zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Pierwsze wrażenie - prawda czy fałsz ?

poniedziałek, 23-05-2011 (00:00:00) | komentarze (0)


Pierwsze wrażenie - prawda czy fałsz ?

 


 

Jeśli chcemy zrobić na kimś dobre wrażenie mamy na to zaledwie 5 sekund. W tym czasie nasza podświadomość podejmuje decyzje czy kogoś polubimy czy nie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej musimy więc dobrze się zaprezentować. Pierwsze wrażenie jest tylko jedno – nie zmarnuj go !

 

Oko i podświadomość

 

Pierwsze wrażenie budujemy przede wszystkim na podstawie tego co widzimy.

Polega ono na podświadomej ocenie rozmówcy, jego cech niewerbalnych. W ich skład wchodzi ton głosu, mimika, postawa ciała oraz wygląd. W ciągu pierwszych pięciu sekund mężczyzna zwraca największą uwagę na sylwetkę, buty, dłonie i paznokcie. Natomiast kobieta podświadomie ocenia twarz, makijaż oraz szczegóły garderoby takie jak torebka, zegarek czy biżuteria. Na pierwsze wrażenie składa się też ton głosu. Lepiej spostrzegane są osoby o niższym tonie głosu, bez względu na płeć. Jeśli więc wiemy, że nasz głos jest wysoki lub „piszczący” przynajmniej przez pierwsze 5 sekund postarajmy się go obniżyć. Zaowocuje to w przyszłości.

 

 

 

Wykorzystaj uśmiech

 

Nie bez znaczenia jest uśmiech. Jeśli nie potrafimy nadrobić innymi aspektami, uśmiech to nasz as w rękawie. Pamiętajmy więc o tym, aby na wejściu serdecznie się uśmiechać – dobre pierwsze wrażenie gwarantowane. Bardziej lubimy ludzi, którzy się uśmiechają, nawet jeśli ich nie znamy. Jest to szczególnie ważne podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ jeśli zrobimy dobre pierwsze wrażenie, rekruter jest skłonny lepiej nas oceniać niż w sytuacji kiedy takiego wrażenia nie zrobiliśmy. Jeśli kogoś lubimy, jesteśmy bardziej skłonni odrzucać negatywne informacje na temat tej osoby.

 

Prawda czy fałsz ?


Pierwsze wrażenie w rzeczywistości jest prawdą. Potwierdza to szereg badań, które mówią o tym, że często oceniamy kogoś na podstawie pierwszych 5 sekund. Aby wyróżnić się na tle innych kandydatów, warto zadbać o ten ważny, choć zapomniany szczegół. Idąc ulicą lub poznając kogoś nowego sami ulegamy temu zjawisku nawet o tym nie wiedząc. Łatwo nam przecież określić na pierwszy rzut oka czy ktoś wydaje się nam sympatyczny czy nie. Takim samym regułom podlega rekruter. Pierwszy rzut oka potrafi przesądzić o tym czy otrzymamy posadę. Troska o dobre pierwsze wrażenie może więc okazać się kluczem do zdobycia dobrej posady.Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama