zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Objawy przepracowania - jak sobie z tym poradzić?

środa, 28-09-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Codzienne wypełnianie zawodowych obowiązków daje poczucie satysfakcji. Jeśli jednak odczuwasz przy tym duży stres, możliwe, że dotknęło cię przepracowanie. Jest to niebezpieczne zjawisko, ponieważ mocno wpływa na jakość życia. Przekraczanie granic swoich możliwości może mieć drastyczne skutki. Zobacz, jak najlepiej sobie z tym poradzić.

Zobacz też: Jak zdobyć nowe kwalifikacje zawodowe?

Objawy przepracowania - jak sobie z tym poradzić?Co to jest przepracowanie i jak się objawia?

To zjawisko może spotkać każdego pracownika, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Główną tego przyczyną jest nadmierna ilość pracy, wykonywanie zadań ponad swoje możliwości. Dziś większość ludzi goni za sukcesem i stara się robić więcej. Jeśli zamiast satysfakcji z wykonywanej pracy, odczuwamy stres, mamy do czynienia z pierwszym objawem przepracowania. Kolejne oznaki, takie jak bóle głowy, przemęczenie czy bezsenność mogą być niepozorne. W dodatku organizm pracownika, który zbyt mocno przekracza granice swojej produktywności, jest osłabiony, pojawia się nerwowość. Pracując w ciągłym stresie i pod presją, narażamy się na nadciśnienie. Przy pracy fizycznej pojawiają się bóle mięśni, problemy z kręgosłupem i stawami.

Jak poradzić sobie z przepracowaniem?

W pracy trzeba postawić sobie granice. Ignorowanie przepracowania może skończyć się wypaleniem zawodowym i problemami ze zdrowiem. Aby poradzić sobie z tym uczuciem, warto zorganizować swój czas. Tu zdecydowanie pomoże sporządzenie listy priorytetów - pozwoli zapamiętać o najważniejszych sprawach i w razie potrzeby odłożyć na później te mniej ważne obowiązki. Dzięki temu nie będzie potrzeby zostawania w pracy po godzinach. Ważne jest także, żeby poznać swoje tempo pracy i nie narzucać sobie multitaskingu. Każdy człowiek wykonuje zadania w różnym czasie. Nie rozglądaj się po współpracownikach i wypracuj własne, odpowiednio dobrane tempo. Podejmowanie się wielu obowiązków doprowadzi do odczucia większego stresu, przy tym zmniejszy produktywność. Warto pamiętać o przerwach i chwili odpoczynku. Kluczem jest również nauczenie się relaksu po skończonej pracy. Po wyjściu z biura warto eliminować bodźce, które będą przypominały o niewykonanych zadaniach i skupić się na czasie wolnym, a za służbowe obowiązki wykonać kolejnego dnia.

KD

fot. pexels.com/pl-pl/@olly/

Żródło: nowapraca.info

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama