zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Opiekunka - idealna praca dla studentki?

wtorek, 09-04-2013 (00:00:00) | komentarze (0)


Niania to od pewnego czasu jedna z najczęściej wyszukiwanych ofert pracy w internecie. Z jednej strony na rynku jest ogromne zapotrzebowanie na tzw. dobre ciocie, a z drugiej łatwy pieniądz do zarobienia. Kariera w sam raz dla studentki pedagogikilub innego kierunku, a może dla młodej mamy, która poszukuje dodatkowego źródła dochodu.

Czy opiekunka do dziecka to zawód przyszłości dla młodych kobiet? Czy każdy może spełnić rolę dobrej cioci? A może stereotypowe łatwe pieniądze, niestety pozostają mżonką dla chytrych kobiet szukających prostego źródła utrzymania?

Zawód: niania, łatwy pieniądz

Niestety polskie realia nauczyły nas błędnego spojrzenia na zawód opiekunki do dziecka. Wiele osób źle pojmuje jej rolę, a także spodziewa się, że bez napracowania się dostanie sporą gotówkę. Rzeczywistość jest zdecydowanie inna.

Praca opiekunki od A-Z

Niania to nie tylko pilnowanie dziecka. Choć część osób podejmując się tego odpowiedzialnego zadania myśli sobie, że wystarczy od czasu do czasu spojrzeć na dziecko, żeby nie zrobiło sobie krzywdy.

Pamiętajmy jednak, że maleństwo bez względu na to, czy jest w wieku niemowlęcym czy jest żwawym przedszkolakiem, nie jest przedmiotem, zabawką czy zwierzątkiem. Nianie, które zdecydowanie minęły się z powołaniem, bądź po prostu były łase na pieniądze, często właśnie w ten sposób postrzegają pracę opiekunki.

Oprócz oczywistej odpowiedzialności za życie kruchej istoty jesteśmy jeszcze odpowiedzialni przecież za jej/jego psychiczny rozwój. Prawdopodobnie jeśli rodzice szukają opiekunki, jest to dłuższy okres trwający nawet do 5 lat. Dlatego niezmiernie ważnym elementem przyszłej, ”zapasowej mamy” jest pewna odpowiedzialność i dbałość. Dziecko powinno być pod stałą kontrolą osoby dorosłej.

Co najważniejsze? Przede wszystkim, w tym wieku najważniejsze jest rozwijanie jego poczucia wyobraźni, nauki podstawowych elementów życia. Dlatego oprócz ochrony przed narażeniem życia, ważną częścią jest rozwój intelektualny.

Pobudź wyobraźnię, bez włączania TV

Niania, która nie idzie na łatwiznę, z pewnością zamiast telewizyjnych bajek stawia na inne formy zajęć. Do dyspozycji mamy szereg zabaw dla dzieci, niezależnie od wieku. Bardzo przydatną umiejętnością z pewnością będą zdolności plastyczne, wycinanie różnych postaci z papieru, wyklejanki, wspólne lepienie figurek z plasteliny czy modeliny. Dla bardziej pomysłowych są oczywiście zabawy z fabułą. Zbliżający się okres wiosenny możemy wykorzystać na zabawę w biwak, lub szukanie oznak zbliżającej się pory roku poprzez pokazywanie roślin czy zwierząt które odwiedzają nasz kraj. Odwzorowanie postaci, robienie teatrzyków, wspólne tworzenie kukiełek, naśladowanie min związanych z emocjami, są zabawami, które z pewnością rozwiną wyobraźnię, ale i oswoją z teatrem i sztuką.

Pamięć absolutna - jak myśleć i uczyć myślenia

Dla umocnienia więzi z dzieckiem możemy wspólnie uczyć się wierszy w naszym rodzimym języku czy też obcym, pamiętajmy, że w tym wieku nauka języka jest formą zabawy, która z pewnością zostanie na długo w głowach tego małego ale inteligentnego człowieczka. Zabawy w formie językowej piosenki, obrazki, wspólnie uczenie się przy posiłku nazw warzyw czy owoców, zabawa w kucharza z pewnością posłużą jako podstawa do poznania języka obcego.

Muzyka, jako balsam dla ciała i duszy

Rozbudzanie rytmiki ciała poprzez gimnastykę, tańczenie z balonikiem, czy wymyślanie własnych układów tanecznych, sprawi, że maluch nie tylko poczuje się doceniony, ale i zostanie zmuszony poprzez prostą zabawę do myślenia.

Pamiętajmy o nieśmiertelnych grach planszowych, do jednej z najbardziej popularnych i kultowych pozycji możemy zaliczyć grę w Pamięć czy Puzzle, które mają zbawienny wpływ na poprawienie pamięci.

Odkrywaj psychikę, dzięki obrazkom

Rysowanie, choć w tym wieku ciężko mówić o talencie, to z pewnością pomoże w wyrażeniu emocji, nastroju, które nie zawsze dziecko potrafi opisać. Jest to znakomity sposób by dotrzeć do jego wnętrza, zobaczyć co siedzi w głowie.

Mile, ale konsekwentnie

Oprócz tych miłych chwil należy przywiązać uwagę do konsekwencji, Wiek przedszkolny to wspaniały okres rozwijania ciekawości do świata, ale i prób własnej siły. Dlatego trzeba umiejętnie zachować się w sytuacji, kiedy dziecko próbuje nas zmanipulować płaczem, czy naburmuszeniem. Pozwólmy odczuwać jemu te emocje, ale w granicy rozsądku. Jeśli maluch próbuje przejąć kontrolę, wymusić na nas pewne zachowania, nie reagujmy.

Zdarza się, że czasem, że dziecko nie chce się ubrać samo lub zawiązać buta czy po prostu nie ma ochoty samo wchodzić po schodach i zrobi wszystko abyśmy to my go wyręczyli w codziennościach - wtedy najlepiej wytłumaczyć jeszcze raz, pokazać daną czynność do skutku, obrócić obowiązek w zabawę. Wiązanie butów nie musi być trudne, może być ciekawą formą rozrywki np. w przytulanie dżdżownic. Ważne, żebyśmy postawili na swoim, jeśli ulegniemy - maluch przejmie kontrolę i będzie robił to zawsze. Jeśli płacze, bo chce żebyśmy go wyręczyli, czekajmy aż obrażalstwo przejdzie samo. Po czasie zrozumie, że szybciej będzie ubrać się samemu.

Należyta nagroda

Nagrody są niemalże tak ważne jak konsekwencja. Chwalmy, ponieważ każdy lubi być doceniony. Zaśpiewajmy piosenkę dla założonego buta, zamieńmy tą czynność w dobrą zabawę. Zaopatrzmy się w naklejki i na drzwiach naklejajmy ich małe trofea za każdy sukces. Maluch każdą nowo poznaną rzecz, skojarzy z nagrodą, która nie musi być oczywiście materialna ani droga. Może to być piosenka, taniec radości, owoc z namalowaną uśmiechniętą buzią. Najważniejsze abyśmy nauczyli cieszyć się z sukcesu i doceniać każdą nawet najmniejszą rzecz którą dostanie. Pozwoli to w przyszłości na ludzkie gesty, bezinteresowność, budowanie dobrych i ważnych wartości.

Tworząc relację opartą na uśmiechu, zabawie, budowaniu poczucia własnej wartości i budzeniu dobrych emocji damy nie tylko wspaniałą przyjaźń i matczyne serce, ale pozwolimy aby rodzice malucha byli spokojni. Dzięki temu, przyszłość maleństwa będzie dużo lżejsza, odciążymy również rodziców, którzy z pewnością docenią nasze starania.

Zanim spojrzysz na oferty pracy i podejmiesz się zajęcia na tym stanowisku, nie patrz przez pryzmat egoizmu, nie czuj się ważniejsza ponieważ to tylko małe dziecko. Popatrz sercem i daj serce, nic Cię to nie kosztuje a może podarować piękne chwile na całe życie.


JOBBALOON

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama