zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Praca w czasie studiów? Dla chcącego nic trudnego

środa, 16-09-2015 (00:00:00) | komentarze (0)


Podobno czas na wszystko mają osoby posiadające najwięcej obowiązków. Wystarczy dobra organizacja, aby nawet student dzienny znalazł czas na studia, naukę, rozrywkę i pracę zawodową.


Nowy rok akademicki zbliża się wielkimi krokami. Jednak nie wszyscy spędzili sezon wakacyjny wypoczywając. Dla wielu studentów miesiące wolne od zajęć na uczelni były jedynym momentem kiedy mogli podjąć pracę zarobkową czy odbyć staże i praktyki. Wielu z nich zdecyduje się kontynuować pracę również po 1 października. Obecnie rynek pracy daje studentom wiele możliwości i nie mogą oni narzekać na brak ofert adresowanych do osób uczących się. Pracę znajdą zarówno studenci zaoczni, jak i wieczorowi, a nawet dzienni. Studiujący najczęściej zatrudniani są w charakterze kelnera, sprzedawcy,  pracownika fizycznego czy telemarketera. Z badania „Przyszłe kadry polskiej gospodarki” przeprowadzonego w 2013  przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że roku 52% pracujących studentów podejmowało pracę w sektorze usług, 20% znalazło zatrudnienie jako średni personel, 17% pracowało w charakterze specjalisty, 14% znajdowało pracę w biurze, 13% przy pracach prostych. Najmniejsza część studentów wybierała pracę robotnika, operatora, rolnika czy pracownika urzędowego. Pierwsze stanowiska wybierane przez studentów rzadko są bezpośrednio związane z ich kierunkiem kształcenia. Jednak praca każdego typu uczy organizacji pracy, odpowiedzialności i pozwala poznać wartość pieniądza. Umiejętność łączenia obowiązków jest dobrze postrzegana przez rekruterów.

Zanim rozpoczniemy poszukiwanie pracy, powinniśmy obliczyć ile czasu moglibyśmy na nią przeznaczyć. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele czasu marnujemy, chociażby siedząc przed komputerem. Wybór miejsca pracy usytuowanego w pobliżu miejsca zamieszkania lub uczelni może również pozwoli nam zaoszczędzić czas. Bez problemu można spotkać wiele osób, które ucząc się dziennie znajdują czas na pracę w wymiarze co najmniej pół etatu w ciągu tygodnia. Bardziej obłożonym zajęciami studentom pozostaje opcja pracy weekendowej. Dla studentów, którzy stawiają pierwsze kroki zawodowe odpowiednia będzie także praca tymczasowa, przede wszystkim ze względu na elastyczny grafik – mówi Mateusz Grüner, z agencji pracy Beetsma – Młodzi ludzie często zastanawiają się czy dadzą radę połączyć naukę z obowiązkami zawodowymi. Praca tymczasowa daje im możliwość sprawdzenia jak radzą sobie w takiej sytuacji. Wielu studentów poszukujących płatnych zajęć na własną rękę zadowala się pierwszą propozycją pracy, jaką otrzymają, często mało korzystną, bez podpisywania umowy, przez co szybko się zniechęcają. Wybierając pracę tymczasową otrzymają w pełni legalne zatrudnienie. Jest to też inwestycja w przyszłość. Praca tymczasowa daje też możliwość otrzymania stanowiska w firmie, która jest trudno dostępna dla kandydatów. Często zdarza się, że pracownicy tymczasowi na przykład zatrudnieni na zastępstwo zostają w firmie na stałe – dodaje. Według badania z 2013 roku przeprowadzonego przez PARP aż 40% studentów dziennych było aktywnych zawodowo i stan ten pozostaje na niezmiennym poziomie od lat. Głównym motywatorem do aktywności zawodowej jest chęć uniezależnienia się finansowego i odciążenia rodziców.

ip

fot. pixabay.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama