zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Polacy będą trzymać pieniądze w skarpecie?

piątek, 23-08-2013 (00:00:00) | komentarze (0)


Wraz ze spadkiem oprocentowania na lokatach bankowych i kontach oszczędnościowych spada wartość depozytów w bankach.

Oprocentowanie depozytów średnio oscyluje obecnie wokół 2%. Przy takim stanie rzeczy konsumenci zaczynają rozglądać się coraz częściej za innymi opcjami lokowania kapitału. Na rynku można zauważyć dwie tendencje - obie pozbawiające banki agregatu MO (gotówki). Pierwsza to przysłowiowe trzymanie pieniędzy w skarpecie, bądź też na zwykłych RORach. Zyski z lokat nie są już w stanie skłonić konsumenta do mrożenia swojego kapitału. Druga to inwestycje w fundusze, obligacje, akcje, czy instrumenty pochodne. Opcja ta wiąże się ze zróżnicowanym ryzykiem - średnim w przypadku funduszy i obligacji, oraz większym przy akcjach i pochodnych - jest jednak w stanie zrekompensować to ryzyko zyskiem zdecydowanie wyższym, niż w przypadku lokat.

Według prognoz niskie stopy procentowe mają utrzymać się  co najmniej do końca 2014 roku - NBP ustaliło stopę referencyjną na poziomie 2,5%, co oznacza, że banki, nie chcąc dopłacać do depozytów, nie przekroczą tego progu. Tym mniejszym może więc szybko zabraknąć gotówki, warto więc teraz dokładnie przyglądać się instytucjom, którym powierzamy pieniądze.

Marcelina Szondelmajer
(marcelina.szondelmajer@dlastudenta.pl)

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama