zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Po jakich studiach można liczyć na najlepsze zarobki?

wtorek, 04-10-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Przed podjęciem studiów wielu uczniów zastanawia się, który kierunek będzie nie tylko powiązany z ich zainteresowaniami, ale również okaże się dla nich najbardziej opłacalny pod względem przyszłych zarobków. Biorąc pod uwagę nieustanny rozwój technologii, można przypuszczać, że na pierwszym miejscu bez wątpienia znajdzie się informatyka lub kierunek pokrewny. Czy rzeczywiście tak jest?

Zobacz też: Ile możesz zarobić ucząc innych?

Najlepsze zarobki po studiach

Zaskoczenie na podium

Nie ulega wątpliwościom, że kierunki informatyczne cieszą się obecnie ogromną popularnością. Według danych zgromadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i system POL-on najwyższych zarobków w pierwszym roku po otrzymaniu dyplomu mogą spodziewać się jednak absolwenci górnictwa i geologii, studiów niestacjonarnych II stopnia na Politechnice Wrocławskiej. Ich pensja brutto wynosi średnio 12 049,25 zł miesięcznie. W pierwszej dziesiątce zdecydowanie dominują jednak kierunki informatyczne. Absolwenci tych kierunków na różnych krajowych uczelniach, w tym na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Politechnice Warszawskiej, mogą liczyć na co najmniej 10 380,6 zł brutto miesięcznie (jest to kwota podana przy ostatnim kierunku w zestawieniu, czyli przy informatyce stosowanej, studiach niestacjonarnych II stopnia na Politechnice Warszawskiej).

Filologia — królowa nauk humanistycznych

Najchętniej wybieranymi kierunkami nauk humanistycznych są różnego rodzaju filologie, które całkowicie zdominowały kolejne zestawienie. Zarobki absolwentów po ukończeniu tych studiów nie są tak imponujące jak w przypadku studentów kierunków informatycznych, ale nadal robią wrażenie. Na szczycie znajduje się filologia ugrofińska na Uniwersytecie Warszawskim, której absolwenci zarabiają średnio 6470,69 zł brutto miesięcznie. Ostatnie miejsce w zestawieniu zajmuje natomiast filologia germańska na Uniwersytecie Śląskich w Katowicach z wynikiem 5428,66 zł.

Kierunki nauk społecznych

Absolwenci studiów z tej dziedziny zwykle poszukują pracy przez 1,82 miesiąca, a ich średnie miesięczne zarobki brutto wynoszą 3196,9 zł. Oczywiście pensja za kierunki, które znajdują się w czołówce rankingu, jest nawet kilkukrotnie wyższa. Według danych na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć studenci uczący się na kierunku zarządzanie na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych — zarobki po tych studiach sięgają nawet 11 084,52 zł! Nieco mniejszej, ale wciąż robiącej wrażenie kwoty, bo aż 8970,49 zł spodziewają się absolwenci ostatniego kierunku w zestawieniu, czyli finansów, inwestycji i rachunkowości na Uniwersytecie Warszawskim.

Zarobki absolwentów a miejsce zamieszkania

Ciekawym zagadnieniem jest zależność pomiędzy zarobkami absolwentów poszczególnych studiów w stosunku do miejsc, w których mieszkają. Zgodnie z wynikami uzyskanymi przez system ELA (Ekonomicznych Losów Absolwentów) najlepsze zarobki czekają na studentów informatyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, której wartość w rankingu wynosi 2,15 (wartości powyżej jednego oznaczają, że absolwenci zarabiają powyżej średniej wynagrodzeń w swoich miejscach zamieszkania). Nieco niżej znajduje się między innymi ratownictwo medyczne na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie z wynikiem 1,85. Natomiast ranking zamyka informatyka na Politechnice Warszawskiej z wartością 1,79.

WG

fot. pixabay

Źródło: tvn24.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama