zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Podwyżka inflacyjna - czym jest i jak ją uzyskać?

czwartek, 17-11-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Od kilku, a może już nawet kilkunastu miesięcy, mamy w Polsce do czynienia z rekordowymi wartościami inflacji. Obecnie przebiła ona już 18%, co oznacza, że tzw. szklany sufit został przebity już 7 punktów procentowych temu. W związku z niemałymi wzrostami cen możemy liczyć na podwyżkę inflacyjną. Co to jest i czy każdy może ją otrzymać?

Zobacz też: Jak zostać człowiekiem sukcesu?

Podwyżka inflacyjna - czym jest i jak ją uzyskać?Podwyżka inflacyjna - co to jest?

Już od końca I kwartału 2021 roku inflacja spędza sen z powiek zarówno konsumentom, jak i przedsiębiorcom. Do tej pory daje się coraz mocniej we znaki, chociażby tym, ile płacimy za zwyczajne zakupy w sklepach, prąd czy paliwo. Obecnie za pensję jesteśmy kupić zdecydowanie mniej niż rok temu. Najbardziej odczuwają to osoby z niskimi dochodami. Z pomocą przychodzi tutaj podwyżka inflacyjna, czyli zwiększenie pracownikowi pensji ze względu na inflację. Zostaje zastosowana głównie wtedy, gdy pracownik zwróci się z taką prośbą do pracodawcy. Ten jednak nie ma obowiązku udzielić podwyżki. Wysokość tzw. wyrównania inflacyjnego jest wyznaczana przez dane GUS.

Ile wynosi podwyżka inflacyjna?

Wyrównanie inflacyjne od innych podwyżek różni się tym, że jego wartość zależy od wysokości inflacji. Według danych GUS, inflacja w kwietniu 2021 roku wyniosła 4,3%, w sierpniu przekroczyła 5%, a w grudniu wzrosła do 8,6%. Wysokość podwyżki inflacyjnej za rok 2021 wynosiła 5,1%. Dziś wiadomo, że wartość inflacji ma już liczbę dwucyfrową, zatem można liczyć na to, że podwyżka również mocno wzrośnie. Czy jednak we wszystkich przedsiębiorstwach będzie to kwota osiągalna do wypłacenia pracownikom?

Kto może otrzymać podwyżkę?

Trzeba zaznaczyć, że udzielenie pracownikom podwyżki inflacyjnej leży w dobrej gestii pracodawcy. Kodeks pracy nie uwzględnia w przepisach konieczności jej przyznania. Może być ona jednak umieszczona w wewnętrznym regulaminie wynagrodzeń w przedsiębiorstwie. Warto pamiętać, że takie wyrównianie otrzymuje wówczas każdy pracownik, bez względu na to, czy przebywa na urlopie czy zwolnieniu lekarskim.

KD

fot. pexels.com/pl-pl/@olia-danilevich/

Źródło: czerwona-skarbonka.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama