zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Nowy kodeks pracy 2019. Co się zmieni?

czwartek, 06-09-2018 (00:00:00) | komentarze (0)


Nowy kodeks pracy, który ma zostać wprowadzony w życie 1 stycznia 2019 roku, od samego początku budził wiele kontrowersji. Związane one były głównie z projektem nowych zasad wypłacania pieniędzy za nadgodziny oraz zasad przyznawania urlopów. Zobacz, jakie zmiany czekają nas w kodeksie pracy w 2019 roku.

Zobacz jakie zmiany czekają pracowników w 2019 roku.Co z nadgodzinami?

Jedną z dużych zmian, którą miał wprowadzić nowy kodeks pracy, były zasady w przyznawaniu wynagrodzenia za nadgodziny. Projekt przewidywał wpłacanie pieniędzy za nadliczbowe godziny na osobne konto, a nie jak było do tej pory na konto danego pracownika. Co więcej, kontem tym miałby zarządzać pracodawca i mógłby on na przykład obniżyć pracownikowi wymiar czasu pracy, a różnicę wypłacać ze zgromadzonych na nim środków, czy wysłać pracownika na bezpłatny urlop.

Jednak jak wynika z najnowszych informacji, prace nad tym punktem ustawy zostały przerwane, co oznacza że nie wejdą one w życie.

Zmiany w urlopach

To, co na pewno zmieni się od przyszłego roku, to zasady dotyczące urlopów - również tych na żądanie. Do tej pory liczba dni wolnych dla każdego pracownika była zależna od jego stażu pracy. Mniej doświadczeni pracownicy mogli liczyć na 20 dni urlopu, a osoby które przepracowały co najmniej 10 lat na 6 dni więcej. Nowy kodeks pracy przewiduje ujednolicenie dni urlopowych do 26 niezależnie od stażu pracy. W 2019 roku zacznie obowiązywać także tzw. przedawnienie urlopu. Oznacza to, że jeśli komuś zostaną dni wolne z roku poprzedniego, to będzie mógł wykorzystać je najpóźniej w pierwszym kwartale kolejnego roku. Jeśli się tego nie zrobi, to przepadną one nawet w momencie, kiedy składało się wniosek o urlop, lecz się go nie uzyskało. W takiej sytuacji pracownik będzie mógł starać się o rekompensatę finansową ze strony pracodawcy, która może wynieść dwukrotność świadczenia urlopowego.

Nowe zasady wprowadzone zostaną także do urlopów na żądanie. Ich ideą była możliwość uzyskania dnia wolnego, nawet jeśli poprosiło się o niego godzinę przed rozpoczęciem pracy. Od nowego roku wniosek o urlop na żądanie trzeba będzie złożyć najpóźniej 24 godziny przed dniem wolnym. Każdy pracownik będzie miał do wykorzystania 4 takie dni w roku.

Inne zmiany w nowym kodeksie pracy będą dotyczyć między innymi możliwości przechowywania akt osobowych pracownika w formie elektronicznej czy rozszerzenia danych, o jakie może poprosić pracodawca. Zmiany w prawie pracy będą wprowadzane etapami, a jako pierwsze zostaną znowelizowane przepisy dotyczące urlopów.

PO

fot. www.pexels.com

źródło: www.dziennikbaltycki.pl, www.nto.pl, www.kadry.infor.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama