zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Pomagają studentom znaleźć pracę

piątek, 10-07-2015 (00:00:00) | komentarze (1)


Przy ponad 400 polskich szkołach wyższych działa 340 uczelnianych biur karier. Ponad połowa spośród tych biur zatrudnia najwyżej jednego pracownika etatowego - wynika z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Z informacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawionej sejmowej podkomisji stałej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego wynika, że polskie prawodawstwo wiąże akademickie biura karier z systemem instytucji rynku pracy. Zadania takich biur zdefiniowane są bowiem w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Akademickie biura karier działają jednak w praktyce, jako jednostki wyodrębnione w strukturze uczelni. Wspierać mają studentów i absolwentów w rozpoczynaniu kariery zawodowej. Według danych resortu nauki z czerwca br. wynika, że na 428 polskich uczelniach funkcjonuje ok. 340 uczelnianych biur karier, w tym: 125 na uczelniach publicznych (licząc razem z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II), 3 na uczelniach kościelnych i 212 na uczelniach niepublicznych. Dodatkowo biura karier działają na niektórych wydziałach uczelni.

Ilu studentów korzysta z biur karier?

Zgodnie z wynikami projektu Bilans Kapitału Ludzkiego, z usług biur karier korzysta 6,4 proc. studentów uczelni publicznych i 11,2 proc. studentów uczelni niepublicznych.

MNiSW przypomniało wyniki raportu Rzecznika Praw Absolwenta  dotyczące działania biur karier w 2013 r. Wynikło z niego, że główne zadania podejmowane przez ABK to: informowanie o ofertach pracy oraz staży i praktyk (98,5 proc.), poradnictwo zawodowe (87 proc.), organizacja szkoleń dla studentów dot. poruszania się po rynku pracy (79 proc.) i organizacja szkoleń z umiejętności/kompetencji miękkich (73 proc.).

Resort nauki informuje, że średnio w 2013 r. z usług w zakresie poradnictwa zawodowego jednego biura karier skorzystało 205 studentów i absolwentów, a ze szkoleń - 306 osób. Średnio biuro karier udostępnia rocznie ponad 600 ofert pracy/praktyk/staży.

Największe problemy to...

Z raportu Rzecznika Praw Absolwenta, na który powołuje się MNiSW wynika, że największe problemy biur karier dotyczą zasobów kadrowych. W ok. 55 proc. biur karier zatrudniony jest najwyżej jeden pracownik etatowych. Jednak co ósme biuro karier zatrudnia pięciu pracowników i więcej. Poza tym w ponad trzech czwartych biur karier ich pracownicy są delegowani do zadań niezwiązanych z działaniem ABK. Pracownicy ponad połowy biur karier nie biorą udziału w szkoleniach dotyczących doskonalenia zawodowego.

Resort nauki przypomina, że na działanie ABK wydano w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki prawie 45 mln zł. W najnowszej perspektywie finansowej MNiSW zabezpieczyło już środki unijne na programy ABK. W ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój pod koniec br. planuje się realizację konkursu "Akademickie Biura Karier". Planowana alokacja środków to 35 mln zł.

PAP - Nauka w Polsce

Fot. pixabay.com


Komentarze, opinie, wypowiedzi (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię
  • uczelnia [0]

    U mnie na uczelni (wyższa szkoła bankowa w Gdańsku) są bardzo ogarnięci ludzie w biurze karier. Pomagają załatwić sensowne praktyki i staże w miejscach związanych z branżą, a nie takie ściemniane w stylu podaj, pozamiataj.

    Marek, 2015-07-14, 20:21:44

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama