zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Najczęściej popełniane błedy w CV

środa, 30-11-2011 (00:00:00) | komentarze (0)



Błędy w CV, czyli jak sprawić, aby pracodawca pominął Twoją aplikację i nie zaprosił Cię na rozmowę

Szukasz pracy od dłuższego czasu? Zastanawiasz się, dlaczego żaden pracodawca nie zadzwonił jeszcze do Ciebie z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną? Sprawdź, czy nie popełniasz jednego z grzechów głównych przy tworzeniu swojego CV:

 

1. NIEoficjalne zdjęcie – fotografie z wakacji w bikini, z zeszłorocznych świąt pod choinką bożonarodzeniową lub ze ślubu w welonie, na których z pewnością wyglądasz bardzo dobrze, opraw w ramkę lub wrzuć do albumu, a nie do swojego CV. Nie wysyłaj też fotografii sprzed 10 lat. Jeśli decydujesz się zamieścić swoje zdjęcie (pamiętaj, nie jest to obowiązkowe!), kieruj się jedną zasadą: powinno być ono atrakcyjne, klasyczne i aktualne. Jeżeli nie masz takiego zdjęcia, nie zamieszczaj nic. Warto wiedzieć jednak, że dobre zdjęcie w CV sprawia, że szanse na spotkanie z pracodawcą rosną o blisko 1/4.


2. NIEpoważny adres mailowy – adres, z którego wysyłasz swoją aplikację, nie może brzmieć nieprofesjonalnie: lolitka13@buziaczek.pl lub bigmonster@hotmail.pl. Pomyśl, jak taki adres działa na wyobraźnię rekrutera. Najlepiej założyć swoją skrzynkę na znanym portalu (np. gmail.com, onet.pl, wp.pl), a w adresie wpisać swoje imię i nazwisko w dowolnej kombinacji.

 

3. NIEistotne informacje – CV to nie książka autobiograficzna. Osobę rekrutującą nie interesuje za bardzo np. jak nazywają się Twoi rodzice, do której podstawówki chodziłeś, jaką nagrodę dostałeś w konkursie wędkarskim. Aplikując na dane stanowisko, zamieść w CV tylko niezbędne informacje dotyczące doświadczenia, które wyselekcjonujesz pod kątem konkretnego stanowiska. Przydatne mogą być dodatkowe informacje o sukcesach edukacyjnych i sportowych, które sporo mówią o Twojej motywacji i charakterze. Podsumowując – w CV dodatkowo możesz opisać sukcesy w olimpiadzie matematycznej czy pierwsze miejsce w wojewódzkich (lub krajowych) zawodach sportowych, ale niekoniecznie zaś zamieszczaj zdjęcie pucharu zdobytego w konkursie gotowania. Pamiętaj, że dla absolwenta bez dużego doświadczenia zawodowego optymalna długość CV to 1-3 strony.

 

4. NIEzbyt dużo informacji całe Twoje CV to 1/3 strony? To za mało! W CV powinno być zawartych 6 głównych elementów: 1.dane osobowe (imię i nazwisko, adres lub miasto, telefon, e-mail), 2.wykształcenie (nazwa szkoły, uczelni, kierunek studiów), 3.doświadczenie (nazwa firmy, stanowisko, wypunktowany zakres obowiązków), 4.ukończone kursy i szkolenia, 5.znajomość j. obcych (poziom biegły, komunikatywny, podstawowy – pisz tylko prawdę!) i narzędzi IT (MS Office, i inne), 6.zainteresowania (i np. tu możesz opisać swoje sukcesy sportowe, edukacyjne). Dodatkowe, istotne dla danego stanowiska informacje są zawsze mile widziane.

 

5. NIEprawdziwe informacje – pamiętaj, kłamstwo ma krótkie nogi. Osoby zajmujące się rekrutacją mogą przyłapać Cię na oszustwie podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub podczas sprawdzania Twoich referencji, co jest obecnie dość powszechną praktyką. Doświadczenie i umiejętności kandydata można łatwo zweryfikować, np. prosząc go o pokazanie wszystkich świadectw z poprzednich miejsc pracy lub zadanie mu kilku pytań w j. obcym, którego znajomość kandydat opisał w swoim CV jako poziom zaawansowany. Pisząc CV, trzymaj się faktów, nie koloryzuj za bardzo.

 

6. NIEczytelność informacji i brak chronologii – dla osoby czytającej Twoje dokumenty najważniejsze są najświeższe informacje dotyczące Twojej osoby, dlatego na górze CV powinny znaleźć się ostatnie wydarzenia, które będą powoli przechodzić w te coraz mniej aktualne. Wszystko napisz jasno i przejrzyście - używaj tylko jednego typu czcionki, a ważne informacje wytłuść (bold).

 

7. NIEpoprawność językowa – błędy ortograficzne, stylistyczne i literówki – wystrzegaj się ich! Przed wysłaniem przeczytaj kilkakrotnie swoje CV, daj znajomemu do sprawdzenia i popraw pomyłki.

 

8. NIEtypowa forma dokumentu – CV pisane 13-zgłoskowcem lub w formie dialogu, jako prezentacja PPT, na pewno zaskoczą rekrutera… niestety zwykle niezbyt pozytywnie, z jednym wyjątkiem - gdy aplikujesz do działu marketingu lub agencji reklamowej. Aplikując na poważne stanowisko, przygotuj poważny dokument, schematyczny i standardowy. Oczywiście możesz do aplikacji dodatkowo dołączyć prezentację, film czy list motywacyjny wierszem (o ile aplikujesz na stanowisko, gdzie wymagana jest taka umiejętność). Są wyjątki: w sektorze IT mile widziane jest dodatkowe portfolio projektów, case study, opis roli, zadań, przykłady wdrożeń. W marketingu portfolio jest czasem ważniejsze niż CV, a wygrywają osoby, które potrafią zbudować w CV atrakcyjny wizualnie i treściowo przekaz. W większości wypadków firmy oczekują jednak standardowych form dokumentów aplikacyjnych.

 

9.NIEcodzienne zainteresowania – jeśli Twoim hobby jest gra w bierki, robienie na drutach czapek dla dzieci z Afryki lub szukanie odpowiedzi na pytania: dlaczego kciuk jest krótszy niż inne palce, czy Pan Prezydent goli się pod pachami, to lepiej zachowaj takie informacje dla swoich znajomych. Również hobby typu: „muzyka, kino, książki” nie zrobią dobrego wrażenia na osobie czytającej Twoje CV. Wymień kilka rzeczy, które robisz z prawdziwą pasją! Być może Twój przyszły pracodawca podziela Twoje zainteresowania i będzie wypytywał Cię o szczegóły.

 

10. NIEprawidłowości techniczne – na koniec przygotowany przez Ciebie dokument zapisz w standardowym formacie (.doc, .docx lub PDF), aby rekruter nie miał problemów z jego otwarciem i wydrukowaniem. A jak nazwać taki plik? Moje_CV.PDF, CV1.doc? Nie! Tak właśnie nazywa pliki 90% kandydatów. Wyróżnij się pozytywnie i zatytułuj plik w sposób formalny, najlepiej używając do tego swojego imienia i nazwiska: „CV_Jankowalski.doc” lub „KOWALSKI_JAN CV.PDF”.

 

Pamiętaj! CV to Twoja wizytówka, pierwszy dokument, jaki widzi potencjalny pracodawca. Poświęć trochę czasu na jego rzetelne przygotowanie, a na pewno zaprocentuje to zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.


Autor: Anna Kościelna

www.recruit.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama