zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Na czym polega efekt Golema w pracy?

środa, 07-12-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Czasami w miejscu pracy dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji, z którymi trudno sobie poradzić. Złe relacje ze współpracownikami czy brak docenienia ze strony przełożonego mogą skutecznie obniżyć samopoczucie i produktywność. Wśród najczęściej występujących, negatywnych zjawisk znajduje tzw. efekt Golema. Na czym dokładnie polega ten mechanizm i jak wpływa on na samoocenę pracownika?

Zobacz też: Praca zdalna w Kodeksie pracy - jakie regulacje przewidziano?

Na czym polega efekt Golema w pracy?Czym jest efekt Golema?

Efekt Golema jest negatywnym zjawiskiem, które można określić jako samospełniającą się przepowiednię. Jego mechanizm polega na tym, że początkowo pewna grupa osób zaczyna traktować jednego z pracowników jako kogoś niekompetentnego i niegodnego zaufania. Takie nieprzychylne nastawienie wpływa na samoocenę napiętnowanego człowieka i jego relacje z otoczeniem. W efekcie zaczyna on zachowywać się zgodnie z oczekiwaniami krytyków, np. nieustannie popełnia błędy i nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, tym samym potwierdzając ich uprzedzenia. Warto przy tym zauważyć, że nieżyczliwe komuś osoby mają zazwyczaj tendencję do aranżowania trudnych sytuacji. Dzięki temu potwierdzają swoje uprzedzenia i kontynuują krytykowanie innego pracownika.

Jak można zapobiegać efektowi Golema?

W wielu przypadkach efekt Golema jest bardzo skuteczny, ponieważ dzięki konkretnym sytuacjom światopogląd uprzedzonej osoby zostaje potwierdzony. W takiej sytuacji zmiana cudzych przekonań wydaje się niemożliwa do zrealizowania. Istnieją jednak pewne sposoby, aby powstrzymać destrukcyjny mechanizm. Przede wszystkim pracownik doświadczający złego traktowania powinien zdać sobie sprawę z własnego położenia. W tym celu warto zastanowić się nad relacjami ze znajomymi z zespołu oraz charakterem otrzymywanych zadań, aby móc wyciągnąć odpowiednie wnioski. Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z profesjonalnej pomocy psychologa lub terapeuty. Przy wsparciu specjalisty z pewnością uda się zmienić sposób myślenia i odbudować zniszczoną samoocenę.

WG

fot. pexels

Źródło: praca.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama