zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Pierwsza praca? Dowiedz się, jak rozliczyć podatek dochodowy

piątek, 22-05-2015 (00:00:00) | komentarze (0)


Wielu młodych ludzi będąc studentami podejmuje swoją pierwszą pracę. Wtedy też poraz pierwszy muszą rozliczyć swój dochód z urzędem skarbowym, co często budzi wątpliwości. Postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze pytania zadawane przez początkujących podatników.

Ile wynosi podatek dochodowy?


Podatek wynosi 18% od dochodu i pomniejszany jest o kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 556,02 zł. Dochód jest to natomiast przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania.

Większość studentów zatrudnianych jest na umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Koszty uzyskania przychodu przy takich umowach wynoszą 20%. Wyjątkiem są umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, które umożliwiają odliczenie 50% kosztów uzyskania przychodu.

Jak to wygląda w praktyce?


Załóżmy przykładowo, że przez cały rok zarobiłeś na umowę zlecenie 6000 zł brutto. Tyle wynosi Twój przychód. Dochód, po odliczeniu 20% z tej kwoty wyniesie zatem 4800 zł. 18% z tej kwoty to 864 zł i od tej kwoty należy jeszcze odjąć 556,02 zł. Podatek, w zaokrągleniu do pełnych złotych wyniesie więc 308 zł.

To nie Ty jesteś jednak osobą, która musi tę kwotę przesłać do urzędu skarbowego. Każdy pracodawca ma obowiązek przekazywać co miesiąc urzędowi skarbowemu zaliczki na podatek dochodowy. Kwota netto („na rękę”) jest niższa od kwoty brutto właśnie o wysokość podatku, który w Twoim imieniu pracodawca musi zapłacić fiskusowi.

W przyszłości, kiedy nie będziesz już studentem, od dochodu będziesz odliczać jeszcze zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne a od podatku składki na ubezpieczenia zdrowotne, ale póki jesteś studentem i pracujesz na umowę o dzieło lub zlecenie, nie płacisz żadnych składek na ZUS w związku z pracą. Ponadto, niektórzy podatnicy mogą odliczyć ulgi podatkowe, o których napiszemy trochę dalej.

Formalności podatnika – zeznanie PIT

Płatnik podatku, czyli pracodawca przekazuje podatek urzędowi skarbowemu, natomiast do obowiązków podatnika, czyli pracownika należy złożenie do urzędu skarbowego zeznania podatkowego.

Zeznanie należy złożyć do końca kwietnia roku następującego po roku, w którym uzyskany został przychód. Dochód z umowy o dzieło lub zlecenia wykazuje się na formularzu PIT-37, w którego wypełnieniu pomaga deklaracja PIT-11 otrzymana od pracodawcy. Ma on obowiązek przekazać pracownikowi tę deklarację do końca lutego.

Najprostszym sposobem na wypełnienie formularza PIT-37 jest skorzystanie z programu do rozliczania PIT. Do programu takiego wystarczy przepisać kwoty podane na formularzu PIT-11 a wszystkie konieczne obliczenia wykona program.

Osoby, które pracowały w kilku firmach i w związku z tym otrzymały kilka deklaracji PIT-11 muszą zsumować kwoty podane na każdej z deklaracji i wykazać je na jednym formularzu PIT-37.

Ci, którym przysługują ulgi podatkowe, do formularza PIT-37 powinni dołączyć załącznik PIT/O. Przepisy nie przewidują żadnych ulg specjalnie dla studentów, ale jedną z ulg, która może zainteresować studentów jest ulga za internet. Umożliwia ona odliczenie od dochodu wydatków na korzystanie z internetu, zarówno stacjonarnego, jak i mobilnego. Ponadto, możliwe jest pomniejszenie dochodu o przekazane w trakcie roku darowizny, np. dla fundacji albo dla Kościoła. Jako darowizna traktowana jest również krew oddana w ramach honorowego krwiodawstwa (1 litr jest przeliczany na 130 zł). Do innych ulg podatkowych należy m.in. ulga na dziecko oraz ulga rehabilitacyjna, przeznaczona dla osób niepełnosprawnych.

Zeznanie PIT a niski dochód

Osoby, które pracowały dorywczo i zarobiły tylko niewielkie środki często mają wątpliwości, czy muszą składać deklarację PIT.

Kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł i osoby, które w trakcie roku zarobią mniej niż ta kwota, nie płacą podatku dochodowego, jednak zeznanie podatkowe muszą złożyć. W takiej sytuacji w zeznaniu podatkowym wyjdzie nadpłata podatku o wysokości wpłaconych przez pracodawcę zaliczek. Na podstawie złożonej deklaracji PIT, urząd skarbowy ma obowiązek zwrócić podatnikowi zapłacony przez płatnika podatek.

Warto też wiedzieć, że jeżeli student zarobił mniej niż wynosi kwota wolna od podatku oraz jego wiek nie przekroczył 25 lat, jego rodzice mogą nadal korzystać z ulgi na dziecko.

W szczególnej sytuacji są osoby, które pracowały w oparciu o umowę o dzieło lub zlecenie, które opiewały na kwotę maksymalnie 200 zł brutto. Umowy takie mogą być opodatkowane ryczałtowo. W takim przypadku pracodawca nie przekazuje PIT-11, a pracownik nie składa PIT-37 i nie ma możliwości odzyskania podatku.

Autor artykułu:
Redakcja serwisu www.rozliczeniepit.plKomentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama