zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Praca krok po kroku

poniedziałek, 09-07-2007 (00:00:00) | komentarze (0)


 Zapraszamy do lektury cyklu poświęconego pracy. Zastanowimy się w nim nad tym, czym praca jest, gdzie jest i jaka jest. Poszukamy jej nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Polacy słyną przecież z tego, że za pracą emigrują do najdalszych zakątków Ziemi.

Zaczynając od rozważań teoretycznych warto zastanowić się, czym tak naprawdę praca jest i do czego jest ona nam właściwie potrzebna. Specjaliści interpretują ją jako celową działalność człowieka prowadzącą do wytworzenia dóbr materialnych lub kulturalnych. Praca w życiu człowieka odgrywa ogromną rolę. Przede wszystkim, poprzez pracę człowiek uzyskuje dochody, które są źródłem utrzymania i zaspokajania potrzeb materialnych (samochód, telewizor) i niematerialnych (edukacja, potrzeby kulturowe). Oprócz środków do zaspokajania potrzeb, praca przyczynia się bezpośrednio do naszego rozwoju. Dobrze wykonana, poza wartością nowego jej produktu, daje satysfakcję oraz zwiększa poczucie własnej wartości. Jednocześnie stanowi mobilizację do podejmowania działań skutkujących dalszym rozwojem.

Praca jest przedmiotem pożądania zarówno świeżo upieczonych absolwentów, jak również doświadczonych menadżerów i średnio wykwalifikowanych pracowników. Nowoczesny rynek pracy stawia przed nami coraz większe wymagania. Wysokie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe nie gwarancją otrzymania wymarzonej posady. Rynek pracy wymaga od nas dużej aktywności i wytrwałości. Czynne poszukiwania to nie tylko odpowiadanie na ogłoszenia. To przede wszystkim wychodzenie pracodawcy naprzeciw.

Chcąc podejść do tematu profesjonalnie, zacząć wypada od zebrania wszystkich możliwych informacji o lokalnym lub krajowym rynku, którym jesteśmy zainteresowani. Pomoże nam to dokonać realnej oceny szans na zatrudnienie - poprzez porównanie informacji o potrzebach i wymaganiach pracodawców z tym, co jesteśmy w stanie zaoferować.

Do takiej analizy niezbędne będzie zebranie następujących informacji:

  • W jakich zawodach są poszukiwani pracownicy na terenie, na którym chcielibyśmy pracować?
  • Jak dużo miejsc pracy w tych zawodach oferują pracodawcy?
  • Jakie wymagania stawiają pracodawcy kandydatom do pracy?

Istotne przy poszukiwaniach jest głównie to, by nasza analiza wyłoniła zawody, na które w danej chwili popyt jest największy.

Zastanów się, co chcesz robić? Jakiej pracy szukasz? Na czym się znasz?

Najlepiej jest wziąć kartkę, podzielić ją na pół i wypisać wszystkie swoje mocne i słabe strony. Ważne jest, aby wykonując to zadanie być szczerym wobec samego siebie. Kiedy zrobimy rachunek sumienia, zastanówmy się co chcielibyśmy robić. W jakim zawodzie będziemy mogli wykorzystać nasz potencjał, a na jakim stanowisku będziemy się czuli źle. Po tej analizie nie będzie problemem ustalenie listy firm, w których chcielibyśmy pracować.

Zanim dotrzemy do przyszłego pracodawcy odpowiedzmy sobie jeszcze na pytanie:

  • jakie szczególne wymagania stawia on swoim pracownikom (chodzi tu nie tylko o wymagania związane bezpośrednio z danym stanowiskiem, ale również takie jak stosunek do służby wojskowej, sytuacja rodzinna, cechy charakteru, itp.),
  • jaki "klimat" panuje wśród pracowników danej firmy,
  • czy dany pracodawca docenia swoich pracowników, umożliwia im (pomaga) w doskonaleniu umiejętności zawodowych, jaki jest system awansowania, itp.

Kolejną metodą aktywnego poszukiwania pracy jest powiadomienie o tym fakcie znajomych, przyjaciół, czy rodziny. Przy rekrutacji pracowników pracodawcy bardzo często wybierają osoby sprawdzone, polecone przez znajomego lub innego pracownika. W praktyce bowiem, szczególnie w naszym kraju, tzw. „koneksje" są jednym z najważniejszych atutów bezrobotnego. Często na nic zda się nam wyłonienie idealnego pracodawcy, skoro zatrudnienie znajdują w nim jedynie osoby posiadające znajomości. Może się okazać, że i Ty znasz kogoś, kto wie o ciekawym i wolnym miejscu pracy.

Osoby szukające pracy powinny wiedzieć, gdzie można znaleźć aktualne oferty. Istnieje kilka źródeł. Dużą ilością ogłoszeń dysponują gazety. Warto także zajrzeć do regionalnych dzienników. Jednak największe aktualnie źródło informacji dla szukających pracy stanowi Internet. Istnieje wiele dużych portali internetowych, na których każdego dnia pojawiają się nowe oferty.

Szukając pracy można jednocześnie skorzystać z usług instytucji zajmujące się doradztwem personalnym i pośrednictwem pracy. Firmy te na własny użytek tworzą olbrzymie bazy danych. Osoby szukające pracy mogą wypełnić ankietę, a wtedy ich dane zostaną umieszczone w zbiorze firmy. Znając umiejętności i preferencje osoby, podmioty te zestawiają je z zapotrzebowaniem zgłaszających się do nich pracodawców. Usługa taka nic nie kosztuje, dlatego tym bardziej warto z niej skorzystać.

Jeśli będziemy postępować według wyżej wymienionych rad znalezienie pracy nie będzie aż tak trudne. O tym gdzie szukać pracy i na jakie natrafić można trudności, opiszemy dokładniej w następnych artykułach.

Krzysztof Pękala
krzysiek@yes.org.pl
www.yes.org.pl

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama