zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Polskie firmy będą zatrudniać. Zobacz, w jakich branżach wzrośnie zatrudnienie

wtorek, 09-09-2014 (00:00:00) | komentarze (1)


Dobre wieści z polskiego rynku pracy. Firmy mają zacząć zatrudniać.

Jak wynika z kwartalnego badania Barometr Manpower Perspektywy Zatrudnienia, w czwartym kwartale 2014 roku 13 proc. polskich przedsiębiorstw planuje zwiększenie zatrudnienia, a 8 proc. redukcję. Netto przybędzie więc 5 proc. miejsc pracy dla pracowników. Oznacza to, że pracę znajdzie ponad 50 tys. ludzi, a stopa bezrobocia spadnie o ok. 0,2 punktu procentowego.

Największym optymizmem wykazują się pracodawcy w województwach kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz pomorskim, gdzie prognoza netto wynosi aż 11 proc. Wysokie wyniki osiągnięto również dla województw małopolskiego i śląskiego (proc.). Trochę słabiej będzie w Wielkopolsce, Zachodniopomorskiem i Lubuskim (6 proc.) i Łódzkiem i Mazowieckiem (4 proc.). Najniższy wynik uzyskano na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi 0 proc.

Wśród 10 sektorów badanych przez ManpowerGroup, wzrost zatrudnienia netto w Polsce planuje siedem. Najlepsza sytuacja będzie panować w takich sektorach jak Transport/Logistyka/Komunikacja, Handel, produkcja przemysłowa oraz branża restauracyjno-hotelarka.


Źródło: Barometr Manpower Perspektywy Zatrudnienia

Bezrobocie spada najmocniej od 7 lat

To nie jedyne dobre wieści z rynku pracy, które do nas dotarły w tym tygodniu. W poniedziałek Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) podało, że w sierpniu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 11,7 proc., co oznacza spadek o 0,2 pkt proc. wobec poprzedniego miesiąca. - Tak duży spadek bezrobocia w sierpniu miał ostatnio miejsce 7 lat temu - podkreśla minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec sierpnia wyniosła 11,7 proc. i w porównaniu do lipca br. zmniejszyła się o 0,2 pkt proc. Spadek nastąpił we wszystkich województwach. Najmocniejszy - o 0,3 pkt proc. - odnotowano w województwie lubuskim. Najniższa stopa bezrobocia jest w Wielkopolsce, gdzie wynosi 8,1 - czytamy w komunikacie MPiPS.
   
Rynek poszukuje menedżerów i specjalistów


Cykliczne badanie Antal Global Snapshot wskazuje natomiast, że w dalszym ciągu rośnie zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów. Rekrutację na takich stanowiskach ma w planach w ciągu 3 najbliższych miesięcy aż 66 proc. ankietowanych firm.

Liderami w zatrudnianiu specjalistów i menedżerów są niezmiennie centra usług biznesowych. Na drugim miejscu znajduje się sektor informatyczny. Wysoko w zestawieniu znalazła się również branża e-commerce i nowe media. Do branż, które przodują w rekrutacji, należą również motoryzacja i lotnictwo. Spory optymizm panuje również w branżach księgowość i consulting, bankowość. FMCG (produkty szybkozbywalne od ang. FMCG, fast-moving consumer goods), a także telekomunikacja, handel detaliczny i ubezpieczenia.  Branże, które odnotowują nieco słabszą dynamikę zatrudnienia to farmaceutyka, branża chemiczna, hutnictwo, górnictwo i przemysł ciężki.

MAS

Komentarze, opinie, wypowiedzi (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
  • Praca [0]

    Czy ktoś zna firmę fast-group? Wiecie, jak przebiega tam rekrutacja?

    mirus, 2015-10-05, 08:53:19

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama