zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Nie musisz być programistą, aby pracować w IT

czwartek, 10-06-2021 (00:00:00) | komentarze (0)


Zastanawiasz się czy jest możliwa praca w IT bez studiowania informatyki? Tak! Nie musisz rezygnować z aplikowania do firm IT bez odpowiedniego wykształcenia. Na niektóre stanowiska, jak tester czy QA Specialist, software house’y chętnie zatrudniają osoby, które ukończyły także inne studia techniczne. A dowodem na to, są bohaterki tego artykułu: Alina i Marcela, które mają dyplomy z... optometrii.

praca w branży ITWedług raportu Stack Overflow 2020 badającego społeczność programistów, 8,5% osób ukończyło kierunki niezwiązane z IT. Wyniki te potwierdzają coraz częściej spotykaną sytuację, w której osoba po ukończeniu studiów niezwiązanych z IT decyduje się na zmianę branży.

Od czego zacząć?

Jest kilka możliwości, aby zdobyć wiedzę potrzebną do pracy np. jako tester czy QA Specialist w firmie IT.

Kursy online i bootcampy

Obecnie większość materiałów można znaleźć w Internecie zupełnie za darmo. Wystarczy trochę motywacji i samozaparcia, a można samodzielnie świetnie się przygotować do nowej roli. Platformy takie jak Coursea lub Udemy oferują zarówno bezpłatne jak i płatne kursy. Ta forma nie oferuje wsparcia mentora, dlatego decydując się na taki kurs programowania od podstaw, należy się przygotować na samodzielną pracę i wyjątkową samodyscyplinę. Jeśli chodzi o podstawy testowania, warto zwrócić uwagę na materiały do ISTQB Foundation Level i ewentualnie zrobić certyfikat. Jest też mnóstwo platform czy inicjatyw, gdzie można zdobyć także pierwsze doświadczenie, zwłaszcza w testowaniu.

Poza tym pojawiło się na rynku także wiele firm oferujących odpłatne szkolenia w określonym kierunku. Jest to ścieżka na pewno szybsza i odrobinę łatwiejsza, ale trzeba zainwestować trochę środków.

Staż - jako następny krok

Wiele firm organizuje letnie staże, które są dostępne od lipca do września, czyli wtedy, gdy na uczelniach jest przerwa wakacyjna. Jest to najlepszy sposób na to, aby sprawdzić jak wygląda praca w tej branży na co dzień.

Podczas takiego stażu, w zależności od kierunku, na który aplikujesz, dostaniesz mniejsze i większe zadania do wykonania. Ale najważniejsze jest to, że będą otaczać Cię doświadczeni ludzie, którzy pomogą, wytłumaczą i wspomogą Cię w nauce.

Jakie wymagania mają firmy IT od aplikantów?

Oczywistym jest, że aby aplikować na stanowisko testera lub QA Specialist musisz znać podstawy testowania, natomiast nie musisz mieć doświadczenia! Ważne jest dobrze zbudowane CV, w którym na podstawie wpisanych umiejętności widać, że interesujesz się tematem i rozwijasz w wybranym kierunku.

Jednym z ważniejszych wymagań jest język angielski. W gruncie rzeczy, wszystkie stanowiska w branży IT są mocno związane z tym językiem. Dlatego dokument potwierdzający jego znajomość jest zawsze mile widziany w aplikacjach, ale najważniejsza jest po prostu w miarę swobodna komunikacja. Brak certyfikatu językowego nie przekreśla szans na pracę.

Ostatnia rzecz, która bardzo pomaga, aczkolwiek nie jest wymagana to studia techniczne - w przypadku naszych bohaterek jest to optometria. W pracy testera ważne są umiejętności analityczne i myślenie poza schematami. Wszystkie techniczne kierunki rozwijają właśnie te umiejętności sprawiając, że jesteś bardzo dobrym kandydatem na pracownika firm IT.

Dla chcącego nic trudnego - czyli jak to zrobiła Alina i Marcela?

Wiemy, że nic nie przekona Cię bardziej, niż historia Aliny i Marceli, które od kilku lat pracują dla Ulam Labs, wrocławskiej firmy tworzącej oprogramowanie w Pythonie i blockchainie.

Alinę do zmiany branży skłoniła perspektywa rozwoju i nauki nowych umiejętności. Ponadto chciała być częścią zespołu, który rozwija ciekawe projekty. Jako optometrystka z kilkuletnim doświadczeniem nie widziała takich możliwości.

Marcela również z wykształcenia jest optykiem/optometrystą, a pracę w zawodzie zaczęła zaraz po studiach. Szybko okazało się, że praca polega bardziej na byciu sprzedawcą, niż specjalistą od wad wzroku. Przez niespełnione oczekiwania Marcela w krótkim czasie wypaliła się jako optometrystka. Postanowiła zmienić branżę i poszukać takiej pracy, którą będzie wykonywać z przyjemnością - postawiła na IT.

Jakie kroki podjęły Alina i Marcela?

U Aliny, od decyzji o zmianie branży, do rozpoczęcia pracy na stanowisku QA Specialist minęło około sześć miesięcy samodzielnej nauki i trzy miesiące stażu.

Podczas samodzielnej nauki, Alina skupiła się głównie na nauce programowania, teorii testowania i szlifowaniu języka angielskiego. Do nauki wykorzystywała głównie darmowe materiały i kursy online. Alina brała też udział w różnego rodzaju warsztatach i spotkaniach dla osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w świecie IT.

Alina w pierwszej kolejności zdecydowała się na letni 3-miesięczny staż w innej firmie IT. To przekonało ją i utwierdziło w wyborze branży, w której dalej chciała się rozwijać. Później zaczęła przeglądać ogłoszenia o pracę dla testerów oprogramowania i QA.

Marcela na początku nie mogła pochwalić się żadnym doświadczeniem zawodowym, a jedynie tym czego nauczyła się na własną rękę. Zaczęła od zgłębiania pojęć związanych z branżą IT oraz zrozumienia metod pracy. Zrobiła kilka kursów internetowych, aby zapoznać się z budową stron, aplikacji i językami programowania. Marcela dostała pracę jako Junior QA po 3 miesiącach nauki i na początku zajmowała się testami manualnymi, a po około 4 miesiącach zaczęła pisać testy automatyczne.

Czy masz szansę na pracę w IT bez studiów informatycznych?

Oczywiście, że tak! Odpowiednia motywacja i chwila samodzielnej pracy, aby przyswoić podstawowe pojęcia pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków w tym kierunku. Praca w IT to nie tylko programowanie, które z reguły wymaga ukończenia studiów informatycznych, ale jest kilka innych pozycji: tester oprogramowania, QA Specialist, project manager czy administrator sieci.

Ścieżka pracy w IT bez dyplomu z informatyki została już utarta, czego żywym przykładem są nasze bohaterki. Ty też możesz pójść ich śladem, a Ulam Labs chętnie pomoże Ci postawić pierwsze kroki w tej branży.

Sprawdź nasze oferty pracy dla studentów i absolwentów! na www.ulam.io/careers/

ip

fot. materiały prasowe

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama