyższą młodych poszły miliony. I ani gospodarka nie ma z tego pożytku, ani oni sami. To katastrofa
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Na edukację wyższą młodych poszły miliony. I ani gospodarka nie ma z tego pożytku, ani oni sami. To katastrofa

poniedziałek, 10-02-2014 (00:00:00) | komentarze (1)


Ogromne pieniądze publiczne i prywatne zostały wydane na wyższą edukację tysięcy młodych ludzi i ani oni nie mają z tego pożytku, ani gospodarka. To katastrofa - mówi w wywiadzie z "Gazetą Wyborczą" Henryka Bochniarz, prezydentka Konfederacji Lewiatan

W rozmowie z "GW" Bochniarz mówi m.in. o tym, że problem bezrobocia absolwentów nie jest wyłącznie polską domeną i cała Europa staje przed tym samym pytaniem: jak dostosować edukację do przyszłego rynku pracy? - W dodatku nie wiemy, jaki ten rynek pracy będzie. Nawet jeśli powiedzie się reindustrializacja, nie musi to oznaczać więcej miejsc pracy. Bo nowy przemysł będzie się rozwijał przy mniejszym zatrudnieniu. Taka tendencja obserwowana jest na całym świecie. Nie wolno jednak z tego projektu rezygnować. Symulacje Business Europe, największej europejskiej organizacji reprezentującej przedsiębiorców, wskazują na możliwość utworzenia ponad miliona nowych stabilnych miejsc pracy. To wielka wartość – tłumaczy i dodaje, że należy poszukiwać nie tylko nowych dziedzin, gdzie ludzie będą pracować, ale także nowych form zatrudnienia.

Jaką receptę na tę sytuację ma Konfederacja Lewiatan? - Nie wierzę w jakieś programy centralne – zaznacza na wstępie Bochniarz. - Bardzo dobrym przykładem, że można znaleźć sposoby na dopasowanie podaży i popytu na rynku pracy, jest Dolina Lotnicza w Rzeszowie i jego okolicach. Działa ona na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego, bez odgórnego namaszczenia. Inicjatywa wyszła od biznesu, który zrozumiał, że jeżeli chce się rozwijać, to musi zainwestować w szkoły, w wyższe uczelnie. Przedsiębiorcy stworzyli system stypendiów, współpracują z Politechniką Rzeszowską. Tam nie ma problemu bezrobocia, lecz raczej braku rąk do pracy. Przedsiębiorcy inwestują w przedszkola i żłobki, bo wiedzą, że dzięki temu młodzi ludzie, którzy u nich pracują, będą bardziej wydajni. Wokół rozwija się także rynek usług. Ba, myśli się nawet, jak umożliwić pracownikom opiekę nad ich starzejącymi się rodzicami. To jest przecież problem, którego znaczenie wraz ze starzeniem się polskiego społeczeństwa będzie coraz większe. Podobne "doliny" powstaną w wielu miejscach – opowiada.

Prezydentka Konfederacji Lewiatan podkreśla, że nie da się raz na zawsze ustalić, jakie kwalifikacje są potrzebne na rynku. - To jest proces bardzo dynamiczny i dynamicznie trzeba reagować. Rolą administracji jest jednak określenie ram dla różnych pomysłów. Lewiatan na prośbę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego już teraz przygotowuje opisy dobrych praktyk staży dla studentów i będzie proponował, jak takie ramowe kryteria współpracy mądrze określić – przekonuje.

MAS/Gazeta Wyborcza


Fot. Wiki Commons





Komentarze, opinie, wypowiedzi (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
  • Konto dla studenta [0]

    http://polecanekonto.pl/products/konto-studenta Konto dla studenta jest bezwarunkowo i totalnie bezpłatne. Nauka na uczelniach państwowych powinna być bezpłatna.

    Konto dla studenta , 2014-02-11, 23:15:15

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama