zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Najlepiej opłacane zawody w Polsce

środa, 04-07-2018 (00:00:00) | komentarze (0)


Według najnowszych danych Eurostat - europejskiego urzędu statystycznnego, w Polsce stopa bezrobocia wynosi 3,8%. To jeden z lepszych wyników w całej Unii Europejskiej, gdzie bez pracy pozostaje 7% obywateli. Jest to więc szansa dla wielu młodych ludzi, którzy chcą znaleźć dobrze płatną pracę w kraju. Zanim wybierzesz swoją ściężkę kariery, poznaj najlepiej opłacane zawody w Polsce.

zatrudnienie

Programista


To wciąż rozchwytywany zawód. Według danych firmy doradczej Experis zapotrzebowanie na usługi programistów w ostatnich latach wzrosło o 30%. Na naukę programowania należy poświęcić dużo czasu, jednak  niekoniecznie trzeba ukończyć studia. Dobrą alternatywą są kursy online oraz zawodowe w trybie boocampowym oferowane przez serwisy tj. udemy.com, coursera.org, udacity.com, codecademy.com czy eduweb.pl bądź samodzielna nauka. Najpierw wybierz język programowania, w którym chcesz się rozwijać - najpopularniejszymi są Java, Python, C i C++. Zarobki na tym stanowisku uzależnione są od wielkości firmy, miejsca zatrudnienia a przede wszystkim od znajomości technologii. Średnie wynagrodzenie to 6000 zł brutto, zaś początkujący mogą nawet ma 3000 zł netto miesięcznie.

Project manager


Specjalista zarządzający określonymi projektami w firmie to coraz bardziej popularny zawód. Osoba na takim stanowisku może pracować we wszystkich firmach korzystających z systemu organizacji projektowej. Jest to stanowisko samodzielne, jednak wymaga dużego zaangażowania i dyspozycyjności. Zadaniem project managera jest zbudowanie zespołu, stworzenie harmonogramu, ustalenie zadań priorytetowych, kotrola budżetu, rozwiązywanie potencjalnych problemów oraz zgłaszanie postępów pracy. Podstawową wiedzę można zdobyć na studiach podyplomowych z project managementu, zaś umiejętności na szkoleniach i kursach. Dodatkowym autuem są certyfikaty: Prince2 czy CAMP. Wynagrodzenie uzależenione jest od wielkości firmy oraz rodzaju projektu, najczęściej wynosi ono od 4000 zł do 16000 zł.

Key account manager


Zadaniem kierownika ds. kluczowych klientów jest tworzenie oraz rozwijanie współpracy z najważniejszymi klientami w firmie, kreowanie jej wizerunku i polityki sprzedaży. Do obowiązków osoby na tym stanowisku należy także finalizacja i negocjacja umów z klientami, monitorowanie danych rynkowych oraz konkurencji. Ściśle współpracuje z działem marketingu m.in. przy akcjach promocyjnych. Key account manager powinien posiadać wykształcenie techniczne bądź ekonomiczne, dodatkowym atutem będą również ukończone studia podyplomowe w tym kieruku. Ponadto osoba zatrudniona na tym stanowisku powinna dobrze znać język angielski lub niemiecki a także sprawnie posługiwać się w pakiecie MS Office. Stanowisko to daje wiele możliwości miejsc pracy, gdzie promuje się oraz sprzedaje towary klientom zarówno hurtowym jak i indywidualnym. Wynagrodzenie to podstawa - przeciętnie wynosząca od 3000 zł do 7000 zł wraz z prowizją.

Kontroler finansowy


W Polsce rośnie zapotrzebowanie na ten zawód, ponieważ powstaje coraz więcej nowoczesnych centrów usług biznesowych, które obsługują zaawansowane procesy w obszarze finansów, sprawozdawczości i controllingu. Stanowisko specjalisty W dużych firmach ma charakter kierowniczy, zaś w mniejszych jest stanowiskiem samodzielnym. Osoby na tym stanowisku mogą liczyć na wzrost wynagrodzenia w porównaniu do poprzednich lat. Średnie zarobki wynoszą 8800 zł brutto. Osoba na tym stanowisku przede wszystkim zajmuje się sprawowaniem nadzoru nad finansami firmy, czyli sprawdzaniem sprawozdań finansowych, monitorowaniem działań księgowości a także weryfikacją budżetu. Do jej obowiązków należy także  przygotowanie budżetu rocznego i planu wieloletniego, doradztwo w obniżaniu kosztów czy też zgłaszanie zagrożeń w firmie i wskazywanie szans poprawy jej sytuacji finansowej.

Osoba ubiegająca się o to stanowisko powinna posiadać wykształcenie ekonomiczne jak również kilokuletnie doświadczenie na stanowisku specjalisty ds. controllingu bądź w firmie audytoryjnej. Dodatkowym atutem jest posiadanie międzynarodowych certyfikatów z zarządzania finansami. Kontroler finansowy może awansować na stanowisko dyrektora finansowego.

Inżynier ds. jakości


Głównym zadaniem na tym stanowisku jest zapewnienie standardów jakości danego produktu. Inżynier ten zajmuje się m. in. tworzeniem, wdrażaniem i kontrolą nad przestrzeganiem systemów, standardów, metod oraz technik, analizą problemów jakościowych a także weryfikacją reklamacji klienta. Obowiązkiem osoby na tym stanowisku jest również utrzymywanie bieżącego kontaktu z klientami w sprawach związanych z jakością. Osoba ubiegająca się o to stanowisko powina posiadać wykształcenie wyższe techniczne oraz znać język angielski. Obowiązkowa jest znajomość standardów dokumentacji technologicznej i jakościowej, systemów SAP a przede wszystkim posiadanie uprawnienia do prowadzenia audytów procesu i systemu potwierdzonych certyfikatem. Zawód ten umożliwia zatrudnienie w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Przeciętne wynagrodzenie wynosi od 2500 zł do 5500 zł netto.

Specjaliści ze znajomością języków obcych


W zestawieniu nie mogło zabraknąć stanowisk wymagających umiejętności biegłego posługiwania się językami obcymi. Poza językiem angielskim, francuskim oraz niemieckim coraz częściej pracodawcy oczekują umiejętności władania językami wschodnioeuropejskimi oraz skandynawskimi. Branże, w których pracownik musi wykazać się przynajmniej średniozaawansowanym stopniem znajomości języka obcego to doradztwo/konsulting, IT/telekomunikacja, finanse/podatki.Poziom znajomości języków obcych wpływa na wynagrodzenie - najczęściej pracownicy ze znajomością języka na poziomie minimum średniozaawansowanym mogą liczyć nawet na 25% większe zarobki niż osoby wykazujący się jedynie podstawową znajomością języka obcego.

KG

fot. pixabay.com/stevepb

Źródło: Goldman Recruitment Salary Survey 2017/pracuj.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama