zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Praca na część etatu nie tylko na wakacje

środa, 14-07-2021 (00:00:00) | komentarze (0)


Szukając zajęcia na wakacje często zastanawiamy się, czy moglibyśmy kontynuować pracę na część etatu w tracie roku akademickiego. Dla wielu z nas byłaby to bardzo dobra okazja na podreperowanie budżetu studenckiego i zdobycie doświadczenia zawodowego jeszcze w trakcie studiów. Przedstawiamy cechy zawodów oraz konkretne przykłady tych, w których znajdziesz całoroczną pracę na pół etatu.

Dowiedz się więcej, jak wykorzystać studenckie wakacje? >>

Praca na część etatu podczas roku akademickiego w biurze

Jaki zawód tymczasowy wybrać, aby móc pracować w trakcie studiów?

Do niedawna wydawało się, że szukając pracy na wakację wybieramy zazwyczaj taką, w której będziemy mogli zarobić jak najwięcej przez 3 miesiące, a następnie z niej zrezygnować. Tymczasem okazuje się, że coraz więcej osób zamierza ją kontynuować w trakcie roku akademickiego. Jak wybrać pracę, którą będziemy mogli pogodzić z nauką?

Najlepsza praca w trakcie studiów to taka, na którą mamy czas

Najważniejszym czynnikiem który musimy mieć na uwadze, poszukując pracy na część etatu w trakcie studiów, jest czas. Kiedy zatrudniamy się podczas wakacji, mamy z tyłu głowy, że chcielibyśmy wziąć tydzień wolnego i odpocząć. Niestety zapominamy o tym, że jeśli będziemy kontynuowali wypełnianie naszych obowiązków służbowych w trakcie studiów, to musimy również wygospodarować sobie czas na naukę.

Warto pamiętać, że niektóre zajęcia wymagają nie tylko obecności i zaliczania egzaminów podczas sesji, ale także systematycznej nauki na kolokwia. Na kierunkach naciskających na zdobywanie umiejętności praktycznych dochodzą do tego wszelkiego rodzaju ćwiczenia i projekty. Z tego powodu należy dobrze przemyśleć, ile czasu jesteśmy w stanie wygospodarować na gromadzenie ewentualnych oszczędności.

Elastyczne godziny pracy na studiach

Jeśli nie dysponujemy regularnie wolnymi 40, 30 lub 20 godzinami w tygodniu, warto poszukać miejsca gwarantującego elastyczny czas pracy. Dla wielu z nas będzie to praca na infolinii lub w gastronomii. Jest to klasyczne rozwiązanie, z którego większość z nas miało okazję spróbować. Mimo że są to oferty sezonowe, często brakuje przeszkolonych rąk do pracy w trakcie roku akademickiego. Z tego powodu warto się rozejrzeć za czymś na dłużej.

Praca na pół etatu w trakcie studiów

Kiedy możemy sobie pozwolić na regularne zmiany, warto rozważyć pracę w sklepach i pracowniach artystycznych lub rzemieślniczych. Są to mocno oblegane punkty zarówno podczas wakacji, jak i całego szeroko rozumianego sezonu turystycznego. Atutem takich miejsc jest dodatkowy okres działalności, jakim są poza wakacyjne eventy, święta i uroczystości - dni wolne, w których zwyczajowo wychodzimy z domów. Inną alternatywą są nieco mniej pasjonujące zajęcia w biurze, które jednak zapewniają zdecydowanie wyższe zarobki, jak wspomaganie księgowości przy rozliczaniu faktur czy sekretariatu w obsłudze klientów (np. telefonicznie lub mailowo).

Zbieranie doświadczenia zawodowego i budowa CV

Jeśli podczas studiów dysponujemy czasem pozwalającym na pracę w regularnym wymiarze godzin (np. oficjalne pół etatu), to powinniśmy intensywnie przemyśleć poszukanie zajęcia, które utoruje nam drogę do wymarzonego zawodu w przyszłości. Będzie to stanowisko, na którym zdobędziemy nie tylko ogólne doświadczenie w danej branży, ale i nabędziemy specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, pozwalające się nam dalej rozwijać w wybranym kierunku.

Czy muszę trzeba mieć pełne wykształcenie specjalistyczne?

Najczęściej na stanowiska w niepełnym wymiarze godzin, poszukuje się osób chętnych do nauki w danej branży. Nie muszą to być ci, którzy studiują dany kierunek, choć często są preferowani. Do zajęć zapewniających poszerzenie kwalifikacji w trakcie studiów należą stanowiska "juniorskie", które traktuje się niewiele wyżej od stażu. Najwięcej ofert można znaleźć w branżach IT. Jest to jeden z szybciej rozwijających się sektorów, którego obszary działalności diametralnie się poszerzają. Poszukiwane są osoby do analizy danych, programowania i tworzenia.

Jednakże, wiele firm poszukuje asystentów i osób z niepełnym wykształceniem kierunkowym do pracy na część etatu i tzw. przyuczenie. Będą to głównie szeroko rozumiani asystenci, wcześniej wspomniane wsparcie działu finansowego - księgowość czy bezpośrednia lub pośrednia obsługa klienta. Co ważne, zatrudniając się w firmie, która zajmuje się naszą branżą, mamy większe możliwości rozwoju zawodowego niż w przypadku wcześniej wspomnianych opcji poza sezonowego zatrudnienia. Jest to jeden z aspektów, dla których warto rozważyć nieco dłuższy proces poszukiwania pracy, bo może się okazać, że przyniesie nam zdecydowanie więcej korzyści w przyszłości.

Zobacz też: Czego nie studiować?

KK

Fot. Marc Mueller z Pexels

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama