zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Praca w Niemczech - ile trzeba mieć lat?

wtorek, 21-03-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Niemieckie prawo przewiduje możliwość podjęcia pierwszej pracy zarobkowej już w wieku 13 lat. Po ukończeniu 13. roku życia dzieci mogą łączyć pracę z nauką pod warunkiem uzyskania zgody rodzica lub opiekuna prawnego na podjęcie zatrudnienia. Praca dla nieletnich musi być przystosowana do ich wieku, możliwości fizycznych i psychicznych. Bez spełniania tych trzech warunków zatrudnienia młodocianego pracownika w Niemczech jest nielegalne. Co jeszcze powinno się wiedzieć o zatrudnianiu nieletnich na terenie Niemiec?

Pierwsza praca w NiemczechPierwsza praca w Niemczech - dla kogo i na jakich warunkach?

Ile trzeba mieć lat, żeby legalnie pracować w Niemczech? Możliwość zatrudnienia pracownika od 13. roku życia jest przewidziana wyłącznie po spełnieniu kilku warunków. Przede wszystkim charakter pracy nie może zagrażać jego bezpieczeństwu i negatywie wpływać na rozwój fizyczny lub psychiczny. Praca nie może kolidować z nauką. Niepełnoletni pracownik ma obowiązek kontynuować naukę. Konieczność opuszczana lekcji bądź obniżenie wyników w nauce są sprzeczne z zasadami zatrudniania małoletnich na terenie Niemiec. 

Praca w Niemczech dla nastolatków w wieku 13-14 lat może obejmować jedynie lekkie zajęcia. Należą do nich prace związane z:

  • roznoszeniem ulotek,

  • pomocą przy robieniu zakupów,

  • wspieraniem działania klubów sportowych,

  • udzielaniem korepetycji,

  • pilnowaniem dzieci.

Wymiar godzinowy pracy w trakcie trwania roku szkolnego może wynosić dziennie do 2 godzin. Praca nie może rozpoczynać się wcześniej niż przed 8 rano i kończyć później niż o 18. Od wskazanych godzin są wyjątki, np. w przypadku pracy w piekarni i wypieku pieczywa od wczesnych godzin porannych.

Pierwsza praca w Niemczech - zarobki

Zarobki w przypadku najmłodszych pracowników są niewielkie. Mogą zarobić na godzinę kilka euro na własne wydatki. Nieco więcej mogą zarobić nastolatkowie w wieku 15-16 lat. Ukończenie 15. roku życia wiąże się z możliwością podjęcia zatrudnia we wszystkie dni tygodni oraz pracy w czasie wakacji przez 8 godzin dziennie. Ograniczenia dla pracownika dotyczą głównie dźwigania ciężkich przedmiotów, pracy w hałasie i zimnym, gorącym bądź mokrym otoczeniu. Wynagrodzenie pracownika w weku 15-16 lat jest nieco wyższe, jednak nie podlega ustawowym przepisom na temat płacy minimalnej. Przed podjęciem zatrudnienia nastolatek sam negocjuje stawkę godzinową

Ile można zarobić w Niemczech w wieku 16 lat? Przeciętnie powyżej 16. roku życia zarabia się minimalną stawkę godzinową przewidzianą dla wszystkich pracowników. Ustawa o Ochronie Młodzieży pozwala 16-latkom na przebywanie w miejscach publicznych przez całą dobę, co sprzyja uzyskaniu lepiej płatnej pracy. Dodatkowo młodzież w tym wieku może uzyskać prawo jazdy na motorower i pracować np. jako dostawca pizzy. Do wynagrodzenia godzinowego dochodzą napiwki, które dostawca otrzymuje od klientów.

Nastolatek może zarabiać miesięcznie nie więcej niż 450 euro. Powyżej tej kwoty odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne i podatku dochodowego jest obowiązkowe.

Praca w Niemczech dla niepełnoletnich z zagranicy

Czy w wieku 17 lat można wyjechać za granicę do pracy? Tak. Praca w Niemczech w tym wieku jest legalna również w przypadku pracowników młodocianych z innych krajów. Niepełnoletni pracownicy potrzebują zgody rodziców na podjęcie zatrudnienia. Bez zgody nie mogą rozpocząć pracy zarówno w okresie wakacyjnym, jak i przez pozostałą część roku.

Agencja Dungito pomaga uzyskać pozostałe dokumenty do pracy, jednak bez zgody rodzica lub opiekuna prawnego nie można ich podpisać i przesłać do niemieckiego pracodawcy. Praca dla niepełnoletniej osoby z zagranicy polega zwykle na pomocy przy zbiorach warzyw lub owoców. W takim przypadku znajomość języka niemieckiego jest niewymagana. Może również wiązać się z obsługiwaniem klientów w parkach rozrywki, obsługą imprez plenerowych lub gości w kurortach. Taka forma zatrudnienia wiąże się z koniecznością porozumiewania się w języku niemieckim w stopniu komunikatywnym.

Więcej dowiesz się na https://dungito.pl/ 

Artykuł Partnera

fot. pixabay.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama