zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Praca na wakacje - pomysły dla studentów i nie tylko

środa, 03-07-2019 (00:00:00) | komentarze (0)


Po całym roku nauki, wakacje to czas zasłużonego odpoczynku. Warto jednak wykorzystać go produktywnie. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na podjęcie pracy sezonowej, aby zarobić na wymarzony wyjazd, opłacić studia lub odłożyć pieniądze na czarną godzinę. 

Poznaj nasze propozycje wakacyjnych prac>>

Praca

Jak znaleźć pracę na wakacje?

Mogłoby się zdawać, że znalezienie pracy w młodym wieku nie należy do najłatwiejszych zadań. Na szczęście pracodawcy chętnie zatrudniają studentów, a ofert na rynku pracy nie brakuje. Przeszkodą może okazać się liczba osób ubiegających się o dane stanowisko, szczególnie, gdy jest dobrze płatne. Zanim więc zaczniemy poszukiwania, musimy przygotować CV oraz list motywacyjny. W czasie trwania rekrutacji potencjalny szef czyta takich dziesiątki, dlatego warto zadbać, by nasze dokumenty wyróżniały się na tle innych. Bardzo często studenci nie mają żadnego doświadczenia. W takim wypadku kluczową rolę w ich CV pełni informacja o wykształceniu, celu zawodowym, a także zainteresowaniach i umiejętnościach. To od tych sekcji będzie zależeć to, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną.

Po przygotowaniu dokumentów, możemy przejść do przeglądania ofert pracy. Takowe znajdziemy na portalach informacyjnych poświęconych naszym miastom, grupach na Facebooku, stronach ogłoszeniowych oraz na stronach firm, które nas interesują. Warto zastanowić się, czy chcemy pracować blisko miejsca zamieszkania, czy może połączyć pracę z wakacyjnym wyjazdem nad morze lub za granicę. Jeżeli głównie zależy nam na zdobyciu referencji i doświadczenia, to dobrym rozwiązaniem jest zarejestrowanie się w agencji pracy tymczasowej, która pomoże nam z szukaniem pracy.

Kiedy zainteresuje nas kilka ofert, warto wysłać aplikacje na wszystkie. W ten sposób zwiększamy swoje szanse na jak najszybsze znalezienie pracy. Jeżeli nasze CV okaże się dla pracodawcy interesujące, dostaniemy telefon lub maila z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Na takie spotkanie warto odpowiednio się przygotować. Ubiór adekwatny do sytuacji, wiedza o miejscu, do którego aplikujemy, czy umiejętność dawania wyczerpujących odpowiedzi może sprawić, że staniemy się bardziej atrakcyjni od naszej konkurencji i rozmowa o pracę zakończy się sukcesem.

Na jakich zasadach pracują młodociani?

Do pracy mogą iść osoby, które mają 15 lat, ukończyły gimnazjum i posiadają zaświadczenie lekarskie orzekające, że wykonywane czynności nie będą zagrażać ich zdrowiu. Młodociani nieposiadający żadnych kwalifikacji zawodowych, muszą być zatrudnieni tylko w celu przygotowania zawodowego. Wyjątek stanowią prace lekkie, z którymi pracodawca ma obowiązek zapoznać pracownika. 

Informacja o zajmowanym stanowisku znajdzie się oczywiście w umowie, a ta powinna być zawarta na okres nie krótszy niż 3 lata. Ponadto dokument zagwarantuje maksymalnie 8-godzinny czas pracy w ciągu dnia, 12 dni urlopu po 6 miesiącach od zatrudnienia i wynagrodzenie wynoszące nie mniej niż 4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Ze względu na takie ograniczenia prawne, o wiele częściej pracodawcy decydują się na umowę o dzieło lub umowę-zlecenie, które pozwalają im zatrudnić młodocianych na miesiąc lub cały sezon. Jedynym warunkiem jej zawarcia jest zgoda jednego z rodziców lub opiekuna prawnego. Co ważne, może być ona wyrażona zarówno przed jak i po podpisaniu umowy oraz nie musi mieć formy pisemnej. 

Czym jest zerowy PIT dla młodych?

Od 1 sierpnia br. wchodzi w życie ulga "Bez PIT dla młodych", która swoim zasięgiem obejmuje osoby do 26. roku życia, zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia. Wykluczone z tej grupy są natomiast osoby prowadzące własną działalność oraz pobierające zasiłki (macierzyńskie, chorobowe, świadczenia rehabilitacyjne).

Dzięki tej uldze całe wynagrodzenie będzie trafiać do naszej kieszeni. Osoba zarabiająca dotychczas najniższą krajową zyska 133 zł więcej w ciągu miesiąca. Takie rozwiązanie ma zachęcić młodych ludzi do podjęcia pracy oraz nie wyjeżdżania za granicę w celach zarobkowych. 

DD

fot. pixabay.com

źródło: serwisy.gazetaprawna.pl, poradnikpracownika.pl

GALERIA ZDJĘĆ: Praca na wakacje - propozycje dla młodych(8)
  • Praca w gastronomii
  • Zrywanie owocw & zbieranie warzyw
  • Ratownik wodny
  • Obsuga klienta w Call Center
  • Praca w fabryce

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama