zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Operator i Programista CNC - zawodami przyszłości

poniedziałek, 07-10-2019 (00:00:00) | komentarze (0)


Według światowych prognoz ekonomicznych i trendów na rynku zatrudnienia zawody te świetnie rokują.

Programista CNC

Nikt dziś nie zaprzeczy, że żyjemy w świecie maszyn sterowanych numerycznie, choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Automaty sprzęgnięte w działaniu z kreatywną naturą człowieka każdego dnia zmieniają oblicze otaczającego nas świata.  Bardzo możliwe, że w przyszłości nasze czasy nazywane będą erą cyfr. Postęp technologii informacyjnej i nierozerwalnie związanej z nim cyfryzacji przekracza obecnie oczekiwania najśmielszych nawet twórców gatunku science fiction. Zautomatyzowane maszyny służą człowiekowi w każdej bodaj dziedzinie życia poprawiając jego jakość i wyręczając w pracy; dbają o zdrowie i bezpieczeństwo, dostarczają żywności i rozrywki, zapewniają transport i komunikację a nade wszystko oferują powszechny dostęp do wiedzy pojmowanej uniwersalnie, jako całość intelektualnego dorobku ludzkości.

Istniejącego stanu nie należy przeceniać, wiążą się z nim bardzo poważne zagrożenia, a na jego tle rysują drastyczne różnice społeczne. Niemniej, współczesność, w której przyszło nam żyć niesie też sugestie, jak odnaleźć się w zastanej rzeczywistości i jak zaplanować własną przyszłość. W swoich rozważaniach odrzucimy skrajne prognozy, skupimy się natomiast na tych najbardziej niepokojących, do których niewątpliwie zaliczyć należy tezy J. Rifkina.

Kim jest J. Rifkin?

Kiedy przeszło 20 lat temu kontrowersyjny ekonomista i politolog amerykański Jeremy Rifkin formułował tezy bestsellerowej, jak się później okazało, publikacji i tytułował ją ,,Koniec pracy. Schyłek siły roboczej na świecie i początek ery postrynkowej’’, wywołał burzliwe reakcje, zyskując tym samym potężne grono zwolenników i równie liczne - zatwardziałych wrogów. Rifkin zapowiedział zmierzch kapitalizmu i gospodarki wolnorynkowej. Swój wywód oparł na wieloletnich analizach mechanizmów gospodarki światowej ze szczególnym uwzględnieniem  rynków pracy. Według autora ,,Końca pracy’’ do połowy obecnego wieku z listy zawodów zupełnie znikną profesje, w których człowieka jako pracownika zastąpią precyzyjnie zaprogramowane i wyspecjalizowane automaty. I nie byłoby w tym nic niezwykłego, przecież od czasów Rewolucji Przemysłowej ludzkość obawia się konkurencji ze strony tzw. ,,sztucznej inteligencji’’. Rifkin zapowiedział radykalny przewrót społeczny poprzez zamieszczenie w katalogu potencjalnie zbędnych nacji zawodowych profesji takich jak: lekarz, ekonomista, nauczyciel, prawnik, a zatem specjalizacji, w których bardzo istotny, jeśli nie decydujący,  jest czynnik ludzki.

Obok prowokacyjnej publikacji nikt nie mógł przejść obojętnie. Przedstawienie globalnego problemu braku pracy w następstwie ogólnoświatowego postępu technologicznego musiało spotkać się z krytyką.  Jedni widzieli w autorze hochsztaplera, pieniacza i panikarza, inni podążyli jego śladem i z zapartym tchem zgłębiali kolejne rewelacje autora, które pierwsi określali mianem ,,pseudonaukowego bełkotu’’. Sam Rifkin konsekwentnie trzymał się swoich tez i udowadniał je następnymi pracami, w wolnym czasie pełniąc funkcję doradcy najważniejszych głów międzynarodowej sceny politycznej (m.in. prezydenta Obamy, kanclerz Niemiec Angeli Merkel, premierów: Włoch, Słowenii, Portugalii, Francji itd.). Obecnie piastuje też godność  mentora i konsultanta Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w Brukseli i Strasburgu.

Z opinią Rifkina, jak kontrowersyjna by nie była, liczą się największe autorytety świata, warto zatem zastanowić się nad najnowszą publikacją tegoż autora: ,,Społeczeństwo zerowych kosztów krańcowych. Internet przedmiotów. Ekonomia współdzielenia. Zmierzch Kapitalizmu.’’. Rifkin wyrokuje w niej:

"Jesteśmy świadkami ostatecznego triumfu kapitalizmu, po którym zejdzie on z globalnej sceny, a jego miejsce zajmą uwspólnione zasoby, jedyna droga, by poradzić sobie z problemami zrównoważonego rozwoju, przed którymi stoi ludzkość”. Znikną potężne korporacje i molochy produkcyjne, a powstałą lukę uzupełni prospołeczne współdziałanie wspierane przez inteligentne technologie, których obsługa leżeć będzie w rękach nielicznej grupy profesjonalistów."

Idealną wizję świata przyszłości według Rifkina możemy włożyć między utopie, niemniej spróbujemy się nią posiłkować analizując zmiany zachodzące w ostatnich latach na polskim rynku pracy.

Jak zmienia się rynek pracy w Polsce?

Z  raportu: Barometr Zawodów 2019  jasno wynika, że mimo iż krajowa stopa bezrobocia jest najniższa w porównaniu do lat poprzednich, niemniej bardzo wyraźnie zarysowują się profesje od wielu lat borykające się z nadwyżką ofert zatrudnienia nad liczbą potencjalnych pracowników.

W Barometrze Zawodów 2019 czytamy: ,,Duże trudności w rekrutacji pracowników napotkają także pracodawcy z branży produkcyjnej. Na rynku pracy niemal w całym kraju brakować będzie: operatorów obrabiarek skrawających, robotników obróbki drewna i stolarzy, spawaczy, ślusarzy, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, krawców i pracowników produkcji odzieży’’. I dalej: ,, Dla pracodawców z branży produkcyjnej szczególnie cenni są pracownicy, którzy posiadają szeroki wachlarz umiejętności. Przykładowo, wśród operatorów obrabiarek skrawających występuje duże zapotrzebowanie na operatorów CNC, którzy będą także tokarzami i frezerami, ze znajomością rysunku technicznego i obsługi komputera’’. Barometr Zawodów analizuje rodzimy rynek zatrudnienia już od czterech lat i niezmiennie w pierwszej grupie profesji deficytowych wymienia operatora obrabiarek skrawających, jako zawód najbardziej poszukiwany przez pracodawców branży produkcyjnej.

W jaki sposób rynek pracy kształtuje się w pozostałej części Europy i na Świecie?

Z komunikatu  prasowego ,,Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie: przegląd z 2019 r.’’ opublikowanego przez Komisję Europejską 4 lipca 2019 r.  wynika, że w naszym regionie świata nastąpiło wyraźne ożywienie gospodarcze, a kraje UE odnotowują najwyższe wskaźniki zatrudnienia w swej historii. Marianne Thyssen, unijna komisarz do spraw zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników, stwierdza: ,, Poziom bezrobocia w Europie jeszcze nigdy wcześniej nie był tak niski (…) dalszy wzrost gospodarczy w UE będzie wymagał zainwestowania w umiejętności ludzi i technologię. Najlepsze wyniki osiągają te spośród europejskich firm, które najwięcej inwestują w podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników i wysokiej jakości warunki pracy. Inwestycje w umiejętności, kwalifikacje i formalne szkolenia zawodowe dla dorosłych zwiększają szanse na zatrudnienie pracowników oraz pozytywnie wpływają na wzrost wynagrodzeń i konkurencyjność firm’’.

Podobnie brzmią prognozy dotyczące rynku zatrudnienia na świecie. W biuletynie informacyjnym ,,Przyszłość pracy w produkcji’’ opracowanym przez Deloitte* czytamy: ,,Ponieważ transformacja cyfrowa i czwarta rewolucja przemysłowa nadal definiują miejsca pracy przyszłości, zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownicy muszą objąć środowisko pracy, w którym oczekuje się połączenia zaawansowanych technologii i kompetencji cyfrowych z wyjątkowymi umiejętnościami ludzkimi, aby zapewnić najwyższy poziom wydajności’’.

Zatem: jedna z prognoz Rifkina spełnia się bezspornie – rosnące zapotrzebowanie na profesjonalistów w branży technologicznej i produkcyjnej staje się faktem. Logika podpowiada, że w dobie powszechnej automatyzacji programiści i operatorzy CNC bez problemu znajdą zatrudnienie w swojej profesji. Ktoś przecież będzie musiał programować, nadzorować i weryfikować proces produkcji. Póki co, nic nie zastąpi w tym kompetentnego człowieka.

Jeśli więc zastanawiacie się nad tym, by zdobyć stabilną specjalizację taką jak Operator Programista CNC warto zacząć od kursu CNC, który na wysokim poziomie realizuje np. Numerika.

* Deloitte - Deloitte - międzynarodowa sieć spółek handlowych świadczących usługi doradcze i audytorskie

Źródła:

https://barometrzawodow.pl/userfiles/Barometr/2019/raport_ogolnopolski_pl.pdf

https://www.forbes.pl/opinie/rynek-pracy-2019-zawody-najbardziej-pozadane/cdlwxg4

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jeremy-Rifkin-Spoleczenstwo-zerowych-kosztow-krancowych-7336643.html

https://www.manpower.pl/raporty-rynku-pracy/

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/ip_19_3412

https://forsal.pl/artykuly/978591,ewolucja-rynku-pracy-zmiana-charakteru-rynku-pracy.html

https://www2.deloitte.com/insights/us/en/industry/manufacturing/future-of-work-manufacturing-jobs-in-digital-era.html?icid=dcom_promo_featured|global;en

https://pl.wikipedia.org/wiki/Deloitte

Jeremy Rifkin, Koniec pracy. Schyłek siły roboczej na świecie i początek ery postrynkowej, Wrocław 2001

Jeremy Rifkin, Społeczeństwo zerowych kosztów krańcowych. Internet przedmiotów. Ekonomia współdzielenia. Zmierzch Kapitalizmu., Warszawa 2016.

Artykuł partnera

fot. stock.adobe.com / Gorodenkoff

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama