zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Plusy i minusy pracy stewardessy

wtorek, 26-09-2017 (00:00:00) | komentarze (0)


Praca stewardessy wielu osobom wydaje sie lekka i przyjemna: wystarczy podać pasażerom napoje i posiłki, przekazać kilka komunikatów, a potem cieszyć się podróżami do odległych krajów i możliwością zwiedzania najciekawszych obiektów turystycznych. Jednak jak naprawdę wyglądają codzienne zajęcia stewardess? Poznaj plusy i minusy tej profesji!

stewardessa

Pierwszym wymaganiem pracy stewardessy, oprócz zadbanego wygladu, jest nienaganne zdrowie. To kryterium w zasadzie przeważa na wszystkim - ciągle zmiany ciśnienia i praca na wysokości powodują, że stan zdrowotny kandydatki musi być perfekcyjny, żeby w ogóle wzięto ją pod uwagę w procesie rekrutacyjnym. Oprócz tego musi znać przynajmniej dwa języki obce w bardzo dobrym stopniu, natomiast w kwestii reszty wykształcenia, pracodawcom zazwyczaj wystarczy zdana matura. Kandydatki z tatuażami czy piercingiem nie mają większych szans na zatrudnienie, tak samo jak osoby niskie czy otyłe.

Istnieje możliwość odbycia kursów i zajęć w szkołach policealnych przygotowujących do zawodu stewardessy, ale nie gwarantują one otrzymania posady, głównie ze względu na wysokie zainteresowanie tą posadą. W Polsce liczba kandydatek na jedno miejsce zazwyczaj oscyluje wokół 15-20 osób, dlatego też szanse na natychmiastowe zatrudnienie są niskie - po złożeniu odpowiednich dokumentów należy długo czekać na rozmowę w sprawie pracy. Później wcale nie jest łatwiej - kandydatki czekają długie badania lekarskie, także psychologiczne, i szkolenia z budowy samolotu, bezpieczeństwa pasażerów oraz kursy wizażu i ubioru. Wymagania dotyczące stroju stewardess są bardzo restrykcyjne - liczą się nawet drobne szczegóły, takie jak kolor rajstop czy kształt obuwia.

Praca stewardessy z całą pewnością nie należy do łatwych. Do ich zadań należy dbanie o pasażerów, nawet tych nieuprzejmych czy pijanych. Pracownice linii lotniczych muszą liczyć się z przykrymi uwagami i zaczepkami, a przy tym wszystkim zachować zimną krew i uśmiech na twarzy. W przypadku komplikacji w trakcie lotu nie wolno im okazywać paniki, lecz zapewnić spokój na pokładzie. To praca ciężka także pod względem fizycznym - koniecznośc noszenia obcasów i pchania wózka z napojami i posiłkami naraz z całą pewnością nie należy do lekkich zajęć. Wiele stewardess rezygnuje więc z pracy po kilku-kilkunastu latach ze względu na pogorszenie stanu zdrowia, oraz, jak przyznają niektóre, brak możliwości awansu - szefem pokładu zostaje się bardzo późno, pensja co prawda ulega podwyższeniu, ale nieznacznym, a wykonywane czynności niczym się nie różnią.

Podstawowe zarobki stewardess wynoszą około 1800 złotych miesięcznie, przy czym istnieje możliwość otrzymania wielu premii i nagród za dodatkowe godziny. Im więcej lotów, tym wyższa pensja - nawet do 3500 złotych miesięcznie - ale wszystko zależy od firmy, w której się pracuje.

To, że stewardessy mają możliwość zwiedzenia całego świata, jest tylko częściowo prawdziwe. W przypadku losów czarterowych, kiedy samolot po wylądowaniu czeka na pasażerów nawet tydzień, mają one rzeczywiście czas na poznanie turystycznych atrakcji danego kraju, ale już w przypadku lotów rejsowych okres ten kurczy się do 24 godzin. Sytuacja wygląda więc podobnie, jak w kwestii pensji: wszystko zależy od miejsca zatrudnienia.

Podsumowując, praca stewardessy jest z pewnością ciekawa i emocjonująca, ale wymaga od kandydatki bardzo dużo poświęceń. Nie jest to też na pewno zajęcie na całe życie - zatrudnione w liniach lotniczych zazwyczaj zmieniają pracę po dziesięciu, piętnastu latach. Ta profesja wymaga również silnego charakteru i wytrwałości, a także pozbycia się złudzeń co do jej prostoty.

fot. wikipedia.org/AustralianAirlines

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama