zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Praca programisty Java w Warszawie - czego oczekuje się od juniora?

środa, 05-10-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Junior Java Developer to zawód, który cieszy się ogromną popularnością wśród młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rynkiem pracy. Czym konkretnie zajmuje się młodszy programista? Jakie musi posiadać umiejętności? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w tekście poniżej.

Junior Java Developer

Czym jest Java?

Java jest to język programowania oraz platforma do tworzenia oprogramowania komputerowego, która powstała w 1995 roku za sprawą firmy Sun Microsystems. Rozwinęła się ona tego stopnia, że w obecnej chwili oparta jest na niej większość aplikacji oraz internetowych usług. Każdego roku powstają nowe projekty oparte o technologię Java, więc nic nie zapowiada by miała ona wyjść z użycia.

Czym zajmuje się Junior Java Developer?

Zadania wyznaczane Junior Java Developerowi zależne są od stopnia zaawansowania kwalifikacji. Może być to np. optymalizacja i usprawnianie istniejących już fragmentów kodu. Młodszy programista nie zajmuje się zazwyczaj dużymi projektami. Warto to wiedzieć decydując się na to stanowisko. Na ogół otrzymuje on zadania proste, które nie niosą za sobą ryzyka wyrządzenia szkód w dużym projekcie.

Nie oznacza to jednak, że praca Junior Java Developera nie jest odpowiedzialna. Zadania takie jak np. testowanie wybranych funkcjonalności systemu czy opracowywanie dokumentacji wymaga skupienia oraz rzetelnego wykonania swoich obowiązków. Należy zdawać sobie sprawę, że praca młodszego programisty to jedynie przystanek w karierze. Zdobywając doświadczenie i nieustannie się kształcąc mamy szansę w przyszłości piastować wyższe stanowiska i zajmować się poważniejszymi projektami. Osobom ze stolicy zainteresowanym pracą programisty polecamy sprawdzić w Google frazę praca dla programisty Java w Warszawie   (https://www.gowork.pl/praca/programista-java;st/warszawa;l).

Co powinien umieć Junior Java Developer?

Rozpoczynając pracę na stanowisku młodszego programisty należy już na początku wykazać się znajomością wielu technologii. Ich znajomość jest podstawą pracy oraz obowiązkowym wymaganiem pracodawców. Co więc powinien umieć kandydat na stanowisko Junior Java Developera?

Najbardziej oczywistą umiejętnością jest znajomość języka programowania Java. Jest ona podstawą tego zawodu. Oczywiście na nabycie bardziej zaawansowanych zdolności przyjdzie jeszcze czas, ale sprawne posługiwanie się tym językiem jest wymagane od razu. Programista ma styczność z bazami danych, a więc obowiązkową umiejętnością jest znajomość SQL. Dobrze jest również posiadać podstawową wiedzę na temat NoSQL.

Kolejnym narzędziem, z którego każdy programista musi umieć korzystać jest git. Jest to system kontroli wersji. Obowiązkiem jest także znajomość Spring, czyli najpopularniejszego frameworka do Javy. Jest on wykorzystywany zarówno w przypadku aplikacji mobilnych jak i produkcji deskopowych i webowych.

Następną obowiązkową umiejętnością jest obsługa Hibernate, czyli biblioteki open source, która wykorzystuje model mapowania obiektowo-relacyjnego. Najczęściej jest ona wykorzystywana przy rozbudowanych aplikacjach webowych, zwłaszcza opartych na bazach danych SQL. Dobrze jest również znać narzędzie JUnit, jednak nie jest to obowiązkowe. Metoda ta służy do testowania i poprawiania własnego kodu, jednak można z powodzeniem używać także innych metod. Nie powinno to stanowić dla pracodawcy problemu. Ostatnie narzędzie, którego znajomość jest wymagana to Docker. Służy ono do konteneryzacji aplikacji.

Jakie umiejętności miękkie powinien posiadać Junior Java Developer?

Należy pamiętać, że praca programisty nie opiera się jedynie na specjalistycznej wiedzy. Nie mniej ważne są tzw. umiejętności miękkie, które mają bezpośrednie przełożenie na jakość wykonywanej pracy oraz perspektywy rozwoju pracownika. Trzeba zdawać sobie sprawę, że takie umiejętności stają się wymogiem i są często weryfikowane przez pracodawców podczas rozmów kwalifikacyjnych. Czym należy się charakteryzować?

W pracy programisty dużą rolę odgrywa kreatywne rozwiązywanie problemów. Pozwala ono na przyspieszenie pracy całego zespołu, a także usprawnienie procesu realizowania projektu. Kolejną pożądaną przez pracodawców cechą jest umiejętność zarówno pracy w zespole, jak i samodzielnie. Zawód programisty z jednej strony opiera się na indywidualnej pracy, jednak z drugiej w realizacji projektu uczestniczy od kilku do nawet kilkunastu osób. Należy więc sprawnie łączyć ze sobą te dwie kompetencje.

Realizacja projektów wiąże się nierozerwalnie z umiejętnością organizacji pracy. Pozwala ona oszacować ile zajmie realizacja danego projektu poprzez dostosowane do siebie rozłożenie wysiłku w czasie. Konieczność zamknięcia projektu przed określonym terminem wiąże się z pracą pod wpływem stresu i presji czasu. Umiejętność zapanowania nad emocjami również jest pożądana w pracy programisty.

Branża IT jest bardzo dynamiczna. Technologia każdego roku posuwa się coraz bardziej do przodu co wymusza na programistach konieczność ciągłego kształcenia się. To właśnie chęć ciągłego rozwoju jest kolejną cechą, która powinna charakteryzować pracownika branży IT. Duże znaczenie ma również asertywność. Rozumiana jest ona tutaj przede wszystkim jako umiejętność wyrażania własnego zdania, które może rzucić nowe światło na problemy do rozwiązania.

Artykuł Partnera

fot. freepik

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama