zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Podatki 2019. Co się zmieni?

piątek, 05-10-2018 (00:00:00) | komentarze (0)


W 2019 roku czekają nas  zmiany dotyczące  przepisów związanych z podatkami. Będą one ważne zarówno dla właścicieli firm, jak i osób fizycznych. Pojawią się nowe opłaty, a także wprowadzona zostanie inna forma składania zeznania podatkowego. Zobacz, jakie jeszcze zmiany czekają podatników w nowym roku!

Zobacz jakie zmiany czekają pracowników w 2019 roku.

Zasady dotycące składania PIT-a i nowe kwoty wolne od podatku

Od 2019 roku podatnicy nie będą musieli już składać swoich zeznań podatkowych w tradycyjnej formie. Urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej zrobią to bowiem za nich. Zeznania podatkowe wypełnią oni na podstawie zeszłorocznych deklaracji i udostępnią je w aplikacji znajdującej się na stronie Portalu Podatkowego. Aby się z nim zapoznać, trzeba będzie uwierzytelnić informacje poprzez bezpłatny Profil Zaufany, podpis elektroniczny lub dane autoryzacyjne, takie jak dane identyfikacyjne podatnika i kwoty przychodów z poszczególnych pozycji znajdujących się w deklaracjach PIT-11, PIT-8C i PIT-40A. Każda osoba, która uzyska dostęp do swojego zeznania podatkowego, będzie mogła wprowadzić w nim zmiany (na przykład dotyczące tego, na co przeznaczymy 1% naszego podatku), a także zaakceptować lub odrzucić deklarację i samodzielnie wypełnić PIT. Jeśli podatnik nie wykona żadnej z powyższych czynności, to jego dokument zostanie uznany za zaakceptowany. Na początku przygotowywane będą jedynie deklaracje PIT-37 i PIT-28. Od 2020 roku dołączą do nich także PIT-36 i PIT-36L. Wszystkie zeznania będą dostępne w aplikacji od 15 lutego 2019 roku. Od nowego roku zmieni się również kwota wolna od podatku, która wyniesie 8 000 zł.

Działalność nierejestrowa i PIT dla rolników

W deklaracjach PIT dotyczących 2018 roku pojawi się nowa pozycja dotycząca innych źródeł przychodu. Będzie to tzw. działalność nierejestrowa. Z tej opcji będą mogły skorzystać osoby fizyczne prowadzące firmę pod warunkiem, że w ostatnich 5 latach nie wykonywały one działalności gospodarczej, z której przychód należny w żadnym miesiącu nie przekroczył 50% obowiązującego wynagrodzenia minimalnego.

Działalności nierejestrowej nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego ani Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Podatnik nie musi także uiszczać składek ubezpieczeniowych i zaliczki na podatek. Ma obowiązek za to opłacać składki na ZUS.

W 2019 roku wejdzie również tzw. umowa o pracy przy zbiorach dotycząca pomocników pomagających rolnikom. Umowa ta, podobnie jak działalność nierejstrowa, zaliczana jest do dochodów z innych źródeł. Osoba zatrudniona będzie musiała więc zapłacić podatek wynoszący 18% od dochodów nie przekraczająych kwoty 85 528 zł. Rolnik w tym wypadku będzie musiał jedynie poinformować pracownika o obowiązku uiszczenia tej opłaty.

Nowe podatki

Wśród nowych podatków pojawi się danina solidarnościowa oraz exit tax. Pierwszy z nich jest skutkiem protestów osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów w Sejmie w maju tego roku. Będzie on dotyczył najbogatszych podatników, których część dochodów utworzy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych. Oznacza to, że osoby, których roczny dochód przekroczy 1 mln zł, będą musiały zapłacić daninę solidatnościową wynoszącą 4%. Zostaną oni rozliczeni na podstawie takich PIT-ów, jak PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-40A. Pod uwagę nie będą brane natomiast koszty podatkowe oraz składki ZUS. Podatek ten wejdzie w życie dopiero w 2020 roku.

Kolejną nowością jest exit tax, czyli podatek od niezrealizowanych zysków w związku z przeniesieniem aktywów przedsiębiorstwa do innego kraju. Ma on wejść w  życie już na początku przyszłego roku, a prognozowane opodatkowanie ma być ustalone na podstawie podstawowych stawek PIT i CIT.

Ulgi podatkowe w 2019 roku

W 2019 roku w życie wejdzie ulga podatkowa CIT.Innovation box, która sprawi że opodatkowane  będą dochody z praw własności intelektualnej, czyli między innymi patentów czy prawa autorskiego. Jego wysokość wyniesie 5%. Osoby, które będą podlegać tej uldze muszą prowadzić działalność badawczo-rozwojową, która związana jest z wytwarzaniem, rozwojem lub ulepszaniem produktów własności intelektualnej.

Zmiany nastąpią także w obszarze ulgi podatkowej na mieszkanie - będzie ona dotyczyć między innymi osób, które sprzedały mieszkanie w przeciągu 5 lat od jego nabycia. Przychód uzyskany ze sprzedaży opodatkowany zostanie kwotą w wysokości 19%, jednak można go uniknąć jeśli pieniądze te zostaną przeznaczone na własny cel mieszkaniowy. Jedynym warunkiem jest to, że powinno nastąpić to w przeciągu 2 lat liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiła sprzedaż. Od 2019 roku okres ten zostanie przedłużony do 3 lat.

Split payment

Split payment polega na podziale płatności w taki sposób, że część kwoty netto ze sprzedaży trafia na konto sprzedawcy, a kwota VAT przelewana jest na bezpłatny rachunek VAT. W nowym roku podatek ten dotyczyć będzie jedynie branży budowlanej, jednak w latach następnych może objąć również inne przedsiębiorstwa.

Inne zmiany w przepisach podatkowych w 2019 roku

Od nowego roku będzie obowiązywała między innymi stała stawka 19% opodatkowania kryptowalut oraz zostanie zniesiony podatek PCC od walut wirtualnych. Przepis ten będzie obowiązywał jednak tylko do końca czerwca 2019 roku. Dodatkowo, zmniejszy się stawka CIT dla firm, których roczny dochód nie przekroczył 1,2 mln euro. Stawka ta zostanie obniżona z 15% do 9%. Przedsiębiorcy będą musieli również zakupić nowe kasy fiskalne online, które będą przesyłać informacje o sprzedaży do Krajowej Administracji Skarbowej. Mechanicy, wulkanizatorzy czy właściciele stacji paliw na zakup nowych kas mają czas do końca 2018 roku, natomiast placówki gastronomiczne oraz przedsiębiorcy działający w branży hotelarskiej do 1 lipca 2019 roku. Pojawi się także akcyza dotycząca płynu wykorzystywanego do e-papierosów oraz wzrost podatków lokalnych o około 1,6%.

Jak widać, nowy rok oznacza wiele zmian w przepisach podatkowych. Mają one duże znaczenie szczególnie dla przedsiębiorców. Większość nowych rozwiązań ma wejść w życie od 1 stycznia 2019 roku.

PO

fot. www.pixabay.com

źródło: www.gazetaprawna.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama